Talent Juventusu Macek sbírá starty v druholigovém Bari. Hostování v Česku by byl krok zpět, říká

David Janeczek David Janeczek
8. 2. 2017 7:51
Kolonie českých fotbalistů v italských nejvyšších soutěžích se rozrůstá. Na začátku roku 2017 rozšířil portfolio českých hráčů také talent Juventusu Turín Roman Macek, který se poprvé seznámil s dospělým soutěžním fotbalem v druholigovém, ale tradičním italském klubu z Bari. V rozhovoru pro Aktuálně.cz probírá talentovaný střední záložník, jenž začal s fotbalem ve Zlíně a v organizaci Juventusu působí už od roku 2013, nejen momentální hostování v Bari, ale celou svoji dosavadní kariéru.
Roman Macek.
Roman Macek. | Foto: www.twitter.com

A.cz: Máte za sebou první tři týdny na hostování v Bari, kam jste přišel z Juventusu Turín. Jaký byl váš první kontakt s dospělým soutěžním fotbalem? 

Sice jsem poslední zápas nehrál, ale od té doby, co jsem v Bari, se cítím velmi dobře fyzicky i herně. I z klubu mám dobrý pocit. První utkání jsem odehrál celé, ve druhém zápase jsem přišel před koncem zápasu jako střídající hráč, protože jsme hráli v jiném rozestavení a v posledním zápase jsme vedli a trenér provedl všechna tři střídání tak, abychom udrželi vedení. První dojmy z hostování v Bari jsou určitě pozitivní. Myslím, že jsem dobře zapadl do týmu. S trenérem jsem rovněž spokojený a jsem velice rád, že jsem dostal prostor v zápasech, protože si uvědomuju, do jak v Itálii věhlasného klubu jsem přišel. Navíc Bari posílilo v lednu o desítku hráčů a ve středu zálohy jsou v týmu dva hráči, kteří nedávno hráli v Serii A, takže konkurence je velká.

V Bari nastupujete s číslem sedm. Bylo tohle atraktivní číslo v klubu volné?

Řekl jsem si, že nebudu nic vymýšlet, protože vždy říkám vše upřímně. Věděl jsem, že měli v Bari o mě velký zájem, tak jsem si řekl o dres s číslem sedm, protože sedmička je mé oblíbené číslo. Druhý den mi přišla zpráva, že budu v Bari hrát se sedmičkou, takže jsem byl z toho i já trochu překvapený. Ale z toho se dá pochopit, že sedmička byla volná, protože v zimě se kádr velmi změnil.

Poprvé jste si soutěžní minuty v dospělém fotbale zahrál až v Bari. Je pro vás hostování ve druhé lize dobrým krokem v dalším vývoji?

Já jsem byl zvyklý v uvozovkách jen na Juventus a pořád jsem dřel s vidinou, že bych se mohl dostat na lavičku Juventusu nebo odehrát nějakou minutku, protože se mi povedla příprava s A-týmem. Málokdo si uvědomuje, že jsem poslední půlrok trénoval 90 procent tréninků s A-týmem a v konkurenci obrovsky kvalitního kádru Juventusu byl i trénink pro mě velkým přínosem a oceněním mé práce. Ale v žádném případě nelituju hostování. Už před příchodem jsem říkal, že budu rád za každý odehraný zápas, za každou minutu na hřišti. Je to pro mě posun v tom, že budu pořád v dospělém fotbale, a já věřím, že mi tenhle čtyřměsíční "pobyt" v Bari může jen pomoct po mentální i fotbalové stránce.  

Co vám k možnému hostování řekl viceprezident Juventusu Turín Pavel Nedvěd?

Pavel Nedvěd mi říkal, ať jsem připravený, že půjdu do velmi důležitého italského týmu, a věděl, že mi to může jen pomoci, protože jsem odešel jen na čtyři měsíce, a kdyby se to nepovedlo, tak můžu začít zase znovu a pouze bych uspíšil svou cestu do dospělého fotbalu a vlastně by se nic tak strašného nestalo, kdybych neuspěl. Taky mi řekl, že v Itálii jsou týmy, které by do Serie A měly patřit, a to je právě Bari a Hellas Verona, tedy týmy, které jsou o level výš, co se týče právě zázemí a kvality celé organizace, což mi pomohlo při rozhodování, zda zkusit hostování.

Co rozhodlo, že odehrajete jarní část sezony na jihu Itálie v Bari?

Před sezonou a při prodloužení smlouvy jsme si v Juventusu řekli, že tuto sezonu zůstanu v Turíně. Kdykoliv se někdo ozval v létě i zimě, tak jsem nabídky odmítal. Jenže poté přišla nabídka od Bari, což je jeden z nejdůležitějších a nejtradičnějších klubů z jihu Itálie, kde je po Neapoli a Palermu řekněme třetím nejvěhlasnějším klubem. Navíc Bari se o mě snažilo natolik vehementně, že po týdenním vyjednávání s klubem jsem vyhodnotil, že mi hostování právě v Bari může jen pomoct. Myslím, že kdyby mě chtěl jakýkoliv jiný tým z druhé italské ligy, tak bych v tuto chvíli zůstal v Juventusu.

Byly ve hře i jiné evropské soutěže?

O jiné lize jsem nepřemýšlel, protože jsem měl dohodu, že letos zůstanu v Juventusu.

Co třeba hostování v české lize?

Nikdy nechci říkat nikdy, ale myslím si, že kdybych šel jako hráč Juventusu na hostování do Česka, tak by to pro mě byl velký krok zpátky a možná bych si tím i pošlapal svou tříletou práci v Itálii. Předchozí sezony se mi v Juventusu natolik povedly, že si myslím, že by o mě v Itálii byl zájem.

Mým hlavním cílem je si zahrát za Juventus, zní to možná až moc ambiciózně, ale já jsem nepřišel do Juventusu, abych se tam odrazil do velkého fotbalu, ale abych si za něj někdy zahrál. Ale chápu, že přejít z juniorské italské soutěže hned do A-týmu nejlepšího klubu v Itálii je velmi těžké. Ale pokud by se tak nestalo, tak mým druhým největším snem je si zahrát kdekoliv Serii A. 

Jste sice v novém působišti jen chvíli, ale mohl byste Bari porovnat s Juventusem?

Juventus je v posledních letech o několik levelů výš než ostatní týmy v Itálii. Musím ale říct, že úroveň v Bari je velice vysoká, protože kouč Stefano Colantuono trénoval po většinu své kariéry týmy ze Serie A a má za sebou i několik postupů do nejvyšší italské ligy. Tréninky jsou s míčem a na velmi vysoké úrovni.

Bari je momentálně deváté se ztrátou jediného bodu na osmou příčku, která zaručuje postup do play-off o postup do Serie A. Jaké jsou cíle klubu?

V Bari je velmi kvalitní trenér a možná vůbec nejlepší sportovní manažer v Itálii, takže postupový tlak je na celý tým velký. Bari se nepovedl začátek sezony, ale v závěru podzimu se povedlo dotáhnout na osmé místo. Ve druhé lize může vyhrát každý s každým, soutěž hraje 22 týmů, takže utkání je hodně a minimálním cílem je play-off o postup do Serie A. Ale v klubu nikdo netají, že chtějí postoupit do Serie A. Navíc v Bari jsou fantastičtí fanoušci, stadion i podmínky a jde vidět, že město trochu trpí tím, že nehraje první ligu.

Česká fotbalová reprezentace do jednadvaceti let postoupila na Euro v Polsku. Vnímáte, že vám angažmá v dospělém fotbale může pomoct se třeba dostat i na závěrečný turnaj, přestože jste v kvalifikaci nehrál?

O Euru do jednadvaceti let jsem při rozhodování, zda půjdu na hostování, vůbec nepřemýšlel. Řešil jsem, co bude nejlepší pro mě, a věřím, že mi to může pomoci se dostat třeba i do další přípravy A-týmu Juventusu a možná i směrem do reprezentace. Vím, že v Serii B budu hodně sledovaný, a kdykoliv dostanu příležitost, tak budu muset předvést kvalitní výkon, aby si v Juventusu, ale i kdekoliv jinde řekli, že jsem už připravený na dospělý fotbal.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Nákupy lidé stále spíše odkládají, čekají na otevření obchodů

Tržby v maloobchodě očištěné o kalendářní vlivy se podle dnes zveřejněných dat Českého statistického úřadu letos v březnu meziročně zvýšily o pět procent. V meziměsíčním srovnání měli obchodníci v březnu tržby o 1,6 procenta nižší.

Meziroční srovnání výsledků maloobchodu za březen ovlivnila podle analytiků nízká srovnávací základna z loňska, kdy už se čeští prodejci potýkali s uzavřením kamenných obchodů kvůli pandemii koronaviru. Stejná situace bude podle nich ještě v dubnu. Lidé nákupy ve třetím měsíci letošního roku stále spíše odkládali a čekají, až nebudou odkázáni jen na e-shopy. S uvolňováním opatření by se tak maloobchodní tržby měly zvyšovat. 

Proti loňskému březnu si podle hlavního ekonoma BH Securities Štěpána Křečka polepšily specializované prodejny s výrobky pro domácnost, kterým tržby vzrostly o 18,8 procenta. "Vyšší meziroční tržby ohlásily i prodejny s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci či prodejny s počítači a komunikační technikou. Naopak pokles tržeb nadále trápil prodejny s oděvy a obuví. V následujících měsících proto možná skončí v bankrotu některé módní značky," uvedl.

Tradičně dobré výsledky zaznamenali internetoví prodejci, kterým tržby v březnu meziročně vzrostly o 36,2 procenta. Podle ekonoma Komerční banky Michala Brožky by se v dalších měsících rozdíl růstového tempa e-shopů a kamenných obchodů měl snižovat.

Ekonomka investiční skupiny LOGeco Jana Mücková ale nepředpokládá, že by se u veškerého zboží zákazníci vrátili do kamenných prodejen. Výjimkou podle ní pravděpodobně bude oblečení a obuv. Analytik společnosti Akcenta CZ Miroslav Novák dodal, že na očekávaném zpomalení meziroční dynamiky prodejů přes internet se projeví vysoká srovnávací základna z minulého roku.

před 38 minutami

Pentě klesl zisk o polovinu. Dolů ji táhlo Aero, pomohl naopak Dr. Max a reality

Skupině Penta Investments loni klesl zisk o 48 procent na 3,5 miliardy korun. Kumulativní tržby portfoliových firem stouply o pět miliard na 181 miliard korun. K zisku přispěly zejména lékárny Dr.Max, sázková Fortuna, realitní divize Penta Real Estate a Primabanka. Ztrátové naopak byly pojišťovna Dôvera, polské retailová síť Empik, firma Slovalco a Aero Vodochody. Penta to dnes oznámila v tiskové zprávě.

Celková aktiva portfoliových společností Penty se zvýšila o šest miliard na 291 miliard Kč a do rozvoje svých společností a projektů skupina investovala navzdory pandemii 11 miliard korun, což bylo o 4,6 miliardy meziročně méně.

"Loňský rok byl pro nás po letech výjimečných hospodářských výsledků zatěžkávací zkouškou. Penta má ale dobře rozložené portfolio, v jednotlivých firmách a projektech všichni odvedli skvělou práci. Dosáhli jsme tedy i při významných investicích solidního zisku," uvedl partner Penty Marek Dospiva.

Mezinárodní síť lékáren Dr.Max podle něho sehrála v čase pandemie významnou roli ve všech zemích, kde působí. Její lékárny poskytovaly služby bez omezení a musely být schopné zareagovat i na razantní změnu poptávky po ochranných či dezinfekčních pomůckách. I když opakované lockdowny snížily návštěvu lékáren zejména kvůli celkově menšímu objemu předepisovaných léků, dokázala síť lékáren významně přispět k ziskovosti skupiny Penta. Hospodářský výsledek pozitivně ovlivnily také Fortuna Entertainment Group, Penta Real Estate a Primabanka.

Penta Real Estate dokončila 1139 bytových jednotek (projekty Sky Park, Waltrovka, Terrace), dalších 805 bytů je ve výstavbě (Maison Ořechovka, Bory Home). V roce 2020 předala Penta Real Estate čtyři kancelářské projekty. Prodej pražského projektu Churchill Square byl největší transakcí na českém realitním trhu v kancelářském segmentu. Na konci roku 2020 spravovala Penta Real Estate aktiva v hodnotě 28,9 miliardy Kč.

Penta vznikla v roce 1994 na Slovensku. Jejími zakladateli jsou Marek Dospiva a Jaroslav Haščák. Celkem skupinu řídí šest partnerů a zaměstnává více než 43 000 lidí. Na dani z příjmu a odvodech za zaměstnance zaplatila celkem 6,4 miliardy Kč.

Další zprávy