Podivné přestupy z Dinama. Modrič svědčil u soudu s vlivným chorvatským funkcionářem

ČTK Sport ČTK, Sport
13. 6. 2017 16:24
Luka Modrič, který z ničeho obviněn není, vypovídal v Chorvatsku u soudu o finančních podrobnostech svého přestupu z Dinama Záhřeb do Tottenhamu v roce 2008. Bývalý šéf záhřebského klubu Zdravko Mamič je totiž obviněn z daňových úniků a zpronevěry.
Luka Modrič přestoupil v roce 2008 z Dinama Záhřeb za poněkud podivných okolností.
Luka Modrič přestoupil v roce 2008 z Dinama Záhřeb za poněkud podivných okolností. | Foto: Reuters

Osijek (Chorvatsko) - Záložník Realu Madrid Luka Modrič dnes v rodném Chorvatsku vystoupil jako klíčový svědek u soudu s bývalým šéfem Dinama Záhřeb Zdravkem Mamičem. Vlivný fotbalový funkcionář je obviněn z daňových úniků a zpronevěry.

Jednatřicetiletý Modrič, jenž z ničeho obviněn není, vypovídal o finančních podrobnostech svého přestupu z Dinama Záhřeb do Tottenhamu v roce 2008. S Mamičem měl podle svých slov dohodu, že polovina z přestupní částky půjde na jeho účet.

"Šel jsem do Tottenhamu za zhruba 21 milionů eur a část peněz jsem dostal já. Bylo to na základě dodatku v mé smlouvě s Dinamem," popsal dnes Modrič u soudu v Osijeku.

Chorvatský reprezentant poté část peněz vyzvedl a předal je v hotovosti Mamičovu bratru Zoranovi a jeho synovi. "Chtěl jsem s ním srovnat všechny dluhy, abych mu v budoucnosti nic nedlužil," uvedl Modrič, jenž hraje od roku 2012 v Realu Madrid.

Zdravko Mamič, jenž je považován za nejmocnějšího muže v chorvatském fotbale, je podezřelý ze zpronevěry pomocí fiktivních dohod během přestupů hráčů Dinama Záhřeb do zahraničí. Ve středu má vypovídat současný obránce Liverpoolu Dejan Lovren o svém odchodu z Dinama do Lyonu v roce 2010.

Bratři Mamičové a další dva lidé jsou obviněni ze zpronevěry 12 milionů eur z klubové pokladny a daňových úniků ve výši 1,6 milionu eur. Všichni čtyři vinu popřeli a byli propuštěni na kauci.

"Tenhle soud je fraška a nechutné představení," řekl Zdravko Mamič před soudem. Ten byl podle agentury AP přesunut z metropole do Osijeku zřejmě kvůli tomu, aby tento mocný muž nemohl ovlivňovat záhřebské soudce.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Provozovatel Zásilkovny koupil komunitní službu Zavezu

Skupina Packeta, která vlastní logisticko-technologickou firmu Zásilkovna a další společnosti zajišťující služby výdejních míst a logistiky, získala 100procentní podíl v komunitní kurýrní službě Zavezu.cz. Cenu firma nesdělila.

Služba Zavezu.cz funguje od roku 2016 a loni měla tržby 346 milionů korun. Propojuje lidi, kteří někam jedou, s těmi, kteří potřebují něco převézt. Využívají ji desítky tisíc lidí. "Zavezu je etablovaná a úspěšná služba, která má obrovský potenciál. Mezi našimi byznysy existuje řada synergií, které nám pomohou k dalšímu růstu. Jsem moc ráda, že v týmu zůstává zakladatel Zavezu David Pertl, se kterým budeme projekt dále rozvíjet," uvedla spolumajitelka Zásilkovny Simona Kijonková.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hrad prohrál část sporu o majetkové přiznání Mynáře. Musí říct, zda ho kancléř odevzdal

Organizace Právo ve veřejném zájmu částečně uspěla ve sporu s prezidentskou kanceláří, po které se 4,5 roku domáhala informací o majetkovém přiznání kancléře Vratislava Mynáře. Soud pravomocně rozhodl o tom, že kanceláří musí organizaci poskytnout potvrzení o tom, kdy Mynář oznámení za rok 2013 odevzdal. Kancelář to odmítala s tím, že kancléř předal přiznání řediteli kanceláře jako soukromé osobě, nikoliv jako úředníkovi.

Organizace Právo ve veřejném zájmu podala správní žalobu poté, co od prezidentské kanceláře nezískala požadované údaje na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. Domáhala se samotného majetkového přiznání a také sdělení, zda a kdy ho Mynář podal. Tuto informaci prezidentská kancelář podle soudu spolku poskytnout měla. Soudy však dříve daly zapravdu Hradu v tom, že prezidentská kancelář neměla povinnost přiznání zveřejňovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy