zpronevěra

Bývalý finanční šéf FIFA má na 10 let zákaz působení ve fotbale

Etická komise mezinárodní federace FIFA zakázala svému bývalému finančnímu řediteli Markusi Kattnerovi působit deset let ve fotbale. Za konflikt zájmů a zneužívání své pozice dostal devětačtyřicetiletý Němec také pokutu milion franků (25 milionů korun), kterou má zaplatit do třiceti dnů.

Kattner dohlížel na finance FIFA třináct let v době předsednictví Seppa Blattera. Když byl novým vedením federace v roce 2016 propuštěn, ukázalo se, že Blatter, bývalý generální sekretář Jérome Valcke i sám Kattner měli ve smlouvě bonusy za mistrovství světa, věrnostní odměny a zlaté padáky, dohromady ve výši desítek milionů dolarů.

Před čtyřmi lety to právníci FIFA označili za "koordinovanou snahu těchto tří bývalých vrcholných funkcionářů obohatit se". Kattnerův mluvčí v té době uvedl, že smlouvy byly schváleny tehdejší kompenzační komisí FIFA.

Kattner byl potrestán několik týdnů poté, co ho švýcarské úřady nově obvinily v případu zpronevěry jeho bývalého šéfa Blattera. Nejnovější obvinění dlouholetého prezidenta FIFA se týká podezřelé půjčky ve výši milion dolarů z roku 2010 tehdejšímu šéfovi trinidadského fotbalu a viceprezidentovi FIFA Jacku Warnerovi. Ten později v rámci vyšetřování rozsáhlé korupční kauzy dostal doživotní zákaz působení ve fotbale.

Zdroj: ČTK