Derby v Manchesteru skončilo remízou, Sevilla se ve španělské lize dotáhla na Atlético

Aktualizováno 27. 4. 2017 23:26
Ve čtvrtek se hrály další zápasy elitních evropských lig. Manchesterské derby skončilo bez branek. Ve Španělsku se Sevilla po výhře dotáhla v tabulce na Atlético Madrid.
Manchesterské derby skončilo bez branek
Manchesterské derby skončilo bez branek | Foto: Reuters

Manchester - Diváci, kteří zavítali na manchesterské derby v anglické fotbalové lize, byli ochuzeni o branky. Týmy se rozešly smírně za stavu 0:0 a promarnily tak šanci na třetí místo v tabulce. Ve španělské lize se naopak na třetí příčku dotáhla Sevilla. Ta zvítězila nad Celtou Vigo

V Manchesteru branka nepadla

Fotbalisté Manchesteru City v derby s Manchesterem United uhráli doma jen bezbrankovou remízu. Oba celky tak promarnily šanci na třetí místo v tabulce anglické ligy. Největší radost z výsledku má Liverpool, který na třetím místě drží náskok jednoho bodu před čtvrtým City a dvou před pátým United.

Klíčovou postavou duelu byl domácí útočník Sergio Agüero, který byl hodně aktivní, ale žádnou ze svých sedmi střeleckých šancí neproměnil. Už v deváté minutě trefil tyč, ve 32. minutě ho skvěle vychytal brankář David De Gea.

V útoku se ale nedařilo ani United, kteří při absenci svých dvou největších hvězd Zlatana Ibrahimovice a Paula Pogby za celý zápas vyslali jedinou přímou střelu na branku.

V 84. minutě pro hosty zdramatizoval zápas Marouane Fellaini, který nejprve dostal žlutou kartu a za 19 vteřin rovnou červenou poté, co hlavou udeřil do obličeje Agüera. Citizens mohli přesilovou hru využít, ovšem gól střídajícího Gabriela Jesuse nebyl uznán kvůli ofsajdu a Agüero v pádu pálil mimo.

United tak jako teprve druhý tým v sezoně nedovolili City doma skórovat a ubránili svou neporazitelnost, kterou natáhli už na 24 ligových zápasů v řadě. Tím vyrovnali své maximum ze sezony 2010/11.

Sevilla rozhodla několik minut před koncem

Fotbalisté Sevilly ve 34. kole španělské ligy vyhráli 2:1 nad Celtou Vigo a bodově se dotáhli v tabulce na třetí Atlético Madrid. V posledních čtyřech kolech se tak oba celky utkají o přímý postup do základní skupiny Ligy mistrů.

Sevillu poslal v úvodu druhé půle do vedení Joaquín Correa. Jenže už tři minuty poté byl ve vápně přidržen za dres hostující John Guidetti a Iago Aspas z penalty srovnal.

Vigo si zápas samo zkomplikovalo, když krátce po srovnání fauloval Pablo Hernández a po druhé žluté kartě byl vyloučen. Hosté tak od 56. minuty hráli v oslabení, což Sevilla využila. Nejprve dvakrát trefila břevno, jedenáct minut před koncem ale zařídil výhru Wissam Ben Yedder.

Španělská fotbalová liga - 34. kolo:

Alavés - Eibar 0:0, FC Sevilla - Vigo 2:1 (49. Correa, 79. Ben Yedder - 53. Aspas z pen.), Bilbao - Betis Sevilla 2:1 (53. Aduriz z pen., 60. Muniain - 63. Castro).

Anglická fotbalová liga - 26. kolo:

Manchester City - Manchester United 0:0.

Aktualizováno před 7 minutami

V centru Bagdádu došlo ke dvěma útokům. Během výbuchů zemřelo nejméně 28 lidí

Při dvou sebevražedných útocích na rušném bagdádském tržišti přišlo ve čtvrtek o život nejméně 28 lidí a dalších 73 bylo zraněno. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. V minulosti za podobnými atentáty ale stáli radikálové z teroristické organizace Islámský stát (IS). S odkazem na irácké úřady o tom informovala agentura AP.

Útoky zasáhly obchodní čtvrť Báb aš-Šarkí v době, kdy se země potýká se zvýšeným politickým napětím kvůli ekonomické krizi a předčasným volbám plánovaným na říjen. Irácká armáda uvedla, že zahynulo 28 lidí a dalších 73 bylo zraněno, někteří vážně. Nemocnice v Bagdádu po útoku aktivovaly tzv. traumaplán. Podle mluvčího armády příslušníci bezpečnostních složek před útokem pronásledovali dva sebevražedné atentátníky. Ti se poté odpálili na náměstí Tajaran.

Jde o první útoky v rušné bagdádské obchodní čtvrti za poslední tři roky. Naposledy se na místě odpálil sebevražedný atentátník v roce 2018 krátce poté, co tehdejší premiér Hajdar Abádí oznámil, že teroristická organizace Islámský stát byla v Iráku poražena.

před 15 minutami

Británie odmítá udělit zastoupení Evropské unie v Londýně diplomatický status

Británie odmítla v rozporu s obvyklou praxí udělit zastoupení Evropské unie v zemi diplomatický status, unijní vyslanci budou namísto toho považováni za pracovníky běžné mezinárodní organizace. S odvoláním na vyjádření britského ministerstva zahraničí o tom dnes informovala agentura DPA. Podle ní rozhodnutí vzbudilo v Bruselu otevřenou nevoli.

Británie opustila EU loni na konci ledna a na konci loňského roku skončilo i přechodné období, během kterého ještě dodržovala většinu unijních pravidel.

Britské ministerstvo zahraničí uvedlo, že odmítá udělit diplomatický status a s tím spojené výsady velvyslanci EU ve Spojeném království Joau Valemu de Almeidovi a dalším pracovníkům zastoupení. Zdůvodnilo to tím, že EU není svrchovaným národním státem, a tudíž jí takovýto status nepřísluší.

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell podle serveru stanice BBC napsal dopis britskému ministrovi zahraničí Dominiku Raabovi, v němž v souvislosti s postupem Londýna vyjádřil "hluboké znepokojení".

Evropská komise podle agentury Reuters uvedla, že všech 143 unijních delegací ve světě užívá stejného diplomatického postavení jako mají zástupci států. Londýn si je toho podle ní vědom.

"Poskytnutí recipročního zacházení na základě Vídeňské konvence o diplomatických vztazích je standardní praxí mezi rovnými partnery a jsme si jisti, že si tuto záležitost s našimi přáteli v Londýně můžeme uspokojivým způsobem vyjasnit," řekl mluvčí komise Peter Stano.

Dokud byla Británie součástí bloku, podporovala diplomatický status delegací EU v jiných zemí, dodal Stano. Nynější změnu britského postoje podle něj nic neospravedlňuje.

Londýn podle BBC ve svém kroku argumentoval, že udělení diplomatického statusu pro unijní zástupce by vytvořilo precedent v očích představitelů dalších mezinárodních organizací. EU oproti tomu tvrdí, že není typickou mezinárodní organizací.

Podobný krok jako nyní Londýn učinila před více než dvěma roky administrativa bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, která ponížila diplomatický status mise EU ve Washingtonu. Komentátoři opatření hodnotili jako důkaz zhoršujících se vztahů mezi Bruselem a Washingtonem. Po silných protestech unijních představitelů bylo původní diplomatické postavení mise EU v USA po několika měsících obnoveno.