Vízek: Brazilci měli skončit dřív, ta hysterie nebyla zdravá

Aleš Vávra Aleš Vávra
11. 7. 2014 14:01
Fotbalový expert Ladislav Vízek hodnotí finální fázi světového šampionátu ve fotbale.
Němci se podle Vízka stanou mistry světa.
Němci se podle Vízka stanou mistry světa. | Foto: Reuters

Praha - Němci se stanou zaslouženými mistry světa, Brazilci mohou být rádi, že vůbec došli do semifinále. To si myslí fotbalový expert Ladislav Vízek, který pro Aktuálně.cz ohodnotil finální fázi světového šampionátu ve fotbale.

Podle jeho názoru budou hrát ve finálovém zápase klíčovou roli ušetřené fyzické a hlavně psychické síly na straně výběru "Jogiho" Löwa.

"Když vyhrajete zápas, ještě takovým způsobem, jakým to zvládli Němci, je ta únava úplně jiná. Ten den navíc by tam takovou roli nehrál, ale oni v semifinále hráli přes polovinu zápasu v pohodovém tempu. Půjdou do finále odpočatí, rozradostnění a sebevědomí," uvedl Vízek.

Všechno hraje do karet Němcům

Argentina naopak absolvovala nervydrásající 120 minut trvající duel proti Nizozemsku, navíc zakončený psychicky náročnou penaltovou loterií. To vše o celý den později.

"Pro Argentinu to byl těžký, urputný zápas. Všechno před finále zkrátka hraje do karet Němcům," dodal expert.

I proto ve finále favorizuje právě německý výběr. "Nejsou to rozhodně moji oblíbenci, přesto když vyhrají, budu moci říct, že skutečně vyhrál ten nejlepší tým ze všech," poznamenal Vízek. Němci podle něj uspějí svým typickým pracovitým, jednoduchým a běhavým fotbalem.

Messi je jediným nebezpečím

"Je táhne dopředu tak pět šest hráčů, nejsou závislí na nějaké konkrétní hvězdě. Argentincům naopak hodně chybí Di María a Messi, ač nejlepší fotbalista světa, je prakticky jediným nebezpečím. Němci ho budou zdvojovat, ztrojovat a bude to mít složité," uvedl bývalý reprezentant.

"Samozřejmě že to může dopadnout opačně. Pokud dá Argentina první gól, může to hubené vedení klidně udržet. Má dobrého brankáře a před ním poměrně neprostupný val. Brání velice dobře."

Vízek se ještě vrátil k úternímu výprasku domácí Brazílie, která inkasovala od Německa neuvěřitelných sedm gólů.

Němci si z Brazilců udělali srandu

"Všem to vyrazilo dech, mně taky. Bylo to historické ponížení hrdého národního týmu. Němci si z Brazilců v podstatě udělali srandu," řekl Vízek, podle jehož mínění si ale domácí kanárci o podobnou blamáž koledovali.

"Ta hysterie kolem nich, to bylo až přehnané, nezdravé. Bylo tam až příliš emocí, nelíbilo se mi to. Oni měli vypadnout už mnohem dřív, jednou vyhráli na penalty. Mohou být rádi, že došli až do semifinále, ale oni samozřejmě rádi nebudou," uzavřel účastník MS z roku 1982.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Skotská národní strana je blízko vítězství ve volbách do parlamentu, většinu nemá jistou

Skotská národní strana (SNP), která usiluje o nezávislost na Británii, je na cestě k jasnému vítězství ve volbách do parlamentu v Edinburghu. Podle analytiků ale zřejmě nezíská většinu křesel, která by jí umožnila prosadit plán na uspořádání nového referenda o samostatnosti v roce 2023. Sčítání hlasů ze čtvrtečních voleb zatím postupuje pomalu a konečné výsledky se čekají nejdříve v sobotu.

Volební komise zatím určily obsazení 42 z celkem 129 poslaneckých míst ve skotském parlamentu, 35 z nich připadne SNP. K získání většiny je potřeba 65 křesel. Svůj mandát pohodlně obhájila šéfka SNP a skotská první ministryně Nicola Sturgeonová, která v Glasgow porazila labouristu Anase Sarwara.

Předpovídat konečné výsledky je zatím velice složité, protože ve Skotsku se volí velmi komplikovaným způsobem. Větší část poslanců určí vítězství v některém ze 73 volebních obvodů, zbylých 56 zákonodárců je voleno poměrným volebním systémem v osmi regionech. Každý volič má dva hlasy - prvním volí poslance ve svém volebním obvodu a druhým volí sedmičlennou kandidátku politické strany ve svém regionu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy