Romero hrdinou. Vychytal postup, penalty ho naučil Van Gaal

ČTK Sport ČTK, Sport
10. 7. 2014 6:52
Brankář Sergio Romero se stal hlavním hrdinou Argentiny v semifinále mistrovství světa.
Sergio Romero po úspěšném penaltovém rozstřelu v semifinále MS.
Sergio Romero po úspěšném penaltovém rozstřelu v semifinále MS. | Foto: Reuters

Sao Paulo - Brankář Sergio Romero se stal hlavním hrdinou Argentiny v semifinále mistrovství světa. V penaltovém rozstřelu chytil dvě nizozemské penalty a Jihoameričany dovedl k vysněnému finále. Přitom právě trenér "Oranjes" Louis van Gaal prý sedmadvacetiletého fotbalistu naučil likvidovat pokutové kopy během společného angažmá v Alkmaaru.

"Naučil jsem Romera chytat penalty, takže to bolí," řekl na tiskové konferenci Van Gaal, který argentinského gólmana vedl v AZ v letech 2007 až 2009.

I proto Romero po zápase zašel za Van Gaalem do šatny, aby mu poděkoval. "Budu mu nadosmrti vděčný. Když jsem v roce 2007 přišel do Alkmaaru, byl jsem cizinec. V šatně jsme museli mluvit jen nizozemsky, ale Van Gaal na mě mluvil španělsky. V první těžkém období to pro mě bylo hodně důležité. Byl mým zachráncem, a proto s ním mám velmi dobrý vztah," doplnil.

Romero: Tušil jsem, kam Sneijder kopne

Nyní však Van Gaala a nizozemský výběr vyřadil v semifinále MS, když byl vyhlášen hráčem zápasu. A to především za výkon v penaltovém rozstřelu. Romero hned na začátku zlikvidoval nepříliš povedený pokus Rona Vlaara, ještě víc se poté blýskl ve třetí sérii proti Wesleymu Sneijderovi, kterému vystihl směr a povedeným skokem ke straně míč vyrazil.

"Měl jsem na lavičce kolegy, kteří mi radili, který protihráč kam kope penalty. Proto jsem tušil, kam to Sneijder kopne," děkoval Romero svým náhradníkům Marianovi Andújarovi a Agustínovi Oriónovi za rady. Podle trenéra Alejandra Sabelly si však i sám Romero vede složku s informacemi, kam který hráč na turnaji kope penalty.

Věřil si a naštěstí to vyšlo

"Cítím obrovskou radost. Je pravda, že penalty jsou o štěstí. Můžete skočit a stejně neuspět, jako se to stalo jejich brankáři (Jasperu Cillessenovi). Já si věřil a naštěstí to všechno vyšlo," dodal Romero.

Kmenový hráč janovské Sampdorie minulou sezonu hostoval v Monaku, kde byl však náhradníkem a připsal si jen tři starty ve francouzské lize. Na MS potřetí za sebou neinkasoval, celkem už 373 minut, a na turnaji dostal dohromady jen tři branky.

 

Právě se děje

teď

Výroba nábytku v Česku loni vzrostla na rekordních 48,5 miliardy korun

Nábytkářské firmy v Česku loni vyrobily zboží za rekordních 48,5 miliardy korun, meziročně o 1,1 procenta více. Tržby z prodeje nábytku klesly o 3,1 procenta na 38,62 miliardy korun. Vývoz stoupl o 13,6 procenta, dovoz se zvýšil o 10,6 procenta. Ve čtvrtek to sdělil tajemník Asociace českých nábytkářů (AČN) Tomáš Lukeš.

"Výkon výroby nábytku zaznamenal další růst v řadě. Loni na podzim jsme odhadovali, že bude zhruba stagnovat. Méně potěšitelnou zprávou je, že podíl dovozu na prodejích meziročně vzrostl téměř o osm procentních bodů na 61,3 procenta. To znamená, že čeští nábytkáři ztratili významnou pozici na tuzemském trhu," uvedl Lukeš. Podle něj to pravděpodobně souvisí s rozvojem on-line prodejů, kdy většina takového nábytku je právě ze zahraničí, zejména z Polska a Číny.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 minutami

Kulhánek by mohl být jmenován ministrem zahraničí ve středu, řekl Babiš po jednání

Kandidát na ministra zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD) ve čtvrtek ráno zhruba 45 minut jednal na úřadu vlády s premiérem Andrejem Babišem (ANO). 

Babiš po jednání řekl Blesku, že by měl být Kulhánek jmenován ministrem zahraničí nejspíš ve středu. Premiér kandidátovi na šéfa diplomacie řekl, aby se vakcínami vůbec nezabýval.

Kulhánek se po jednání s Babišem novinářům vyhnul. Odpoledne Kulhánka na zámku v Lánech přijme prezident Miloš Zeman. "Jak jsem se vyjadřoval pro média už předtím, nejdříve si chci promluvit s panem premiérem a s panem prezidentem," řekl Kulhánek.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Německý ústavní soud zrušil zmrazení nájmů v Berlíně

Německý ústavní soud ve čtvrtek zrušil zákon, který v hlavním městě Berlíně zmrazil nájemné. Podle soudu jednotlivým spolkovým zemím, kterou je i německá metropole, nepřísluší o výši nájemného rozhodovat. Tuto pravomoc má pouze parlament na celoněmecké úrovni, informovala agentura DPA.

Koncem loňského února vstoupil v Berlíně v platnost zákon, který na pět let zmrazil nájemné u zhruba 1,5 milionu bytů. U zhruba 300 000 bytů museli majitelé nájemné snížit na úroveň z června 2019. Od roku 2022 mohou ceny znovu stoupat, ale ročně nejvýše o 1,3 procenta.

Cílem kontroverzního opatření prosazeného levicovou koalicí na berlínské radnici bylo zastavit prudký růst nákladů na bydlení z posledních let, kvůli kterému se řada obyvatel z německého hlavního města vystěhovala.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Stát letos vybere méně u daně z příjmu lidí i firem, výběr DPH stoupne

V letošním roce by příjmy státu u některých daní měly klesnout. Jde například o daň z příjmu fyzických osob i právnických nebo spotřební daně z minerálních olejů. Naopak více stát vybere u daně z přidané hodnoty (DPH) nebo i na sociálním a zdravotním pojištění. V dalších letech by příjmy státu z daní i ze sociálního pojištění měly růst, a to i například právě u daně z příjmu fyzických osob ovlivněné letošním zrušením superhrubé mzdy. V lednových odhadech přitom ministerstvo financí počítalo s poklesem příjmů z této daně i v roce 2022. Vyplývá to z přehledu, který ministerstvo financí zveřejnilo na internetu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy