Praha - Situace v pražském fotbale je už delší dobu napjatá. Soupeří spolu dvě znesvářené strany, z nichž ani jedna nechce ustoupit. Žádná však nemá nadpoloviční většinu, a proto už druhá valná hromada Pražského fotbalového svazu (PFS) nedokázala schválit ani program svého jednání.
Poslední schůze pražských delegátů v neděli 29. června ale trochu vzruchu přeci jen nabídla. Pro předsedu PFS si přímo na zasedání valné hromady přijeli dva ozbrojení policisté.
„Přišli dva muži jako vystřižení z akčního filmu a oznámili mi, že je musím následovat na obvodní oddělení," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz Václav Chvála, šéf pražského fotbalu a člen Výkonného výboru ČMFS.
Také přiznal, že kvůli přílišné polarizaci vztahů nevidí v blízké budoucnosti reálnou šanci na urovnání stávající napjaté situace, a zároveň vysvětlil, co bylo obsahem obsílky, která mu na valnou hromadu byla doručena.
Změny v ČMFS se zřejmě oddálí. Pražský svaz zůstal stát
Fraška na svazu? Kvasí to už v Praze, říká Lněnička
Bylo rozumné ukončit poslední valnou hromadu ihned poté, co jste neschválili ani jeden ze dvou navrhovaných programů jednání?
Já se domnívám, že z právního hlediska není jiné možné řešení. Když se neschválí program jednání, není čím se řídit.
Nebylo ale vhodné využít setkání tolika lidí na jednom místě alespoň k nějaké další debatě?
Pak by se tu ale vytvářel prostor pro několik výkladů rozhodnutí „valné hromady". Valná hromada má zkrátka svoje pevně daná pravidla, a těmi se musíme řídit.
Aby to ale za půl roku zase nedopadlo tak, že se sejdete a za hodinu znovu rozejdete, jak už se to stalo dvakrát...
Já mám bohužel pocit, že ty dva tábory jsou příliš polarizované. Když to zobecníme, je tu zhruba 30 klubů, které jsou na straně Meteoru a Bohemians a přejí si nějaké změny, 30 je na straně současného výkonného výboru a dalších 30 s těmito žabomyšími válkami nechce mít nic společného a nehlasuje ani pro jednu stranu. Proto je silně pravděpodobné, že pokud to tak bude dále, těch posledních třicet nezvedne ruku vpravo ani vlevo.
No a právě o to jde. Jaké je z této situace východisko?
Funkční období tohoto výkonného výboru skončí za jeden a půl roku. Protože jsem předsedou komise ČMFS pro regionální fotbal, mám možnost nahlížet do hospodaření ostatních krajských fotbalových svazů, a PFS je z nich jednoznačně nejlépe zabezpečný. Nikomu jsme nic neukradli, nic nezpronevěřili, náš fotbalový svaz funguje naprosto standardně. A já nevidím jediný důvod, proč by legálně zvolený výkonný výbor měl být odvolán. Pokud mi někdo řekne sérii výhrad, že něco děláme špatně, budu ten první, kdo řekne: ano, nemáme tady co dělat.
V dopisech, které vašemu výkonnému výboru posílaly Meteor a Bohemians, tedy nic konkrétního není?
Ne, tam jsou jen takové ty všeobecnosti, jako "dáváte nám málo na mládež" nebo "máte vysoké pokuty".
Jak byste reagoval na tyto výtky?
Výše dotací na mládež je fixně daná, ČMFS ji jako jediný sportovní svaz v rámci ČSTV rozděluje celou, na Pražský fotbalový svaz (PFS) to vychází zhruba tři až tři a půl milionu ročně. Celých sto procent pak jako vedení PFS rozdělíme, nenecháváme si z toho ani korunu. Naopak všechny ostatní sportovní svazy si něco strhávají na provoz sekretariátu a podobně. Dotace pak rozdělujeme podle klíče, který schválila valná hromada ČMFS.
A vysoké pokuty?
PFS získá na startovném a na pokutách za rok zhruba 500 až 600 tisíc korun a já všechny ty peníze spořím na horší časy, když to řeknu hodně zjednodušeně. Loni jsme hospodařili s přebytkem kolem 700 tisíc.
Takže ty jsou uloženy na horší časy?
Ano, zcela pragmaticky. Pražský fotbalový svaz má tak v současné době hotově k dispozici přes tři miliony. Je totiž možné, že v blízké budoucnosti budeme muset investovat do nového sídla. Proto si tuto rezervu držíme.
V průběhu valné hromady si pro vás údajně přišla policie.
To byla evidentně účelová záležitost! Krátce po zahájení valné hromady přišli dva muži jako vystřižení z akčního filmu a oznámili mi, že je musím následovat na obvodní oddělení, kde mi předají nějakou písemnost.
Myslíte, že někdo je schopen zajít až tak daleko?
Nedokážu vyhodnotit, kdo je schopen zatáhnout policii do takhle tendenční záležitosti. Moji právníci ale podávají trestní oznámení pro zneužití pravomoci veřejného činitele a poškozování cizích práv. Podáváme rovněž podnět k zahájení šetření inspekce ministerstva vnitra a obracím se také na ombudsmana.
Zmíněnou písemnost vám nakonec předali na místě?
Po dvaceti minutách, kdy kontrolovali moji občanku a někde si to ještě ověřovali, mi obálku s červeným pruhem předali (ukazuje předvolání k výslechu). Když jsem pak tuto záležitost konzultoval s lidmi, kteří se v oblasti doručování takových zásilek vyznají, všichni obraceli oči v sloup.
Není to v pořádku a já tohle trestní oznámení dotáhnu do konce. Toto mi sedí tak na sedmdesátá léta minulého století a praktiky státní bezpečnosti. Tady už nejde o Pražský fotbalový svaz, ale o základní principy demokracie. Vidím v tom jasný kalkul zdiskreditovat Chválu před těmi lidmi v sále.
Předvolání k výslechu se má týkat smlouvy mezi společností ALEA a ČMFS na dodávky dresů pro rozhodčí - jakým způsobem v ní máte figurovat?
Smlouva ČMFS - ALEA neexistuje! Existuje pouze smlouva STES (dceřiná organizace fotbalového svazu) - ALEA a já s ní nemám nic společného, navíc ředitel STESu (Jan Kinda, pozn. redakce) ani předseda ČMFS (Pavel Mokrý), jenž smlouvu připodepsal, zatím k výslechu přizváni nebyli.
Zodpovědnost za smlouvu tak nese kdo?
STES jako obchodní společnost, za kterou je podepsán pan Kinda. Ta smlouva je ale od začátku paskvil. Ne však můj! A kdo je dobře orientován ve fotbalovém prostředí, velice dobře ví, kdo za touto smlouvu stojí.