Fraška na svazu? Kvasí to už v Praze, říká Lněnička

Jiří Šidliák
30. 6. 2008 15:30
Rozhovor s Ondřejem Lněničkou po schůzi pražského svazu
Ondřej Lněnička
Ondřej Lněnička | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Ondřej Lněnička je vytrvalým kritikem současného vedení ČMFS a šéf odvolací a revizní komise. V neděli řídil valnou hromadu Pražského fotbalového svazu (PFS) a věřil, že může pomoci nastolit v hlavním městě určité změny, které se mohou projevit i v rámci celého českého fotbalu.

Zatím si však bude muset počkat. Příznivců nebylo tolik, co opozice současného vedení PFS očekávala a nedělní jednání muselo být stejně jako to lednové ukončeno, aniž by se znesvářené strany dohodly na jediné věci.

"Praha ale změnu potřebuje a já se budu dále angažovat a prosazovat ji," říká právník Lněnička v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Čtěte také: Změny v ČMFS se zřejmě oddálí. Pražský svaz zůstal stát

Valná hromada skončila po lednovém zasedání znovu krachem, proč k tomu podle vás došlo?
Já bych neřekl, že to byl krach. Je ale vidět, že v Praze panuje určité napětí. Škoda, že delegáti, kteří se zdrželi hlasování, nenašli podle mého názoru odvahu zvednout tu ruku. Ať už pro původní návrh výkonného výboru nebo protinávrh Meteoru a Bohemians Praha.

Opět jste nezvládli ani schválit program jednání a vy jste z pozice předsedajícího musel zasedání ukončit.
Z toho výsledku, který tu nastal, je zřejmé, že je Praha ve velkém kvasu a je nakloněna určitým změnám. Teď jde o to udělat ten poslední rozhodující krok.

Za půl roku ale žádný nepřišel a valná hromada zase skončila dříve než začala…
Já myslím, že se to od minula přeci jen kousek posunulo. Svědčí o tom i nárůst hlasů ve prospěch protinávrhu, naopak původní návrh Výkonného výboru PFS měl podporu daleko menší. Jako předseda valné hromady jsem byl zvolen já.

Infobox

Kdo je Ondřej Lněnička:

Věk: 35 let
Povolání: Právník, společník v advokátní kanceláři, radní MČ Prahy 18

Od února 2007, kdy byl zvolen do Odvolací a revizní komise ČMFS a posléze se stal jejím předsedou, kritizuje vedení fotbalového svazu, s jehož politikou nesouhlasí. 

Ano a z této pozice jste také musel jednání záhy ukončit. Nebylo lepší pokračovat?
Respektoval jsem většinové rozhodnutí pracovního předsednictva, byť si myslím, že delegátům měl ještě být dán prostor, aby se sami vyjádřili, jestli chtějí v zasedání pokračovat, nebo ho ukončit. Podle mě si měli vybrat oni.

Praha potřebuje změnu

Jaké by mohlo být řešení v této vyhrocené situaci?
Tak je tu určen nějaký termín, ve kterém by se měla konat další valná hromada. A to je konec ledna příštího roku. Já jsem však toho názoru, že by se měla uskutečnit daleko dříve. Tahle situace neprospívá ani jedná straně.

Budete tímto směrem vyvíjet i nějaké vlastní aktivity?
Já si myslím, že Praha potřebuje změnu, takže se angažovat budu.

Čtěte také: Trapas s Houllierem? Na fotbalovém svazu běžná věc

Takže má Výkonný výbor PFS očekávat nějaké dopisy a návrhy řešení?
Nevím, jestli vzejdou přímo z mé dílny, ale s kluby, se kterými jsme spolupracovali, tzn. Meteor, Bohemians Praha, Viktoria Žižkov či Slavia, budeme hledat nějaké východisko, které by se našlo dříve než za půl roku. Zároveň se samozřejmě nebráním jednat i s delegáty, kteří podporují druhou stranu.

Věříte, že se takové řešení najde opravdu dříve než v lednu 2009?
Ano, v to doufám.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Zdravotní stav Borise Johnsona se zlepšuje, už není na jednotce intenzivní péče

Britský premiér Boris Johnson nakažený koronavirem byl dnes večer v londýnské nemocnici po třech dnech na jednotce intenzivní péče přesunut zpět na běžné lůžkové oddělení. V prohlášení to oznámila kancelář předsedy vlády, která předtím informovala, že zdravotní stav Johnsona se zlepšuje. Lékaři budou jeho boj s nemocí covid-19 nadále bedlivě sledovat. Britská média předtím spekulovala, že k práci se možná lídr Konzervativní strany vrátí až za několik měsíců.

"Premiér byl dnes večer přesunut z jednotky intenzivní péče zpět na lůžkové oddělení. Tam bude během rané fáze rekonvalescence pečlivě monitorován," oznámil mluvčí Johnsonova úřadu. Stručné prohlášení dále uvádí, že ministerský předseda má "nesmírně dobrou náladu".

Johnson je v nemocnici v centru Londýna od nedělního večera. Převezli jej tam poté, co se více než týden potýkal s kašlem a horečkami v důsledku nákazy koronavirem. V pondělí odpoledne se 55letému politikovi přitížilo, načež byl přesunut na JIP. Na plicní ventilátor napojen nebyl, s dýcháním mu ovšem pomáhala kyslíková terapie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy