"Zcela zásadním důvodem pro tento krok je (ne)transparentnost procesů v rámci asociace. Na většinu pozic v rámci asociace neproběhla a neprobíhají otevřená výběrová řízení. Posty jsou obsazovány loajálními lidmi bez odborných předpokladů, a to zcela bez vědomí výkonného výboru, který je záměrně obcházen. Posledními případy jsou obsazení pozice ředitele rozvoje fotbalu a v současné době probíhající netransparentní proces obsazení pozice finančního ředitele," uvádí se v prohlášení Fevoluce.
Skupina kolem předsedy hnutí Ondřeje Lípy proto na dnešním zasedání výkonného výboru FAČR předloží návrh na odvolání generálního sekretáře Michala Valtra. "Celkově hodnotíme řízení fotbalové asociace jako neprofesionální. Chybí dlouhodobě slibovaný akční plán a strategie rozvoje asociace. Neutěšená situace je v samotném sekretariátu FAČR, včetně již podaných výpovědí ze strany některých zaměstnanců," uvádí Fevoluce.
Otázkou je, jak hlasování dopadne. Ve dvanáctičlenném výboru má Fevoluce pouze dva zástupce - Rudolfa Řepku a Tomáše Neumanna. Na jejich stranu by se ovšem mohli přidat muži, kteří při červnové volbě podpořili Karla Poborského - majitel Plzně Adolf Šádek, šéf Ligové fotbalové asociace (LFA) Dušan Svoboda, místopředseda za Čechy Jan Richter nebo Martin Drobný, který je spojován s bývalým vedením.
Převážit misky vah může Václav Andrejs a především moravští zástupci Pavel Nezval, Vladimír Kristýn a Radek Zima, kteří ovšem i historicky stáli na straně Fouska a moravského místopředsedy Jiřího Šidliáka.
Samotná fotbalová asociace se k interním sporům odmítla vyjádřit. "Rád poskytnu komentář, ale až po zasedání výkonného výboru," nechal se slyšet Michal Valtr, muž, o jehož osudu se bude hlasovat.
"Ke zmíněné záležitosti se vedení FAČR vyjádří v úterý v rámci tiskové konference po zasedání výkonného výboru," řekl Martin Gregor, zástupce ředitele komunikace.
Pnutí mezi oběma křídly není zas až tak překvapivé. V červnových volbách se "postberbrovcům" sice postavily společně, nicméně dohoda o spolupráci se zrodila až měsíc před volební valnou hromadou. I za cenu toho, že se hlavní tvář Fevoluce Vladimír Šmicer "obětoval" a stažením kandidatury na post předsedy uvolnil cestu Fouskovi.
"Rádi bychom zároveň poukázali na to, že čelní představitelé Fotbalové evoluce neusilovali a neusilují o žádnou placenou pozici v rámci FAČR a jejích dceřiných společností, jak je jim účelově podsouváno," ohradila se Fevoluce vůči tezím, že její zástupci nezískali po volbách takový vliv, jaký si představovali.
Fousek a spol. však mají i své zastánce. Na jejich stranu se postavila například Výzva 2021, která ještě před zatčením Romana Berbra burcovala ke změnám v českém fotbale.
"Výzva 2021 zároveň pozoruje a odsuzuje "jakobínské" a pseudorevoluční snahy některých osob, včetně jistých zástupců Fevoluce, o změny ve struktuře FAČR, včetně případného odvolání nového generálního sekretáře FAČR Michala Valtra," uvedl lídr sdružení a bývalý mezinárodní rozhodčí Ivan Grégr.