Pelta přidá rozhodčím. Jsem pro 100 000 měsíčně, radí Starka

Luděk Mádl Luděk Mádl
25. 10. 2012 5:15
Kudy na korupci? Pelta a Damková chystají poloprofesionalizaci rozhodčích
Foto: ČTK

Praha - Křetínského taška čaruje... Rozhodčí, kteří pískají Gambrinus ligu, budou fungovat na poloprofesionální úrovni.

Jejich legální odměna za zápasy by měla být navýšena natolik, aby je úplatky nelákaly.

Přibližně takovou myšlenkou je vedena dosud utajovaná iniciativa dvojice Miroslav Pelta - Dagmar Damková.

Šéf fotbalové asociace a předsedkyně komise rozhodčích se do díla pustili poté, co šéf Sparty Daniel Křetínský zpochybnil důvěryhodnost práce rozhodčích v profesionálních soutěžích (více zde).

Dvojnásobek taxy? Nebo sto tisíc paušál?

V současnosti dostává hlavní sudí za odřízení zápasu v nejvyšší soutěži 17 000 korun, asistenti po 10 000 a čtvrtý sudí 5000 korun.

Ve druhé lize inkasuje hlavní arbitr 7500 korun za zápas, jeho asistenti po 5000 a čtvrtý sudí polovic.

Jak vysoké navýšení odměn Pelta s Damkovou chystají? To je zatím tajemstvím. V zákulisí se mluví o zdvojnásobení taxy.

Šéf fotbalové Příbrami Jaroslav Starka zase říká: "Já jsem pro plnou profesionalizaci. Dejte jim klidně 4000 eur, tedy 100 000 korun měsíčně - a to jsou peníze, u kterých už by se báli, že o ně přijdou. Pak by takové ty divné polopenalty zmizely, to mi věřte."

Když varianty dvojnásobné taxy nebo stotisícového paušálu nabídl deník Aktuálně.cz předsedovi svazu MIroslavu Peltovi, odvětil: "Z těch dvou to nebude ani jedna. S paní Damkovou jistá opatření plánujeme, ale ještě to nemáme úplně domyšlené."

Damková sepisuje etický kodex pro sudí

Dagmar Damková je jen o malinko konkrétnější: "Máme připravené dva tři návrhy, finální ještě ne. A nerada bych o nich zatím mluvila."

Navýšení odměn pro rozhodčí by ale mělo být jen jednou ze součástek systémových změn, které Pelta s Damkovou chystají.

"Seděli jsme spolu kvůli tomu několikrát a probírali jsme to ze všech stran. Jde nám o to, aby vše bylo tak, jak má být. Víme, že chyby byly, jsou a budou, ale chceme, aby vymizela podezření," vysvětluje Damková.

"A proto připravujeme etický kodex rozhodčích," dodává. O jeho obsahu zatím detailně mluvit nechce.

"Kdo se mu ovšem nebude chtít podřídit, nebo jej poruší, ten nebude moci fungovat v profesionálních soutěžích. Celé to jde ruku v ruce s navýšením odměn. To navýšení by mělo zamezit pokušení. A částečně rozhodčí poloprofesionalizovat," dodává Damková.

Sešli se na Malé Straně. A Pelta apeloval

Na úplatek musí být vždycky dva. Ten, co bere, ale i ten, co dává. Tady se v případech prokázaných v minulosti vždy angažovali zástupci klubů, např. Ivana Horníka asi není třeba nikomu dlouze představovat.

"Když se nepoučíme, budeme nějaké problémy řešit pořád," apeloval dokonce na majitele klubů Miroslav Pelta.

Využil k tomu večírku uspořádaného před týdnem v malostranském hotelu Aria Ligovou fotbalovou asociací.

Sešla se na něm většina majitelů klubů I. a Ii. ligy, chyběly jen výjimky jako sparťan Daniel Křetínský či liberecký Ludvík Karl. Šéfa Slavie Aleše Řebíčka zastupoval jeho bratr Adam.

"Na ligových shromážděních se většinou scházejí funkcionáři klubů, chceme zavést tradici, aby se jednou dvakrát do roka sešli i vlastníci," vysvětluje Dušan Svoboda, šéf pořádající LFA.

UEFA je štědrá, Královec bere 90 000 za zápas

Účastníci večírku zaznamenali úvahy vedení svazu na téma nového modelu odměňování rozhodčích. "Ale nepochopil jsem z toho, že by to mělo být už teď od jara," řekl jeden z nich, který si nepřál být jmenován.

"Už průběhu listopadu s paní Damkovou něco představíme," potvrdil ovšem předseda Pelta deníku Aktuálně.cz, že události budou mít rychlejší spád, než se zatím mnohým zdálo.

Už jsme zmínili, že v současnosti bere hlavní sudí v první lize 17 000 korun. Jen pro srovnání: deník Insider před časem vypátral, že nejlepší evropští sudí zařazení v kategorii Elite, dostávají od UEFA 4800 eur za utkání, tedy zhruba 120 000 korun.

Nejlepší český rozhodčí Pavel Královec je v kategorii jen o stupínek nižší. Takže například za odřízení dnešního duelu Ligy mistrů Porto-Dynamo Kyjev dostane 3600 eur, tedy zhruba 90 000 korun.

Co si myslíte vy? Jakou odměnu by za prvoligové zápasy měli dostávat rozhodčí?

Facebookový profil autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy