Stál jste u přestupů do zahraničí Pavla Nedvěda, Zdeňka Grygery, Tomáše Necida, Jana Kollera a spousty dalších. Momentálně zastupujete většinou fotbalisty, kteří jsou ještě v dorosteneckém věku, proč se vaše agentura dává tímto směrem?
Zastupujeme 80 procent mladých hráčů od patnácti do dvaceti let. Naše filozofie jde přes mladé, protože zahraniční kluby chtějí spíše fotbalisty této věkové kategorie.
Zastupujete i několik fotbalistů, kteří jsou v současné jednadvacítce, kterou čeká příští rok Euro v Polsku. Může to být pro některé vaše klienty klíčový rok? Na minulém Euru si vykopal angažmá ve Stuttgartu třeba Jan Kliment…
Když je příležitost turnaje mistrovství Evropy do jednadvaceti let, tak tam už jsou hráči hotoví, prvoligoví a někteří jsou už v zahraničí jako třeba Vašek Černý nebo Patrik Schick. Ale pro ty, kteří hrají ligu, třeba pro Aleše Matějů a další, je takový turnaj velkou šancí se ukázat, protože mistrovství Evropy do jednadvaceti let je obrovsky sledované. Věřím, že i přes těžkou skupinu se mohou mnozí hodně ukázat.
Kde má podle vás současná jednadvacítka trenéra Vítězslava Lavičky největší slabinu?
Vím, že se Víťovi Lavičkovi povedlo vytvořit velmi silný tým. Vidím však jedinou slabinu v brankáři, momentálně nemáme v těch mládežnických kategoriích takové výborné brankáře, jako byl Tomáš Vaclík nebo v minulé jednadvacítce Tomáš Koubek. Jinak je v současné jednadvacítce hodně výborných hráčů, kteří už jsou teď v zahraničí. Já věřím, že další hráči mají našlápnuto k zahraničnímu angažmá. Důležité však je, aby všichni hráči na jaře hráli ve svých mužstvech, protože jen tak mají šanci se dostat do závěrečné nominace na Euro v Polsku.
Psalo se, že stoper jednadvacítky a dnes už hráč pražské Slavie Michal Lüftner vybíral mezi nabídkami od Slavie a zejména italských klubů. Vybral si tedy podle vás s výhledem na nadcházející Euro správně?
Já bych vám u Michala Lüftnera řekl konkrétní informace, kdybych věděl, které kluby o něj měly zájem, protože se psalo o Itálii nebo Turecku, ale o konkrétních klubech ne. Zájem je jedna věc a konkrétní klub a poměry v něm jsou druhá věc. Ale já si myslím, že si nevybral jednoduchou cestu ani přes Slavii, protože Simon Deli s Jiřím Bílkem jsou velmi kvalitní stoperská dvojice a klidně se může stát, že nebude hrát.
Myslíte, že je pro hráče dobré odcházet ven v mladém věku?
Je to individuální. Jsou hráči, kteří se chytli v zahraničí, a jsou hráči, kteří se vrátili a pak se teprve chytili v lize. Viz Dominik Mašek, který v šestnácti šel do Hamburku, byl v Holandsku, ale teprve po návratu do Česka začal hrát pravidelně dospělý fotbal a nyní má šanci si přes jednadvacítku vykopat třeba i další zahraniční angažmá.
Kterou fotbalovou destinaci doporučujete svým mladým klientům?
Naše agentura spolupracuje úzce s lidmi z Anglie nebo Itálie, ale největší kontakty máme v Nizozemsku, kde pracují s mládeží nejlépe. Snažíme se naše mládežníky směřovat do Holandska a Belgie, kde mají větší šanci než třeba v Itálii nebo Anglii.
Agenta děláte už dvacet let, takže se nabízí otázka, zda už vycítíte, jestli se daný fotbalista v zahraničí prosadí, když odchází v mladším věku…
Samozřejmě talent hráče je jedna věc, dennodenní práce je druhá věc a záleží taky hodně na cizím jazyku. My máme třeba v Holandsku rok a půl v Eindhovenu sedmnáctiletého Michala Sadílka, který už od čtrnácti nebo patnácti let věděl, že si zvolí cestu zahraničím, a stále říkal, chci ven, chci se prosadit, a proto se naučil anglicky a teď už umí holandsky. Už je v juniorce PSV a naskakuje do druhé ligy. Míša dává fotbalu maximum a chce se prosadit za každou cenu.
Václav Černý si rovněž dává ty nejvyšší cíle, že?
Ano, někdy mu to až trochu škodí, protože je hrozně sebekritický a už dneska by chtěl rozhodovat v A-týmu Ajaxu. On měl parádní start a už v těch sedmnácti hrál za A-tým, potom vypadl, ale zase přes tu druhou ligu se dostal do prvního týmu a nastupuje. Musím říct, že se Vašek určitě prosadí a bude hrát stabilně za první tým.
V současné jednadvacítce jsou tahouni týmu spíše hráči, kteří se vydali cestou do zahraničí v brzkém věku. Nabízí se otázka, zda se kluby v Česku příliš nebojí zapojovat mladé hráče?
Určitě. Já si myslím, že největším problémem českého fotbalu je, že máme spousty talentovaných hráčů, kteří nedostanou v A-týmech tolik příležitostí. Na podzim jsme to viděli na případu Sparty, kde sice mladíci dostali příležitost, ale jen když se všichni zranili. Přitom třeba Zizu Mustedanagič (kterého Nehoda zastupuje, pozn. red.) by mohl hrát ligu okamžitě.
Je pravda, že momentálně má Sparta nejlepší mládež v Česku?
V Čechách má mládež Sparta určitě nejlepší. Má spousty talentovaných mladíků, ale samozřejmě talenty najdeme i na Moravě v Baníku, Olomouci. Talentů je v Česku pořád hodně, ale je důležitý ten přechod buď do zahraničí, nebo do dospělého fotbalu…
Vy jste byl i u přestupu Jaroslava Navrátila do Heraclesu Almelo. Jak se vám povedlo dostat tehdy téměř jednadvacetiletého fotbalistu z třetí nejvyšší české soutěže do Nizozemí?
To je otázka obrovského štěstí a naších kontaktů. Protože má žena pochází z Břeclavi, tak tam mám kontakty a říkali mi, že mají šikovného kluka. Vzal jsem skauta z Holandska, viděl ho poločas. Něco podobného se vám povede jednou za deset let. Ale na druhou stranu Jarda uměl anglicky, připravil se, pracoval rok a půl a bojoval o sestavu. V Holandsku neměl žádnou velkou smlouvu, vykopal se a dneska ji má. Jarda je slušný kluk a výborně se s ním pracuje.
Nedávno vyšel v kinech film Finále, který mapuje osudy mistrů Evropy z roku 1976. Jednoho z dosud jediných českých nebo československých mistrů Evropy Mariána Masného potkal těžký životní osud a jednu dobu byl dokonce bezdomovcem…
Všeobecně by se mohlo nejen bývalým hokejistům nebo fotbalistům, ale i obecně bývalým sportovcům pomoci. Třeba já jsem po třicítce dostal tu šanci odejít do zahraničí, i když do nižších soutěží, a hlavně jsem po konci kariéry zůstal u fotbalu a živím se zastupováním hráčů. Ale vím, že hodně starších bývalých fotbalistů a obecně sportovců je na tom ekonomicky špatně. Myslím, že by jim mohl stát, ale třeba i jejich bývalé kluby trochu pomoct.
Antonín Panenka mi říkal, že má v Rapidu Vídeň své místo na stadionu, stání před stadionem, každý rok mu posílají ročenku a podobně. Co si myslíte o tom, že se české kluby o své bývalé legendy až tak zase nestarají?
V Česku je to strašně složité. Já jako historicky nejlepší střelec Dukly Praha, kde jsem odehrál 11 sezon, mám pomalu problém se na Duklu v lize dostat, což je trochu smutné. Když jdu na Juventus Turín nebo Ajax Amsterdam, tak se o mě postarají a jdu mezi VIP hosty. A u nás mě pomalu nepustí na fotbal. Samozřejmě je to špatné a je to o práci majitelů, manažerů a všech, kteří v Česku řídí ten daný klub.