Ve filmu Finále nejde zdaleka jen o dosud největší úspěch československého fotbalu

David Janeczek David Janeczek
9. 11. 2016 12:25
Ke čtyřicátému výročí největšího úspěchu československého fotbalu vyšel film Finále. Snímek mapuje životní osudy mistrů Evropy po čtyřech dekádách.
Šampioni z Bělehradu, zleva Ondruš, Viktor, Dobiaš, Čapkovič, Masný, Móder, Švehlík, Pivarník, Panenka, Nehoda a Gögh.
Šampioni z Bělehradu, zleva Ondruš, Viktor, Dobiaš, Čapkovič, Masný, Móder, Švehlík, Pivarník, Panenka, Nehoda a Gögh. | Foto: ČTK

Praha – Už při včerejším slavnostním zahájení filmu Finále naznačili tvůrci ale i dva hlavní protagonisté Antonín Panenka a Karol Dobiáš poselství více než hodinového dokumentu o mistrech Evropy z roku 1976.

Snímek se po celou dobu vrací k památnému finálovému zápasu československé reprezentace proti západnímu Německu a dobové záběry s originálním komentářem střídají záběry mistrů Evropy z dnešní doby, ale také německých vicemistrů z Bělehradu.

Život fotbalistů se změnil k nepoznání

Aby autoři, kterými jsou slovenští režiséři Palo Korec a Dušan Milko, ještě více zdůraznili kontrast, kterým směrem se doba nejen ve fotbalovém světě pohnula, přidali také střípky ze životů třech současných největších hvězd slovenské fotbalové reprezentace Marka Hamšíka, Martina Škrťela a Juraje Kucky a předního slovenského hráčského agenta Karola Csontóa.

Fanoušek fotbalu jistě ocení i záběry z útrob kabiny slovenského týmu během Eura 2016 ve Francii nebo pasáže z Istanbulu, Milána nebo Neapole, ale záměr filmařů je trochu jinde.

Největší úspěch vzala voda

Všichni hráči ze zlatého kádru měli totiž smůlu, že se nenarodili o dvacet let později, nebo v zemi více na západ, kde by dostali možnost se finančně zajistit do fotbalového důchodu. A pro jednoho z mistrů Evropy to mělo i fatální následky. 

Je sympatické, že jde o autentické záběry ze současných životů hráčů. Žádné strojené záběry, které by ještě více emocionálně podtrhly nespravedlnost osudů některých fotbalistů v porovnání s luxusem, ve kterém žijí dnešní hvězdy, nebyly potřeba.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 5 hodinami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

Další zprávy