Ve filmu Finále nejde zdaleka jen o dosud největší úspěch československého fotbalu

David Janeczek David Janeczek
9. 11. 2016 12:25
Ke čtyřicátému výročí největšího úspěchu československého fotbalu vyšel film Finále. Snímek mapuje životní osudy mistrů Evropy po čtyřech dekádách.
Šampioni z Bělehradu, zleva Ondruš, Viktor, Dobiaš, Čapkovič, Masný, Móder, Švehlík, Pivarník, Panenka, Nehoda a Gögh.
Šampioni z Bělehradu, zleva Ondruš, Viktor, Dobiaš, Čapkovič, Masný, Móder, Švehlík, Pivarník, Panenka, Nehoda a Gögh. | Foto: ČTK

Praha – Už při včerejším slavnostním zahájení filmu Finále naznačili tvůrci ale i dva hlavní protagonisté Antonín Panenka a Karol Dobiáš poselství více než hodinového dokumentu o mistrech Evropy z roku 1976.

Snímek se po celou dobu vrací k památnému finálovému zápasu československé reprezentace proti západnímu Německu a dobové záběry s originálním komentářem střídají záběry mistrů Evropy z dnešní doby, ale také německých vicemistrů z Bělehradu.

Život fotbalistů se změnil k nepoznání

Aby autoři, kterými jsou slovenští režiséři Palo Korec a Dušan Milko, ještě více zdůraznili kontrast, kterým směrem se doba nejen ve fotbalovém světě pohnula, přidali také střípky ze životů třech současných největších hvězd slovenské fotbalové reprezentace Marka Hamšíka, Martina Škrťela a Juraje Kucky a předního slovenského hráčského agenta Karola Csontóa.

Fanoušek fotbalu jistě ocení i záběry z útrob kabiny slovenského týmu během Eura 2016 ve Francii nebo pasáže z Istanbulu, Milána nebo Neapole, ale záměr filmařů je trochu jinde.

Největší úspěch vzala voda

Všichni hráči ze zlatého kádru měli totiž smůlu, že se nenarodili o dvacet let později, nebo v zemi více na západ, kde by dostali možnost se finančně zajistit do fotbalového důchodu. A pro jednoho z mistrů Evropy to mělo i fatální následky. 

Je sympatické, že jde o autentické záběry ze současných životů hráčů. Žádné strojené záběry, které by ještě více emocionálně podtrhly nespravedlnost osudů některých fotbalistů v porovnání s luxusem, ve kterém žijí dnešní hvězdy, nebyly potřeba.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Indie nakoupí od Američanů zbraně za tři miliardy dolarů, oznámil Trump

Indie nakoupí od USA obranné prostředky za tři miliardy dolarů (69,6 miliardy korun). Po jednání s indickým premiérem Narédrou Módím to řekl v Dillí americký prezident Donald Trump, který končí svou návštěvu Indie. Cestu označil za "nezapomenutelnou a mimořádnou".

Na vystoupení před novináři Trump vyjmenoval úspěšné příklady americko-indické spolupráce. Patří k nim zbrojní dohoda, která předpokládá, že Indie nakoupí obranné systémy za tři miliardy dolarů. Mělo by jít o bezpilotní letouny, vrtulníky i raketové systémy. Prezident také řekl, že dal souhlas k vytvoření společné skupiny pro boj proti drogám.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Tvůrci filmu Mission: Impossible 7 kvůli koronaviru přerušili natáčení v Itálii

Natáčení nejnovějšího dílu akční ságy Mission: Impossible s Tomem Cruisem bylo v Itálii přerušené kvůli nárůstu lidí nakažených koronavirem. Napsala to agentura AFP s odvoláním na oborový server The Wrap. Podle něj měl štáb tři týdny točit v Benátkách. "Kvůli přemíře opatrnosti, starosti o členy produkce a kvůli snaze benátských úřadů zamezit srocování davu měníme původní plán," potvrdil mluvčí společnosti Paramount, která snímek vyrábí. Podle ní herec Tom Cruise ještě do Benátek nedorazil a zbytek štábu se již bezpečně vrátil domů. Sedmý díl Mission: Impossible do českých kin přijde 22. července 2021.

Zdroj: AFP
Další zprávy