Praha - Po Davidu Limberském, který Pavlu Vrbovi dělal starosti v uplynulých dnech, už se před reprezentačním koučem rýsuje na obzoru další velký otazník, tentokrát jménem Marek Suchý. Existuje totiž poměrně reálná hrozba, že by hráči Basileje mohla Fotbalová asociace ČR zastavit činnost, patrně v národním týmu.
O co jde? Jádro celého problému leží uvnitř sporu, který spolu vedou Marek Suchý a jeho někdejší agent Pavel Vandas. Ten u reprezentanta nárokuje svou pohledávku 60 000 eur plus úroky. V součtu a přepočtu to nyní dělá zhruba 2 miliony korun. Ovšem Suchý je Vandasovi odmítá zaplatit. "Ten nárok je neoprávněný," říká k tomu fotbalistova právní zástupkyně Jana Fráňová.
Sám Marek Suchý vlastní komentář k celé táhnoucí se kauze poskytnout odmítá. "Já se k celé té věci v tuhle chvíli nechci vůbec nijak vyjadřovat," sdělil deníku Aktuálně.cz loni v prosinci. A patrně se na tom nic nemění ani dnes. Na otázky, jež jsme mu zaslali tento týden, totiž nijak nereagoval.
Arbitrážní komise FAČR už před víc než rokem označila Vandasův nárok za oprávněný. A Suchý následně podal na FAČR žalobu, ve které se domáhá toho, aby soud výrok arbitráže zneplatnil. "Protože fotbalová asociace nebyla k takovému řešení kompetentní," míní Fráňová. Jenže v soudních síních jde vždy o běh na dlouhou trať.
A výrok arbitráže, že je Suchý Vandasovi povinen zmíněnou částku vyplatit, je v platnosti od 11. srpna 2014. Reálné vymahatelnosti tohoto verdiktu se však Suchý až dosud úspěšně vyhýbal. A to tak, že nebyl členem Fotbalové asociace ČR.
Nové stanovy změnily situaci
Podle nových stanov FAČR, přijatých letos v červnu, ovšem platí, že i pro reprezentanty je členství ve fotbalové asociaci povinné. Suchý se tedy 31. srpna letošního roku stal opět členem FAČR. A mašinérie, která po něm může vymáhat, aby Vandasovi sumu přiklepnutou arbitráží zaplatil, se znovu rozjíždí.
Nástrojem, který může vůči jednotlivci v takovém případě fotbalová disciplinárka použít, je zejména zastavení soutěžní činnosti. Není teď namístě předbíhat tomu, jak se příslušné orgány ke specifickému případu opravdu postaví, nicméně variantu, že by mu zablokovaly činnost v národním týmu, rozhodně nelze vyloučit. Naopak se rýsuje jako pravděpodobná.
Což by jistě trenéra Pavla Vrbu příliš nepotěšilo. Byť na turnaj Euro 2016 už český tým postoupil v předstihu, a v říjnu už proto může zbytek kvalifikace proti Turecku a v Nizozemsku pojmout jako začátek přípravy na samotný turnaj. V listopadu jsou pak na programu přátelské zápasy se Srbskem a nejspíš i v Polsku.
Předseda fotbalové asociace Miroslav Pelta už naznačil, že v nominaci na říjnové mače bude patrně po své nehodě pod vlivem alkoholu scházet David Limberský. Teď se tedy nabízí další otazník: Nebude muset Pavel Vrba škrtnout ze svých, když ne říjnových, tak možná listopadových plánů i Marka Suchého? To naznačí příští dny, chytřejší nejspíš budeme už po čtvrtečním zasedání disciplinární komise FAČR.
Příběh Marka Suchého a jeho sporu s Pavlem Vandasem je vskutku spletitý. Zkusme si nyní jeho jednotlivé peripetie přiblížit ještě přehledněji, poskládané v časové řadě.
Suchý měnil agenta. Tam vše začalo
Léto 2007. Ze slávisty Marka Suchého, kterého Pavel Vandas zastupoval jako agent od jeho 15 let, se stává velmi zajímavá nabídka pro transferní trh. Z MS "20" v Kanadě si totiž jako jeden z klíčových hráčů týmu Miroslava Soukupa veze domů stříbrnou medaili. Suchý se ovšem následně rozhodne agenta změnit.
Leden 2009. Vandas, Suchý a jeho nová agentura Sporti Invest zastoupená tehdy Pavlem Zíkou sepisují vzájemnou dohodu o narovnání. Arbitráž FAČR posléze uznala, že nedílnou a platnou součástí této dohody byla i klauzule zavazující Suchého zaplatit Vandasovi dva roky poté, co odejde na zahraniční angažmá, sumu 60 000 eur.
Únor 2010-2012. Původní Suchého hostování ve Spartaku Moskva se mění v přestup do tohoto ruského klubu, ruská asociace jej zaregistrovala přesně 18. února 2010. "A když pak uplynuly dva roky, vyzval jsem Marka Suchého, aby splnil svůj závazek. Sdělil mi, že o žádném takovém závazku neví," říká Pavel Vandas. O vyřešení případu proto agent požádal Fotbalovou asociaci ČR.
Srpen 2014. V rámci FAČR prošel spor dvoustupňovým řízením ve sboru rozhodců i arbitrážní komisí. Výsledný verdikt zněl 11. srpna 2014 poměrně jasně, vyhodnotil Vandasův nárok jako oprávněný. A Suchý dostal lhůtu 30 dní na to, aby Vandasovi požadovanou sumu 60 000 eur plus úroky splatil.
Říjen 2014. Marek Suchý podává prostřednictvím své právní zástupkyně Jany Fráňové k Obvodnímu soudu pro Prahu 10 žalobu na Fotbalovou asociaci ČR. Právní terminologií v ní jde o určení neplatnosti rozhodnutí orgánu spolku. Ačkoli už však od té doby uplynul takřka rok, soud dosud jednání v této věci nenařídil.
Prosinec 2014. Pavel Vandas, který od Suchého navzdory srpnovému rozhodnutí arbitráže žádné peníze nedostal, požádá Fotbalovou asociaci ČR o takzvaný výkon rozhodnutí. Jde o zavedený mechanismus. Pokud fotbalová arbitráž nějaký spor rozsoudí a dlužník přesto v lhůtě nezaplatí, FAČR ho k tomu začne tlačit, a to obyčejně prostřednictvím disciplinárního trestu. Jde-li o klub, pak jsou neplatiči zpravidla pozastaveny přestupy. Jde-li o jednotlivce, obvykle se mu zastavuje soutěžní činnost.
Není členem FAČR, povinnosti tak uniká
Březen 2015. Disciplinární komise konstatuje, že právě Marka Suchého potrestat nemůže. "V době, kdy nabylo rozhodnutí arbitrážní komise účinnosti, nebyl pan Marek Suchý členem Fotbalové asociace ČR," vysvětlil to tehdy pro Aktuálně.cz předseda disciplinárky Richard Baček. S tím, že pravomoc jeho komise se logicky vztahuje výhradně na členy spolku, nikoli tedy na "ne-člena" Suchého, kterého proto nemůže nijak postihovat.
Nabízí se myšlenka, že Marek Suchý, v té době už hráč švýcarské Basileje, proskočil dírou v řádech. Ty totiž tehdy určovaly, že členem FAČR musí být každý fotbalista, trenér, rozhodčí či masér, prostě kdokoli, jehož jméno se ocitá v zápisu o utkání v domácích soutěžích. Jenže žádnou takovou povinnost spojenou s členstvím FAČR nevyžadovaly normy po reprezentantech.
"Ale Marek Suchý tehdy nebyl zdaleka jediným hráčem národního týmu, kdo neměl platné členství ve FAČR, podobné to bylo třeba i s Petrem Čechem, šlo ovšem ryze o administrativní záležitost. Když ti kluci působí v cizině, tak mají logicky jiné starosti a nehlídají si, jestli jsou registrovaní jako členi FAČR," říká k tomu advokátka Jana Fráňová. Naznačuje tak, že případná podezření, že její klient Marek Suchý vystoupil z řad FAČR účelově, jsou podle ní lichá.
Červen 2015. Valná hromada FAČR přijímá nové, upravené znění stanov. Novelizované paragrafy zpřesňují, že členem FAČR povinně musí být i reprezentanti. Znamená to, že pokud Marek Suchý chce hrát za národní tým, musí se stát členem asociace.
Šéf disciplinárky: Zatím bez komentáře
Srpen/září 2015. Podle volně přístupné databáze FAČR dochází k zápisu Marka Suchého mezi členy FAČR 31. srpna. V září pak Suchý absolvuje reprezentační blok, když nastoupí proti Kazachstánu a v Lotyšsku. A je tak mezi hráči, kteří se radují z postupu na Euro 2016.
Zároveň se ovšem aktivizuje i Pavel Vandas, který stále marně čeká na dva miliony, které je mu podle arbitráže Suchý dlužen. "Oslovil jsem v té věci opět arbitrážní komisi," říká Vandas. A předseda arbitráže Petr Konečný předává celou věc znovu disciplinární komisi. "Tím případem se budeme zabývat ve čtvrtek, do té doby nebudu celou věc nijak komentovat," vzkázal deníku Aktuálně.cz šéf disciplinárky Richard Baček.
Nyní tedy musíme vyčkat, jak disciplinárka věc vyhodnotí a jaká přijme opatření. Možnost, že Marku Suchému zablokuje starty v národním týmu, dokud agentu Vandasovi nezaplatí, přinejmenším nelze vyloučit.
Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz
Čtete rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Podpořte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlas nám můžete dát zde. Děkujeme!