Spartě jde o moc! Lavička líčí past na teplického Horvátha

Luděk Mádl Luděk Mádl
1. 11. 2013 5:00
První s druhým aneb Sparta ve šlágru fotbalové Gambrinus ligy hostí v sobotu Teplice. Na Letné čekají vysokou návštěvu
Tohle bude pro Spartu těžká fuška, teplický útok zatím v lize trhá sítě spoustou gólů
Tohle bude pro Spartu těžká fuška, teplický útok zatím v lize trhá sítě spoustou gólů | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Sparta-Slavia? Velká tradice, ale dneska už tak trochu retro, že ano. Sparta-Plzeň? Jistě, rivalita posledních let na pátou, ale...

Ale nejžhavější ze všech hitů, to je teď přeci sobotní mač Sparta-Teplice!

Na pražskou Letnou v sobotu přijedou Litsingi a spol., afričtí míčoví kouzelníci, co spolu s bosenskými starousedlíky - ano, a taky ještě s několika Čechy - rozjeli na podzim v unylé severočeské baště neskutečný fotbalový karneval.

Na jaře se ještě potáceli v potupném boji o  záchranu, do Teplic pak ale přišli i další Afričané Nivaldo a Salami - a začaly se dít věci... To byla změna, panečku: Najednou ligu oživila krásná, kolmá a rychlá kombinace a návdavkem spousta balónů v soupeřových sítích.

Třiatřicet gólů v tuctu ligových zápasů, to je letos nejlepší střelecká vizitka mezi všemi kluby v Gambrinus iize. A co do bodů to Teplicím zatím stačí na druhou příčku, jen šest bodíků za vedoucí Spartu (tabulka zde)

První s druhým, záruka kvality

"Odhad návštěvy? Počítáme, že dorazí 14 000 fanoušků a víc," říká Ondřej Kasík, mluvčí Sparty.

Tepličtí v neděli "zmákli", byť nejtěsnější výhrou 1:0, plzeňskou Viktorii, tedy úřadujícího mistra, teď si brousí zuby na Spartu. A mimochodem, hned v dalším kole je čeká Liberec, čtvrtý do mistrovského mariáše.

Střelecká tabulka soutěže může Spartu lehce strašit: Vede ji teplický Aidin Mahmutovič před spoluhráčem Francisem Litsingim. Ten první dal zatím 10, druhý 8 branek.

Až za nimi najdeme sparťana Hušbauera (7) a šestigólové trio, v němž Ščuka a Pospěcha doplňuje kapitán Sparty David Lafata.

Mají-li ale Teplice nejlepší útok v lize, tak Sparta zase disponuje nejlepší defenzivou.

Porovnat oba celky nám lépe pomůže jejich aktuální skóre. Sparta ho má nyní na hodnotách 31:7, Teplice 33:13. "Z toho je možná vidět, že je jim vlastní hrát spíš dopředu," přemítá David Lafata.

Recept: Zamezit už přihrávkám

Ale jak teplický uragán ubránit? Trenér Sparty Vítězslav Lavička už nad tím samozřejmě přemýšlí. Protože mu neušlo tohle: "Tepličtí od minulé sezony ušli veliký kus cesty, výborně kádr doplnili a mají opravdu velmi dobrou ofenzivní fázi."

Recept na její eliminaci? "Musíme pracovat už v hloubi pole na tom, aby na Mahmutoviče nechodily cílené přihrávky, které by pro nás znamenaly ohrožení," říká Lavička.

Nejen Mahmutovič, ale i Litsingi jsou schopni neskutečně rychlého náběhu, který se jen složitě zachytává. Lavička chce tedy dosáhnout toho, aby přesné balony do běhu ti dva vůbec nedostávali.

A k tomu bude mimo jiné zapotřebí zpacifikovat i "teplického Horvátha".

"No, asi se to přirovnání ke Štěpánu Vachouškovi opravdu dá použít," usmívá se teplický kouč Zdeněk Ščasný.

Vachoušek je podobně jako Horváth hráč, co poznal svět, nahlédl, byť ne úplně zásadně do reprezentace - a poslední dobou už se tak nějak počítalo s tím, že už kariéru prostě jen nějak dohraje.

Jenže z nanicovaté šedi průměrnosti ho zase vytáhnul na výsluní tenhle barevný teplický podzim. Vachoušek ve středu pole ožil a právě jeho schopnost precizní časované přihrávky, tak podobná té "horváthovské", z něj učinila znovuobjevenou teplickou zbraň.

Vachoušek: Máme formu!

"Přiznám se, že jsem nečekal, že Štěpán bude hrát tak kvalitně," říká o něm trenér Ščasný. "Vachi je maximálně závislý na způsobu hry mužstva. A když to fungovalo tak, že se hrálo zezadu a jen se na hrot nakopávaly dlouhé míče na Mahmutoviče, což tu bylo dlouho zažité, tak se Štěpán prakticky nedostával do hry. Než se přesunul dopředu, už byl míč většinou zase ztracený... Ale když se teď dostává do hry mnohem častěji a spoluhráči kolem něj pracují, tak jde i on svým výkonem šíleně nahoru."

A co na to sám 34letý Vachoušek, bývalý hráč Slavie, Olympique Marseille či Austrie Vídeň, který v roce 2010 absolvoval i krátkou, nepříliš vydařenou epizodu na Letné?

"Máme formu a uvidí se, kdo bude lepší. Nemáme co ztratit. Největší zbraní Sparty je její středová řada - a vpředu pak David Lafata. Nebezpeční umí být i jejich stopeři při standardních situacích," řekl klubovému webu.

Tím se dostáváme k obranám, v jejichž složení mají oba soupeři největší otazníky. "Mario Holek v Liberci kvůli zdravotnímu problému absentoval, ještě nevíme, zda bude připraven na Teplice. Pokud nebude, je nejpravděpodobnější stejné složení stoperské dvojice jako v Liberci," připomněl trenér Lavička duo Brabec-Švejdík.

Tomáše Ujfalušiho zatím nasadit nemíní. "V jeho případě musíme být stále obezřetní, aby se jeho koleno, které si dává dlouhodobě dohromady, nepřetížilo," říká Lavička, který podle svých slov neumí garantovat ani to, že Ujfalušiho koleno bude stoprocentní alespoň na jaře.

Nicméně obrana Sparty nyní hrává spolehlivě, takže na bývalého reprezentanta není zapotřebí tlačit.

Klein hrál za Spartu na Realu

V Teplicích mají se složením defenzivy větší starosti. Do konce podzimu nemůžou kvůli zranění počítat s brankářem Grigarem, tedy s klubovou jedničkou. Na pozicích stoperů si museli dočasně vyškrtnout Lüftnera, který musel po návratu z akce reprezentační "20" na operaci, sázkařská aféra zase vystavila stop Jablonskému.

Proto Teplice angažovaly alespoň Martina Kleina. Ten byl po skončení smlouvy ve Ferencvárosi od léta volný. "Už teď nám moc pomáhá. A jeho výkony by logicky ještě měly jít nahoru, až se rozehraje víc," míní trenér Ščasný.

Mimochodem... Už je to tedy hodně dávno, ale před lety lepil Klein i sestavu Sparty - a to dokonce na San Bernabeu! Bylo to v sezoně 2001/02, kdy při velké marodce nasadil trenér Hřebík tehdy 18letého Kleina v LIze mistrů do zápasů na Panathinaikosu, na Realu Madrid - a minutku si tehdy Klein odehrál i doma proti Mourinhově Portu.

Ale dost vzpomínání, v sobotu ve 20.15 jej čeká žhavá současnost. To až na sebe Sparta s Teplicemi křísnou ve velkém ligovém magnetu, který slibuje zápas jako řemen.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy