Krize Plzně: Neproměněnila penaltu a prohrála v Teplicích

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
27. 10. 2013 20:55
Fotbalisté Teplic se posunuli na druhé místo tabulky, když porazili ve šlágru kola Plzeň 1:0.
Aidin Mahmutovič může se spoluhráči slavit triumf nad Plzní a posun na druhou příčku tabulky. | Foto: ČTK

Teplice - Fotbalisté Teplic se posunuli na druhé místo tabulky, když ve šlágru 12. kola Gambrinus ligy porazili Plzeň 1:0. Hosté v lize podruhé za sebou neproměnili penaltu, kterou tentokrát zahodil útočník Marek Bakoš. Vítěznou branku domácích vstřelil v 73. minutě hlavou kapverdský záložník Nivaldo.

Teplice tak vyhrály i šestý domácí zápas v sezoně a připravily mistrovi první ligovou prohru po dvanácti utkáních. Viktoria ztratila body ve čtvrtém z posledních pěti kol. Teplice o bod přeskočily na druhém místě tabulky právě Plzeň a na vedoucí Spartu ztrácejí už jen pět bodů. Letenští však mají k dobru pondělní sváteční duel s Libercem

Tento zápas vám nabídneme v pondělí od 18:00 hodin v podrobné online reportáži ZDE!

Šlágr kola vidělo přes 16 tisíc lidí

Že je česká liga nudná a skvělý fotbal nedokáže přitáhnout fanoušky? Nědělní šlágr o druhé místo tabulky na severu Čech ukázal opak. Souboj o druhé místo v tabulce s úřadujícím mistrem rozpoutal v Teplicích diváckou euforii, na Stínadla dorazilo přes šestnáct tisíc diváků.

Podobně vysoká návštěva na ligu přišla na Stínadla naposledy v červenci 2009, kdy duel se Spartou sledovalo 15 120 lidí. V Teplicích se hrál od úvodního hvizdu strhující fotbal nahoru-dolů, ve kterém hráli prim domácí rychlíci Mahmutovič, Salami a Nivaldo.

Plzeň opět selhala, Bakoš nedal penaltu

"Pokud hrajete proti nejlépe střílejícímu celku ligy, je jasné, že na to hráče připravujete, přesto šel v prvním poločase Mahmutovič na brankáře," pronesl po zápase pro televizi Fanda kouč Plzně Pavel Vrba.

Jím zmíněná šance nejlepšího střelce ligy ze 24. minuty ale nebyla jedinou, kdy měla obrana mistra problémy. Jenže domácím vždy chyběl kousek k přesnějšímu zakončení a když už na něj došlo, potvrdil gólman Kozáčik, že jej hráči Bayernu v týdnu v Lize mistrů solidně rozchytali.

Hosté se de facto k ničemu v prvním poločas nedostali, přesto mohli po změně stran jít do vedení. V 55. minutě minutě padl v pokutovém území soupeře Rajtoral a sudí Jech jeho kontakt se stoperem Kleinem viděli jako faul hráče Teplic.

Vrba: Bez gólů nejde hrát o titul

Jenže stejně jako v minulém kole, i tentokrát Plzeňští nabídnutou šancí pohrdli, po Horváthovi tentokrát selhal Bakoš. "Neproměněná penalta byla klíčovou událostí zápasu. Pokud takto opakovaně selžete v rozhodujících momentech, nemůžete bojovat o titul," řekl zklamaný Vrba.

Jeho svěřence sice neproměněná penalta nakopla k větší aktivitě, jenže domácí zbraně nesložili. Mahmutovič sice vzápětí po podobném zákroku plzeňského stopera Procházky v pokutovém území viděl žlutou kartu za filmování, jenže mrzelo jej to jen pár minut. V 73. minutě jeho centr našel hlavu Nivalda a ten rozbouřil téměř vyprodaná Stínadla.

Ščasný hráče pochválil za ofenzivu

"Přežili jsme penaltu a nakonec dali sami gól. Když si vypracujete proti Plzni tolik šancí, musíte být spokojeni. Myslím, že jsme více dokázat nemohli, vyhrát bez inkasovaného gólu nad takovým soupeřem, je prostě skvělé. Fanoušci viděli každopádně parádní zápas," radoval kouč domácích Zdeněk Ščasný.

Jeho hráči mohli při závěrečném tlaku Plzně náskok ještě několikrát navýšit, Mahmutovič i zcela vyčerpaný Litsingi ale v zakončení tentokrát selhali. Výhru ale urputně bojující Tepličtí už nakonec uhájili.

"Jestli jsme v krizi? To řešte vy novináři a někteří fanoušci. Je to fotbal, někdy jste nahoře, někdy dole. Nás čeká v pátek Jablonec a já věřím, že tam podáme lepší výkon a vyhrajeme," dodal na závěr plzeňský lodivod, jehož námluvy s vedením svazu o pozici reprezentačního celku údajně dle některých zdrojů ještě neskončily.

Výsledek 12. kola:

FK Teplice - Viktoria Plzeň 1:0 (0:0)

Branka: 73. Nivaldo. Rozhodčí: Jech - Urban, Pilný. ŽK: Salami, Mahmutovič, Klein (všichni Teplice). Diváci: 16.180.

Teplice: Slavík - Matula, Hošek, Klein, Krob - Litsingi, Ljevakovič, Vachoušek (78. Táborský), Nivaldo - Salami, Mahmutovič (90. Jindráček). Trenér: Ščasný.

Plzeň: Kozáčik - Řezník (85. Wágner), Čišovský, Procházka, Limberský - Hořava, Horváth - Rajtoral, Kolář, Kovařík (76. Ďuriš) - Bakoš (76. Tecl). Trenér: Vrba.

1. Sparta 11 10 1 0 30:6 31
2. Teplice 12 8 2 2 33:13 26
3. Plzeň 12 7 4 1 24:9 25
4. Mladá Boleslav 12 6 4 2 25:12 22
5. Liberec 11 7 1 3 13:14 22
6. Dukla 12 4 5 3 14:11 17