Praha - Na Strahově stráví Ondřej Lerch ve čtvrtek patrně značnou část dne. Na své jednání si ho tam totiž pozvala nejen komise rozhodčích, ale i fotbalová disciplinárka.
Řešit se bude skandál z ligového utkání Olomouc-Plzeň, které Ondřej Lerch jako hlavní rozhodčí řídil 27. února. Je podezřelý z toho, že se dopustil manipulace při rozdělování žlutých karet.
Pokud by jej snad z toho příslušné komise Fotbalové asociace ČR seznaly vinným, mohlo by to mít zásadní vliv na jeho další kariéru fotbalového rozhodčího. Pokud totiž na Strahově konstatují, že Lerch pochybil, znamenalo by to v tomto konkrétním případě nejspíš i to, že by tím byl zároveň usvědčen z vědomé kamufláže, lži a podvodu.
Což by mu jistě nebylo příjemné také kvůli jeho významné mimofotbalové roli. Kromě toho, že píská Synot ligu, působí totiž Ondřej Lerch také jako místostarosta pražských Letňan. V radě Městské části Praha 18 zasedá jako zástupce ČSSD.
Samozřejmě je možné, že Ondřej Lerch ve čtvrtek obě strahovské komise přesvědčí, že pravdu má on - a odejde pak z celé aféry s čistým štítem. Dostupné televizní záběry však svědčí spíše proti němu.
Hála, nebo Vepřek? Komu ukázal kartu?
Připomeňme, co se vlastně v inkriminovaném utkání Olomouc-Plzeň stalo: Kromě dalších diskutabilních momentů především Ondřej Lerch podle televizních záběrů ukázal žlutou kartu domácímu hráči Martinu Hálovi. Přestože to pro něj měla být už druhá žlutá karta v utkání, nevyloučil ho. A prohlásil, že tuto žlutou kartu nedal Hálovi, ale jeho olomouckému spoluhráči Michalu Vepřekovi.
"Žlutou kartu dostal opravdu Vepřek, nikoli Hála," trval Ondřej Lerch i několik hodin poté na svém.
Jenže narazil. "Z mého osobního pohledu i následných dílčích konzultací s některými členy komise rozhodčích jsem usoudila, že žlutá karta byla zjevně udělena hráči Hálovi. V zápisu o utkání je toto uvedeno jinak, a proto komise vyzve Ondřeje Lercha k dodatečnému vysvětlení. Na nejbližším zasedání komise celou situaci vyhodnotí a zaujme k ní odpovídající stanovisko," sdělila médiím Dagmar Damková, předsedkyně komise rozhodčích FAČR.
Stejně tak si Lercha předvolala i strahovská disciplinárka, která s ním zahájila disciplinární řízení pro "administrativní pochybení delegované osoby". Ta už mimochodem mezitím Vepřekovi diskutabilní čtvrtou kartu odmazala. A naopak se bude zabývat hráčem Hálou, jehož může dodatečně potkat trest za vyloučení, přestože na hřišti červenou kartu od rozhodčího neviděl.
Ondřeje Lercha, fotbalového rozhodčího a zástupce starosty Městské části Praha 18, chtěl deník Aktuálně.cz v úterý požádat o jeho aktuální stanovisko k celé věci, ale nedostal ho. "Vy už mi nikdy nevolejte," byla asi ta relativně nejzdvořilejší věta, kterou Ondřej Lerch v tomto krátkém telefonátu použil.
Nelíbilo se mu, že deník Aktuálně.cz před týdnem jeho stanovisko k celé věci doplnil i podotekem, že pokud by se snad fotbalová generalita na Strahově s Lerchovým vysvětlením neshodla, bylo by asi namístě konstatovat, že se tento rozhodčí dopustil úmyslné kamufláže. A že jako takový by asi neměl pokračovat na listině ligových rozhodčích - článek najdete ZDE.
"Chce se mi z vás b... Vůbec nerozumíte fotbalu," řekl k tomu letňanský místostarosta Ondřej Lerch. Jak už bylo řečeno, ve čtvrtek budou jeho počínání posuzovat odborníci Fotbalové asociace ČR.
Aféra může ohrozit setrvání na listině
Připomeňme si Lerchovu verzi popisu inkriminované situace:
"Poté, co jsem za faul jeho druhou žlutou kartou v utkání napomenul a následně i vyloučil domácího hráče Radakoviče, následovaly projevy nesportovního chování domácích fotbalistů. Hráče Hálu jsem od sebe slovně odháněl, upozorňoval jsem ho na to, že už jednu žlutou kartu má.
A za nesportovní chování, které spočívalo v kritice mého rozhodnutí, jsem udělil kartu domácímu kapitánu Vepřekovi. Jasně jsem na něj ukázal a ještě ho na to slovně upozornil. Stejně tak jsem sdělil svým kolegům rozhodčím, že napomínán byl Vepřek, a za minutu se to tak správně objevilo i na světelné tabuli.
Žlutou kartu dostal opravdu Vepřek, nikoli Hála. S tím souhlasil i delegát utkání.
Jestli jsem cítil, že na mě někdo sahá rukou? Ano, to jsem postřehl, ale nezaznamenal jsem, kdo to byl, myslel jsem si, že nejspíš Vepřek."
Zde se pak můžete podívat na videozáznam celé situace. Podle něj se jeví, že Lerch reaguje přímo na to, že se ho rukou dotkl Hála, při vytahování žluté karty se sudí Lerch dívá přímo na něj. Tak to ostatně podle svého prohlášení viděla i Dagmar Damková, předsedkyně komise rozhodčích, která si kvůli tomu Lercha předvolala.
Proč si Lerch počínal takto? To je spekulativní, nabízí se úvaha, že až poté, co ukázal Hálovi druhou žlutou kartu v utkání, uvědomil si, že by ho měl vykázat ze hřiště, ale polekal se toho, že by tak po Radakovičovi vylučoval už druhého domácího hráče v jediné minutě.
U komise rozhodčích se Ondřej Lerch může dočkat buď toho, že tento komitét na jeho tvrzení přistoupí. Anebo nikoli, a pak z toho patrně vůči němu vyvodí personální opatření. To se většinou projevuje pozastavením delegací na ligové zápasy. Zde by teoreticky mohla být ve hře i stopka až do konce sezony, nebo vyřazení z listiny sudích pro I. a II. ligu.
Stanovisko komise rozhodčích se každopádně stane podkladem i pro disciplinárku. "My jsme s panem Lerchem zahájili řízení pro možné administrativní pochybení delegované osoby. Předvolali jsme si ho, aby nám poskytl své vyjádření k celé věci. Stejně tak jsme na naše zasedání pozvali i olomouckého hráče Hálu," řekl deníku Aktuálně.cz předseda fotbalové disciplinárky Richard Baček.
Za křivé svědectví pokuta až půl milionu
Zmíněný paragraf 58 disciplinárního řádu, který nese název Administrativní pochybení delegované osoby, hovoří ve svém prvním odstavci o osobě, která mj. "neuvede nebo nesprávně uvede údaje (...) podstatné pro disciplinární řízení". Zde se trestá důtkou, zákazem činnosti na jeden až dva týdny nebo pokutou až 25 000 korun.
Případu Ondřeje Lercha by se nejspíš mohl týkat druhý odstavec, který řeší delegovanou osobu, jež "neuvede napomínaného nebo vyloučeného hráče, (...) nebo neuvede či úmyslně nesprávně uvede popis přestupku". Tady se trestá až dvěma týdny zákazu činnosti nebo peněžitou pokutou až do výše 100 000 korun.
Mimochodem odstavec třetí zmiňuje i případ delegované osoby, jež úmyslně křivě svědčí před orgány FAČR. Ta se může dočkat pokuty až 500 000 korun a zákazu činnosti až na dva roky.
Pokud by snad asociace Lerchovi na čas odebrala píšťalku, měl by alespoň víc času věnovat se své politické činnosti. Do ČSSD vstoupil Ondřej Lerch v roce 2002.
V Letňanech, kde má trvalé bydliště od roku 2001, působil jako vedoucí provozu Aquacentra Letňany Lagoon, posléze se stal jednatelem sportovního centra v Radlicích.
Od roku 2006 je Ondřej Lerch členem zastupitelstva městské části Praha 18 - Letňany, nyní už je místostarostou a v jeho gesci jsou právě sport a volný čas. S tím souvisí i jeho aktivita, která směřovala ke zřízení letňanské fotbalové akademie, již podle lokálních médií navštěvuje zhruba 40 dětí.
Ondřej Lerch zároveň pracuje jako pověřený předseda komise rozhodčích Okresního fotbalového svazu Praha-západ. Tento OFS řídí manželé Plochovi - Robert jako předseda OFS a Jitka jako členka VV a předsedkyně STK - známí ve fotbalovém zákulisí jako osoby velmi blízké českému místopředsedovi FAČR Romanu Berbrovi.