Kanonýr Pospěch dal Sigmě čtyři góly, vyhrávali jen domácí

27. 7. 2013 20:00
Dramatický obrat předvedli fotbalisté Slovácka s Jihlavou, Otáčeli i hráči Baníku Ostrava na svém trávníku proti Mladé Boleslavi. Dukla si zastřílela proti Olomouci.
Zbyněk Pospěch dal všechny čtyři góly Dukly proti Olomouci,
Zbyněk Pospěch dal všechny čtyři góly Dukly proti Olomouci, | Foto: ČTK

Praha - Dramatický obrat předvedli fotbalisté Slovácka s Jihlavou v 2. kole Gambrinus ligy. Na domácím hřišti vyhráli 2:1 a to až gólem v 87. minutě, o který se postaral Vlastimil Daníček.

Otáčeli i hráči Baníku Ostrava na svém trávníku proti Mladé Boleslavi, když vyhráli 2:1. Dukla si zastřílela proti Olomouci  a vyhrála 4:0, když všechny góly dal Zbyněk Pospěch.

Před Pospěchem se stejný počin povedl naposledy Davidu Střihavkovi v srpnu roku 2006, kdy čtyřmi zásahy vystřelil Ostravě výhru 5:1 nad Kladnem. Celkem v samotné české lize je hráč Dukly pátým hráčem.

Ospalý začátek z vedra

Úmornému podvečernímu vedru, kdy se v Uherském Hradišti teploměr šplhal ke 38 stupňům Celsia, odpovídala dlouho i úroveň hry. Značně nudný průběh utkání oživila ve 33. minutě vedoucí branka Jihlavy. Domácí obránce Kubáň zaváhal, kolem něj se prosmýkl Masopust a přízemní střelou otevřel skóre zápasu.

Po inkasovaném gólu přidalo Slovácko na aktivitě, která těsně před přestávkou vynesla vyrovnání. Valenta rozehrál trestný kop, jihlavští obránci nechali prostor Ondřejkovi a na jeho přesnou hlavičku už Blažek nestačil reagovat.

Úder v samém závěru

Ve druhém poločase převzalo režii zápasu do svých rukou Slovácko, které z územní převahy mnoho nevytěžilo. Brankář Blažek působil na domácí útočníky jako magnet přitahující míče. Do jihlavského gólmana se trefili Ondřejka i Kerbr.

Tři minuty před koncem ale udeřilo Slovácko ze standardní situace podruhé. Po Valentově trestném kopu už na přesnou Daníčkovu hlavičku brankář Blažek nedosáhl.

Baník slavil i druhý triumf sezony

Ostrava zůstává po úvodních dvou zápasech neporažená. Středočeši sice v Ostravě vedli gólem Zahustela, domácí však ještě do poločasu otočili zápas a vítězství jim svou první trefou v nejvyšší soutěži zajistil Engelmann. Posílená Boleslav tak má po dvou zápasech jediný bod.
Domácí premiéra kouče Martina Svědíka musela fanoušky Ostravy nadchnout - Baník pokořil ambiciózní Boleslav, navrch po vynikajícím výkonu.

Baník se nedal deprimovat ani rychlým úderem soupeře, kterého už v 10. minutě poslal do vedení po Štípkově centru hlavičkou z malého vápna Zahustel.

Domácí smazali ztrátu už o tři minuty později: ideální centr Lukeše podběhl Rolinc, ale Fantiš už neměl potíž zblízka skórovat.
Ostrava jakoby setřásla nervozitu a favorita začala přehrávat. Jejich snaha o kombinační hru našla podhoubí hlavně na pravé straně u Lukeše, přes kterého šly skoro všechny akce. Dvakrát nabil opět Fantišovi, ale toho vychytal Miller.

Rychlý obrat

Lukeš pak nadrobil potíže i na opačné straně nečekanou přihrávkou i vlastnímu gólmanu Bártovi, který se však po následném rohu zaskvěl proti gólové hlavičce Zahustela.

S chutí hrající Ostrava ještě před obrátkou obrátila skóre: Kukec uprostřed hřiště obral o míč Ščuka a po bleskovém protiútoku do otevřené obrany předložil nabídku Engelmannovi, který zakončil mazácky střelou po zemi.

Středočeši se po pauze snažili o větší aktivitu, jenže jejich defenzíva připomínala ementál. Baník tak měl dost šancí na to zápas rozhodnout. Jubilant Miller, chytající 200. ligový zápas, však lapil obrovské příležitosti Lukešovi, Engelmannovi a Rolinc v koncovce selhal při zpracování balonu.

Nabitá boleslavská ofenzíva vystoupila ze stínů Slezanů až ke konci střetnutí. Chramosta se v 75. minutě dočkal přihrávky do běhu za beky, ale technickým pokusem o centimetry minul tyč. Hosté si v závěru vytvořili díky nakopávaným míčům území tlak, ale před ostravskou bránou kraloval Bárta.

Dukla začala zhurta...

Domácím se na Julisce dokonale povedl vstup do utkání. Po olomoucké ztrátě na polovině hřiště utekl na pravé straně Berger a na zadní tyči našel volného Pospěcha. Nejlepší střelec Dukly z minulé sezony se navíc už za minutu téměř z totožné akce prosadil podruhé. Druhou asistenci si připsal Berger.

Sigmu vývoj zápasu zaskočil, a přestože dejvické mužstvo mírně přibrzdila, tak se jí v kombinaci nedařilo a sama branku Dukly dlouho neohrožovala. Až v závěru prvního poločasu střílel těsně vedle bývalý útočník Dukly Lietava.

... a udeřila i po přestávce

Dukle vyšel i nástup do druhé půle. Romera po čtyřech minutách přesně nacentroval z pravé strany a Pospěch si hlavou připsal svůj první ligový hattrick.

Domácí se v dalším průběhu soustředili především na defenzivu a soupeři nedovolali duel zdramatizovat. Naopak v 77. minutě se po další Bergerově přihrávce dostal k míči Pospěch, položil si bránícího Dreksu a elegantně přehodil Zlámala. Pátou branku mohl přidat střídající Marek, ale v pokutovém území přestřelil.

Dukla tak ani ve třetím ligovém zápase s Olomoucí na Julisce neinkasovala. Po úvodních dvou bezbrankových remízách na třetí pokus zvítězila.

2. kolo první fotbalové ligy:

1. FC Slovácko - Vysočina Jihlava 2:1 (1:1)

Branky: 45. Ondřejka, 87. Daníček - 33. Masopust. Rozhodčí: Proske - Peřina, Kotík. ŽK: Kerbr, Trousil, Kuncl - Jánoš. Diváci: 4254.

Slovácko: Melichárek - Kuncl, Trousil, Košút, Kubáň - Rada - Ondřejka (84. Fujerik), Daníček, Valenta (90. R. Mezlík), Kerbr - Haša (65. Martan). Trenér: Habanec.

Jihlava: Blažek - Marek, Šourek, Kopic, Josl - Jánoš, Koloušek - Masopust (87. Karlík), Jungr (76. Šimonek), Vaculík - Přeučil (63. Harba). Trenér: Komňacký.

Baník Ostrava - FK Mladá Boleslav 2:1 (2:1)

Branky: 13. Fantiš, 38. Engelmann - 10. Zahustel. Rozhodčí: Královec - Moláček, Filípek. ŽK: Bárta - Štípek, Brunclík, Kúdela. Diváci: 5491.

Ostrava: Bárta - Zawada, Frydrych, Vomáčka, Dedič - Lukeš, Droppa, Kukec, Engelmann (68. Milosavljev) - Fantiš (71. Kraut), Rolinc (86. Baránek). Trenér: Svědík.

Mladá Boleslav: Miller - Kysela, Johana, Kúdela, Bořil - Ščuk (40. Brunclík), Jarolím - Zahustel, Štajner (75. Jeslínek), Štípek (58. Nešpor) - Chramosta. Trenér: Minář.

Dukla Praha - Sigma Olomouc 4:0 (2:0)

Branky: 5., 6., 49. a 77. Pospěch. Rozhodčí: Kovařík - Dobrovolný, Mokrusch. ŽK: Pospěch, Kalouda - Ordoš, Lietava, Vepřek, Šindelář. Diváci: 1923.

Dukla: Rada - Romera, Božič, Vorel, Vrzal - Hlinka (71. Kalouda), Gedeon, Malý - Berger, Pospěch (84. Marek), Pázler (81. Néstor). Trenér: Kozel.

Olomouc: Zlámal - Koutný, Dreksa, Škerle, Vepřek - Plšek (28. Šindelář) - Falta (62. Schulmeister), Navrátil, Ordoš, Petr - Lietava (80. Pospíšil). Trenér: Kotůlek.

1. Plzeň 2 2 0 0 9:2 6
2. Dukla 2 1 1 0 5:1 4
3. Ostrava 2 1 1 0 3:2 4
Teplice 2 1 1 0 3:2 4
5. Sparta 1 1 0 0 4:1 3
6. Liberec 1 1 0 0 2:1 3