Sezona snů pokračuje. Kovář vychytal nulu v Římě, Leverkusen je blízko finále

2. 5. 2024 23:09
Fotbalisté Leverkusenu s brankářem Matějem Kovářem zvítězili v úvodním semifinále Evropské ligy na hřišti AS Řím 2:0. Jistý vítěz německé ligy neprohrál ani 47. soutěžní zápas v sezoně a výrazně se přiblížil finále, které se 22. května odehraje v Dublinu. V něm se představí i jeden z dvojice Marseille - Bergamo, jejichž duel skončil 1:1. Odvety jsou na programu za týden.
Matěj Kovář v utkání v Římě
Matěj Kovář v utkání v Římě | Foto: Reuters

Třiadvacetiletý Kovář nastoupil v Evropské lize podesáté v sezoně. Jeho čeští spoluhráči útočníci Patrik Schick a Adam Hložek strávili zápas na lavičce. Schick hrál za italský celek v letech 2017 až 2019, Hložek se alespoň vrátil mezi náhradníky po téměř měsíci, kdy chyběl kvůli zranění kotníku.

Souboj římského AS s Leverkusenem nabídl reprízu semifinále z minulé sezony, v němž oslavil postup italský tým. Ve finále ale v penaltovém rozstřelu neuspěl se Sevillou.

Domácí mohli jít do vedení v 21. minutě, jenže Lukaku hlavičkoval do břevna. Místo toho v 28. minutě skórovali hosté. Obránce Karsdorp chybnou zpětnou přihrávkou "namazal" míč Grimaldovi, který nahrál Wirtzovi a ten se nemýlil. Pojistku přidal v 73. minutě výstavní střelou zpoza vápna Andrich. V nastavení po Kovářově chybě málem snížil střídající Abraham, z bezprostřední blízkosti však hlavou zakončil nad.

Bayer zvítězil venku po třech soutěžních remízách a AS porazil v pohárech po pěti zápasech. Zároveň mu oplatil téměř rok starou prohru 0:1 z Olympijského stadionu.

Bergamo, které ve čtvrtfinále nečekaně vyřadilo osmifinálového přemožitele pražské Sparty a papírově největšího favorita soutěže Liverpool, začalo v Marseille lépe. Italský reprezentant Scamacca navázal na dvougólové představení z liverpoolského Anfieldu a v 11. minutě poslal Atalantu do vedení. Za necelých 10 minut ale srovnal stoper Mbemba.

Úvodní utkání semifinále fotbalové Evropské ligy:

Olympique Marseille - Atalanta Bergamo 1:1 (1:1)

Branky: 20. Mbemba - 11. Scamacca. Rozhodčí: Siebert - Seidel, Foltyn - Fritz (video, všichni Něm.). ŽK: Balerdi (Marseille).

Marseille: López - Clauss (65. Merlin), Mbemba, Balerdi, Murillo (72. Únahí) - Harít (72. Ndiaye), Veretout, Kondogbia - Sarr (65. Moumbagna), Aubameyang, Luis Henrique. Trenér: Gasset.

Bergamo: Musso - Scalvini, Djimsiti, Kolašinac (16. Pašalič) - Zappacosta (85. Hateboer), De Roon, Éderson, Ruggeri - Koopmeiners - De Ketelaere (84. Mirančuk), Scamacca (59. Lookman). Trenér: Gasperini.

AS Řím - Bayer Leverkusen 0:2 (0:1)

Branky: 28. Wirtz, 73. Andrich. Rozhodčí: Letexier - Mugnier, Rahmouni - Brisard (video, všichni Fr.). ŽK: Pellegrini, Spinazzola, Cristante - Tah, Xhaka, Andrich.

Řím: Svilar - Karsdorp (62. Angeliňo), Mancini, Smalling, Spinazzola - Paredes (79. Baldanzi), Cristante, Pellegrini - El Shaarawy, Lukaku (79. Azmún), Dybala (90.+1 Abraham). Trenér: De Rossi.

Bayer: Kovář - Stanišič, Tah, Tapsoba - Frimpong (88. Palacios), Andrich, Xhaka, Hincapié - Wirtz (77. Hofmann), Adlí (77. Tella), Grimaldo (90.+3 Kossounou). Trenér: Alonso.