Slavia vybere posily z 15 jmen. Ale do Ronalda nakonec nejdeme, směje se Šimáně

Luděk Mádl Luděk Mádl
7. 10. 2015 12:00
Prezidentem fotbalové Slavie bude Jiří Šimáně, předsedou dozorčí rady pak Chan Chauto, šéf čínské společnosti CEFC, která je spoluvlastníkem klubu. Klub cílí na 15 vytipovaných hráčů, z nichž by v zimě rád přivedl zhruba čtyři, aby ligový tým posíll. Snahou bude narovnat vztahy s majiteli stadionu, případně jej vlastnicky propojit s klubem.
Slávisté vyhlížejí zimní posily. Už stávající sestava ovšem na tradičního rivala, tedy Spartu, v nedávném derby stačila
Slávisté vyhlížejí zimní posily. Už stávající sestava ovšem na tradičního rivala, tedy Spartu, v nedávném derby stačila | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Fotbalová Slavia vstupuje do nové éry. Noví majitelé klubu prezentovali, že chtějí hrát evropské poháry a vítat v moderní aréně v Edenu tolik diváků, aby se zcela zaplňovala její dvacetitisícová kapacita.

"Vyhlédnuto máme 10-15 hráčů, ze kterých bychom v zimě rádi koupili dvě, tři, možná čtyři posily," řekl Jiří Šimáně, který se ujal role nového prezidenta klubu. Částku, kterou za tím účelem majitelé hodlají uvolnit, ale odmítl specifikovat.

"Cristiano Ronaldo přijde na 100 milionů eur. Ráno jsme se o něm bavili, ale nakonec jsme si řekli, že do toho nepůjdeme," vtipkoval Šimáně.

Desátého září byl dokončen byznys, který přesunul vlastnictví Slavie z rukou Aleše Řebíčka do nové struktury. Nyní vlastní 59,97 procenta akcií CEFC Investment (Europe) Company, což je evropská odnož gigantické čínské společnosti, jež si zřídila druhé hlavní ústředí CEFC v Praze. Dalších 39,98 procent akcií vlastní Fly Sport Investments, kde je jediným akcionářem český podnikatel Jiří Šimáně. A 0,05 procenta akcií zbývá na drobné akcionáře.

Šmicer v dozorčí a také sportovní radě

"Jednal jsem s Jaroslavem Tvrdíkem, který tu zastupuje CEFC, o vstupu čínské společnosti do Travel Servisu. A když jsme to uzavřeli a šli nahoru na skleničku, zeptal jsem se ho, jestli by se mnou nechtěli jít i do Slavie. Protože ta by jinak 15. září skončila," říká Jiří Šimáně s odkazem na termín soudu, jenž měl poslat Slavii do insolvence. "JardaTvrdík zdvihl telefon, zavolal do Číny, a do půl hodiny to bylo vyřízené."

Slavia představila novou řídící strukturu. Představenstvo společnosti bude pracovat ve složení Jiří Šimáně (předseda), David Trunda (místopředseda a zároveň generální ředitel klubu), Petr Boháč (finanční ředltel) a Tomáš Syrovátka (člen představenstva zodpovědný za komunikaci a vnější vztahy).

Dozorčí radu utvoří její předseda Chan Chauto, hlavní boss CEFC, místopředseda Jaroslav Tvrdík a legenda klubu Vladimír Šmicer.

Složení orgánů potvrdí 20. října valná hromada SK Slavia Praha - fotbal, a.s.

Management klubu bude řídit doavadní generální ředitel David Trunda. Sportovním ředitelem zůstává Josef JInoch, finanční ředitel Petr Boháč má za sebou 15 let zkušeností ze společnosti Siemens, Jiří Vrba zůstává ředitelem komunikace, stejně jako Jiří Trepeš provozním ředitelem. Marketing si vezme na starost Marek Křovák a Radek Šenk bude obchodním ředitelem Slavie.

Klub ustanovil nový orgán - sportovní radu klubu. V ní bude zasedat trenér A-týmu, tím je nyní Dušan Uhrin, dále sportovní ředitel Josef Jinoch,nově příchozí manažer mládežnické akademie Jří Plíšek, stejně tak nový hlavní skaut klubu Jakub Dovalil, a také Vladimír Šmicer s Davidem Trundou.

"Kvalitní akademie je pro nás klíčová věc. Budeme muset hodně investovat do její infrastruktury, zařídit nová hřiště, vybavit týmy lépe. Bude to stát peníze, ale sem je dát musíme," zdůrazňuje Jiří Šimáně.

Vedle Jakuba Dovalila, donedávna trenéra fotbalové "21" či Jiřího Plíška, před časem trenéra Teplic či Slovácka, v obou případech expertů na mládežnický fotbal, bude klub spolupracovat i s Janem Říčkou. "Má závazky v Manchesteru City, kde mu smlouva zakazuje spoustu věcí, ale v rámci toho, co mu nezakazuje, s námi konzultantsky spolupracovat bude a jsem tomu velmi rád," zdůrazňuje Jiří Šimáně.

Ten se nijak netají tím, že velkou roli ve Slavii bude hrát i Jaroslav Tvrdík, bývalý ministr obrany. "Řadu věcí spolu denně úzce konzultujeme," zdůraznil Šimáně.

Jaroslav Tvrdík na velké tiskové konferenci obšírně hovořil o problematice stadionu. "Víte, že jsou tam složité vlastnické vztrahy, jednáme jak s majiteli stadionu, tak s věřiteli. Po úvodních jednáních, kdy se názory obou stran celkem lišily, věřím, že další etapa jednání přinese konstruktivnější výsledky a především novou nájemní smlouvu, výhodnou pro obě strany. Akcionáři Slavie se nijak netají ani vizí, že by se klub a stadion mohli jednou ve své vlastnické struktuře propojit, ale čekají nás ještě dlouhá jednání."

Slavia má velké plány i směrem do zahraničí. Především by chtěla spolupracovat s fotbalovou školou v Šanghaji, která by měla nést jméno Pavla Nedvěda. "Příslušnou smlouvu s ním, bychom měli podepsat už tuto sobotu. A Slavia by do této školy dodávala trenérské know-how. Pan Jakub Dovalil by měl na starosti jak Slavii, tak rozvoj školy v Šanghaji," vysvětluje Jaroslav Tvrdík.

Sítě rozhodí v Bosně, Číně i ve Španělsku

Zároveň Slavia uvažuje o tom, že by úzce spolupracovala s fotbalovou akademií v Sarajevu. "Je možné, že bychom do ní i vlastnicky vstoupili, nebo ji i celou koupili," připouští Jiří Šimáně. "Smysl určitě bude mít rozhlížet se i ve Španělsku. Tam působí velké množství kvalitních hráčů, a přitom je tamní kluby příliš dobře neplatí, protože mají málo peněz. I tudy můžeme uvažovat."

Slávisté nevyloučili ani příchody hráčů z Číny. "Pokud kvalitu takového fotbalisty potvrdí naše sportovní rada. U nás totiž chceme klub stavět jako firmu, ne jako něčí hračku. Takže u nás za výběr hráče někdo ponese odpovědnost. Sportovní rada připraví vedení klubu kvalitní podklady včetně doporučené ceny hráče a podle nich pak budeme pracovat, aby byla úspěšnost nákupů co největší," slíbil Jiří Šimáně.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Basketbalisté v generálce před kvalifikací na OH porazili Tunisko

Čeští basketbalisté završili generálku před olympijskou kvalifikací vítězně, když porazili v posledním utkání na turnaji v Hamburku Tunisko 85:55, a obsadili konečné třetí místo. Nejlepším střelcem zápasu byl Martin Peterka s 18 body, dalších 14 přidal Patrik Auda. Svěřence Ronena Ginzburga čeká v příštích dnech závěrečné soustředění v Praze a do dějiště kvalifikace v kanadské Victorii odcestují 25. června. První duel s Tureckem tam absolvují 1. července.

"Každý zápas, co jsme odehráli, nám dal hodně zkušeností. Času na tréninky jsme měli málo, ale myslím, že tenhle turnaj byl super. I když jsme některé zápasy prohráli, dalo nám to hodně zkušeností a dobře nás to připravilo na zápasy v Kanadě," uvedl v tiskové zprávě Auda, který se zotavil po zranění kotníku. "Těch pár dní volna a rehabilitace, které jsme měli s fyzioterapeuty, mi pomohly. Teď už jsem skoro stoprocentní na další dny, které budeme trénovat a hrát," uvedl Auda.

Češi, kteří se na turnaji představili bez hlavních hvězd Tomáše Satoranského, Jana Veselého, Jaromíra Bohačíka nebo Vojtěcha Hrubana, se snažili proti Tunisku napravit porážky s Německem (62:95) a Itálií (71:83). V úvodní čtvrtině se dostali díky 11 bodům Martina Peterky do šestibodového náskoku, soupeř ale ještě v závěru hracího období srovnal na 20:20.

Vyrovnaný boj pokračoval i ve druhé části, kdy Češi měli sice dál vysokou úspěšnost střel za tři body, soupeř ale s nimi stále držel krok. Klíčovou sekvenci proto Ginzburgův výběr zaznamenal hned po přestávce, kdy se po 13 bodech v řadě dostal do vedení 57:38. K Peterkovi se střelecky přidal Auda nebo Ondřej Sehnal.

"Po těch dvou prohrách to bylo těžké a tři zápasy ve třech dnech nás stály hodně sil. Celou dobu jsme to chtěli dotáhnout do konce a udělat vše pro to, abychom vyhráli. V poločase jsme se ještě trochu vyhecovali, že jsme chtěli zápas opravdu dotáhnout do vítězného konce," objasnil Auda.

V tuniském týmu byl následně vyloučen po pěti faulech osmibodový Salah Medžri, nicméně hvězda afrického celku se s verdiktem rozhodčích nehodlala smířit a v dalším průběhu zápasu se neustále vracela z kabiny na palubovku. Medžrimu musel nakonec domluvit i trenér Dirk Bauermann.

"Tak už to někdy bývá, že druhý tým, který prohrává, nemá co ztratit a začne hrát tvrději. Myslím si, že jsme to ustáli dobře až do konce," doplnil Auda

Třetí čtvrtinu Češi nakonec vyhráli 27:6 a náskok do závěrečného klaksonu navýšili na rozdíl 30 bodů. Na turnaji skončili s jednou výhrou třetí, Tunisané pořadí uzavřeli. Zvítězili domácí Němci, kteří v přímém souboji o první místo porazili Itálii 91:79.

Přípravný turnaj basketbalistů v Hamburku:

ČR - Tunisko 85:55 (20:20, 42:38, 69:44)

Nejvíce bodů: Peterka 18, Auda 14, Sehnal 12 - Mamáví, Mabruk a Hadidane po 9. Fauly: 24:25. Trestné hody: 18/13 - 18/8. Trojky: 12:3. Doskoky: 42:28.

Německo - Itálie 91:79 (42:46)

Konečné pořadí: 1. Německo 3 zápasy/3 výhry, 2. Itálie 3/2, 3. ČR 3/1, 4. Tunisko 3/0.

Zdroj: ČTK
Další zprávy