Vítěz Uhrin: Oslavu nepovolím. Ale jsem realista. Ščasný spílal Hybšovi

Takové bylo derby: sparťanská pouť a slávistická radost
O výhře domácích, kteří navíc připravili soupeři první prohru v sezoně, rozhodl už v prvním poločase Jaromír Zmrhal.
Sparťanští fanoušci tak i přes silná slova odjížděli z Edenu jako "poražený národ".
284. derby pražských "S" přivábilo na tribuny v Edenu řadu osobností. Ve VIP lóži nechyběl premiér Bohuslav Sobotka...
... po boku evidentních fanoušků Slavie.
Foto: Milan Kammermayer
Luděk Mádl Luděk Mádl
27. 9. 2015 18:20
Dušan Uhrin, trenér Slavie, která v pražském derby porazila Spartu 1:0, chválil svůj tým za dodržení taktiky, která spočívala v zablokování nebezpečných přihrávek od klíčových hráčů soupeře. Kouč poražených Zdeněk Ščasný se za velkou chybu, po níž Slavia skórovala, hněval na Matěje Hybše

Praha - Jak už to bývá, vítěz zářil jako měsíček, poražený metal očima blesky. A Slavia porazila v derby Spartu 1:0.

Takže domácí kouč Dušan Uhrin zdůrazňoval především úspěšnost taktiky, jež  spočívala ve snaze nenechat sparťany Matějovského či Dočkala produkovat gólové přihrávky. A letenský trenér Zdeněk Ščasný pak mluvil hlavně o chybě, která předcházela rozhodujícímu gólu utkání.

Dušan Uhrin šel do derby S poprvé jako hlavní kouč některého z týmů. A na rozdíl od Ščasného, kterému navzdory už čtvrtému pokusu výhra v derby stále schází, si hned připsal velké vítězství. Takže není divu, že měl náladu i na vtípky.

"Jestli bude oslava ? Ne, nic takového nepovolím," pravil pevným hlasem. A po menší dramatické pauze dodal už s lehkým úsměvem: "Ale jsem realista..."

Takže jak zápas viděl? "Šli jsme do utkání s určitou taktikou, a tu se dařilo dodržovat. Šlo hlavně o důsledné obsazování některých hráčů soupeře ve středu pole. Dařilo se to. Žádnou velkou taktickou hrubku jsme, snad až na jednu výjimku, neudělali."

Novináři se ho pak zeptali na výkon Jaromíra Zmrhala "Jednotlivce bych nechtěl vyzdvihovat. Ale ano, máte pravdu. Zmrhal zahrál dobře, nicméně vedle něj i Souček. a především pak celá obrana. A se zrychlením v přechodové fázi nám moc pomohl Kenija," řekl Uhrin.

Proč se Sparta nedostala ke svojí kombinační hře? "Věděli jsme, že jsou Letenští silní na balonu, to se potvrdilo. Ale měli jsme dobře ohlídané přihrávky od Matějovského a Dočkala. Ty jsme pokryli dobře, takže finálních přihrávek tam soupeř moc neměl."

Uhrin si uvědomuje, že výhra v derby je velmi cenná, ale pro úspěch v ligové soutěži je potřeba takové výkony opakovat. "Oslavíme to, ale od zítřka už se tým musí připravovat na příští utkání, na Duklu. To bude také derby. A zase ho chceme vyhrát. Zvítězili jsme derby, jsme rádi, ale v podstatě jsme ještě nic nevyhráli."

Ščasný o penaltě: No tak ji nepísk, no...

Zatímco do slávistické kabiny po utkání dorazil s oslavnou zdravicí nový prezident klubu Jiří Šimáně, v té sparťanské musela panovat o poznání temnější atmosféra.

"V lize jsme v sezoně prohráli poprvé, bohužel na Slavii. Věděli jsme, že to tady bude bolet, věděli jsme, že musíme být silní na míči a vyrovnat se domácím v nasazení. Ale to se nám moc nedařilo," připustil kouč Sparty Ščasný, že osobní souboje jeho svěřenci často prohrávali.

"Ta první půle byla víceméně bez šancí, bohužel těsně před poločasem jsme po naší velké chybě, která se nesmí stávat, inkasovali. A tahle situace bohužel celý zápas dost ovlivnila," předeslal.

"Co provedl, Hybš, to bylo prostě něco nevídaného," vyčítal mladému obránci ztrátu míče blízko vápna. "Nevím, jestli to ještě David Bičík mohl chytat lépe, jestli to před ním zaplavalo, nebo přišla teč, na to se ještě musím podívat, ale základ byla ta Hybšova chyba," dodal trenér. "Pětačtyřicátá minuta... A on, místo aby to odpálil někam na tribunu..."

Za stavu 1:0 už se pak Slavii hrálo snáz. "Bylo to pak pro ni jednodušší, my museli hrát do plných a ona mohla zkoušet údery do otevřenější obrany. Jsem zklamaný. Ale ne proto, že jsme prohráli na Slavii.. Stejně tak by mě mrzela třeba i porážka na Baníku nebo jinde. Bohužel, pořád je pro nás velký rozdíl, jestli hrajeme doma, nebo venku, je to cítit. To mě mrzí. Na některých postech, tak dvou nebo třech, ještě budeme potřebovat zkvalitnit," vzývá už zimní přestupní období.

V první půli mohla Sparta po Jablonského ruce zahrávat pokutový kop. "Ptala se mě na to už televize, dostal jsem mraky zpráv... Mně to z lavičky přišlo, že se pískat měla - ale tak ji nepísk, no. Asi by se ten zápas vyvíjel jinak, ale to nás neomlouvá. Je potřeba oddělit náš výkon a porážku. S výkonem jsem spokojen nebyl a o porážce rozhodla ta inkasovaná branka a chyba, co jsme před ní udělali," shrnul Ščasný.

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o Synot lize 2015/16

Synot liga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Synot ligy

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy