Slavia u soudu: Dluhy, které uznáváme, zaplaceny. A na účtu už máme peněz dost

Luděk Mádl Luděk Mádl, Milan Mikulka
15. 9. 2015 15:30
Případ fotbalové Slavie řešil insolvenční soud. Po vstupu nového silného vlastníka klub informoval, že všechny závazky, jež uznává, již splatil. A na účtu má navíc dostatečný zůstatek
Útočník Slavie Milan Škoda se může radovat. Akutní hrozba úpadku červenobílého klubu byla u soudu díky penězům nových vlastníků uhrazena
Útočník Slavie Milan Škoda se může radovat. Akutní hrozba úpadku červenobílého klubu byla u soudu díky penězům nových vlastníků uhrazena | Foto: Dalibor Sosna

Praha - Vstup nových silných vlastníků do fotbalové Slavie už se začíná projevovat. Hrozba, že soud pošle do klubu insolvenčního správce, byla totiž dnes velmi razantně odražena. Důvod je jednoduchý: V klubu už se objevily potřebné peníze. A následně i na účtech mnoha věřitelů.

"Pohledávky, které byly po splatnosti, a které Slavia uznává, jsou k dnešnímu dni splaceny," řekla dnes u Obvodního soudu pro Prahu 10 advokátka Zuzana Mládková, která Slavii v jednací síni spolu s generálním ředitelem klubu Davidem Trundou zastupovala.

Trunda nechtěl sumu, kteoru v posledních dnech Slavia na úhradu svých dluhů uvolnila, specifikovat, každopádně musela červenobílá kasa v uplynulých dnech vyplatit jednotky, či spíše desítky milionů korun.

Platila totiž nejen některým účastníkům insolvenčního řízení, ale i dalším věřitelům, kteří se zatím se svou pohledávkou soudu nepřihlásili. V první řadě hráčům současného ligového týmu, kteří předtím museli na zpožděné výplaty čekat.

Je zjevné, že to vše umožnila změna ve vlastnické struktuře Slavie. Jak známo, v  uplynulých dnech koupila od Aleše Řebíčka červenobílý klub čínská investiční společnost CEFC a český miliardář Jiří Šimáně. (více zde)

Kusý od Šimáněho nedostal nic

Slavia i nadále neuznává pohledávky uplatňované společností Online Services a Zbyňkem Kusým, bývalým ředitelem Slavie.Ty činí v součtu zhruba 20 milionů korun.

Jak ale advokátka Mládková zdůraznila, Slavia má nyní na svém účtě tak vysoký zůstatek finančních prostředků, že výrazně převyšuje sumu, kterou si Online Services a Zbyněk Kusý nárokují.

To znamená, že i kdyby byly tyto pohledávky nakonec uznány jako oprávněné, Slavia nyní jasně deklaruje, že by je i v takovém případě měla z čeho zaplatit. A to znamená, že se důvody, proč by Slavia měla čelit insolvenčnímu řízení, rozplývají jeden po druhém.

Soudkyně Michaela Wenzlová dala nyní Slavii lhůtu k tomu, aby všechna svá tvrzení o provedených platbách a  o vysokém zůstatku na účtu zdokladovala. Další jednání soudu bylo nařízeno na začátek listopadu.

Dočkali se i Lička a Ivana

Insolvenční řízení kolem Slavie před třemi měsíci vyvolala společnost Online Services, registrovaná na tichomořském ostrově Samoa. Ta zakoupila část pohledávky Zbyňka Kusého, bývalého generálního ředitele Slavie.

Také on sám se s pohledávkou přidal. Jenže Slavia veškeré nároky, které Online Services i Kusý vyvozují z manažerské smlouvy, již s ním uzavřeli bratři Řebíčkové, neuznává.

S pohledávkou do insolvenčního řízení se přihlásila i společnost Gamma Enterprises, zde šlo o neuhrazené cateringové služby. Slavia dílčí položky z této pohledávky uznala, ale dneska u soudu konstatovala, že když peníze firmě poslala, vrátily se jí poštou zpátky, protože na sídle společnosti nenašla pošta adresáta. Což přítomnéh oprávního zástupce Gamma Enterprises překvapilo.

Slavia dále soud informovala, že už uhradila i pohledávky dalších věřitelů, již přihlásili pohledávku do insolvenčního řízení. A to mimo jiné městské části Praha 10, bývalým hráčům Slavie Milanu Ivanovi a Mariu Ličkovi či agentu Alexandre Losenickému.

Mezi ohlášenými věřiteli se krátce před soudem objevila i společnost Eden Arena, která provozuje stadion, na němž fotbalová Slavia hrává své zápasy. Požaduje sumu kolem 6 milionů korun. Podle ředitele Slavie Davida Trundy jde v této výši o požadavek neoprávněný. (Více o vztahu Slavie a vlastníka stadionu čtěte zde).

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o Synot lize 2015/16

Synot liga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Synot ligy

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Fotbalový Liberec prodloužil smlouvu s kapitánem Mikulou

Fotbalový Liberec si pojistil služby kapitána Jana Mikuly. Osmadvacetiletý defenzivní univerzál prodloužil se severočeským ligovým klubem smlouvu o další dvě sezony. Slovan o tom informoval na svém webu.

"V Liberci jsem od začátku roku 2017, za tu dobu jsem si zde zvykl a jsem tady spokojený. Je tu dobrý kolektiv a já budu rád dál jeho součástí," uvedl Mikula.

"Miky je součástí Slovanu už pár roků a je dobře, že zůstává. Je to charakterově výborný kluk, který má zkušenosti a je poctivým fotbalistou. Je velmi zodpovědný v defenzivní práci, ale umí i zaútočit. Je také skvělým týmovým hráčem. Jeho další nespornou výhodou je univerzálnost. V defenzivě umí zahrát více postů, když nás tlačí bota při zranění některých hráčů," doplnil liberecký kouč Pavel Hoftych.

Mikula má na kontě 135 ligových startů a čtyři vstřelené branky. Nejvyšší soutěž hrál vedle Liberce také za Slavii Praha a Jihlavu.

Další zprávy