Slavia: Insolvenční návrh je šikanózní, po Kusém zbyly dluhy

ČTK ČTK
4. 6. 2015 16:31
Fotbalová Slavia považuje insolvenční návrh ve sporu s bývalým generálním ředitelem Zbyňkem Kusým za šikanózní, neoprávněný a bez reálného základu.
Zbyněk Kusý v době, kdy byl generálním ředitelem Slavie Praha.
Zbyněk Kusý v době, kdy byl generálním ředitelem Slavie Praha. | Foto: Eduard Erben

Praha - Fotbalová Slavia považuje insolvenční návrh ve sporu s bývalým generálním ředitelem Zbyňkem Kusým za šikanózní, neoprávněný a bez reálného základu. Za podezřelé považuje, že návrh podala firma sídlící na tichomořském ostrovu Samoa. Slavia minulý měsíc obdržela stejně jako ostatní ligové celky licenci na příští sezonu, jejíž podmínkou je bezdlužnost.

Firma Online Services LTD uplatňuje u Městského soudu v Praze pohledávku přes šesti milionů korun po splatnosti, kterou odkoupila od Kusého. Ten byl ředitelem Slavie od května 2012 do června 2013, předtím dlouhé roky vedl hokejové Pardubice a působil i u hokejové reprezentace.

Po Slavii tuto částku požadoval jako zprostředkovatelskou odměnu za činnost v reklamě, obchodu a propagaci na základě smlouvy, která podle něj platila i po jeho odchodu.

Průkazy naznačují manipulaci

"Slavia čelí jednoznačně šikanóznímu insolvenčnímu návrhu na základě pohledávek, které nemají reálný základ a jsou podle našeho názoru neoprávněné," stojí v prohlášení Slavie. "Žádná pohledávka z pracovního poměru pana Kusého neexistuje a žádná jiná smlouva s panem Kusým nebyla platně uzavřena."

Slavia naopak tvrdí, že po Kusém v klubu zůstaly dluhy. "Výsledek jedenáctiměsíčního fungování pana Kusého v čele našeho klubu skončil ekonomickou i sportovní katastrofou, s jejímiž následky se potýkáme dodnes. Insolvenční návrh na Slavii a domáhání se částky bezmála dvacet milionů korun ukazuje, že morální vlastnosti pana Kusého jsou ještě slabší než ty odborné," uvedla Slavia. Kusý se sám domáhá dalších 13 milionů korun v exekučním řízení. Jeho vyjádření se ČTK nepodařilo získat.

Za podezřelé považuje Slavia i to, že pohledávka byla postoupena firmě v Tichomoří.

"Vnímáme to jako účelové, aby byla uměle vytvořena tzv. mnohost věřitelů, jako podmínka podání insolvenčního návrhu. Oznámení o postoupení údajné pohledávky s výzvou k úhradě jsme od této společnosti obdrželi 26. května, přičemž insolvenční návrh byl podán jen o týden později. Z dokumentů přitom vyplývá, že pan Kusý tuto údajnou pohledávku postoupil už v závěru roku 2013. To, že nás tato společnost informovala o svých údajných nárocích až po roce a půl, nás znovu jen utvrzuje v podezření z další účelové manipulace s fakty a daty," uvedl vršovický klub.

Jednání přirovnal k insolvenční mafii. "Vnímáme, že podobně zákeřným způsobem, jakým pan Kusý zaútočil na Slavii, připravily insolvenční mafie v Česku řady firem i jednotlivců o majetek, a proto věnujeme s našimi právními zástupci případu maximální pozornost a věříme, že v krátké době tento útok odvrátíme," uvedla Slavia.

Licence Slavii zůstává

Návrh mimo jiné poukazuje i na údajné dluhy Slavie vůči hráčům a jako příklad uvádí pohledávku Kapverďana Fernanda Nevese ve výši 2,7 milionu korun. Dalších pět případů dluhů vůči hráčům prý řeší arbitráž Fotbalové asociace ČR.

"Spor okolo hráče Nevese se v současné době vede na FIFA a dosud není pravomocně ukončen. Hráčem uplatněná pohledávka je však podle našeho názoru zcela neoprávněná a navíc účelově vykonstruovaná s cílem zakrýt celou podstatu věci. Slavia v řízení vedeném u FIFA naopak uplatňuje svůj nárok na náhradu škody, která jí ukončením smlouvy ze strany hráče Nevese vznikla," uvedla Slavia.

Podle FAČR k 31. prosinci 2014 nemá Slavia žádné neřešené dluhy, jinak nemohla získat licenci. "Pro všechny kluby platí, že pokud existují závazky k 31. prosinci 2014, musí deklarovat, že se s nimi pracuje. Například že jsou u arbitráže," řekl ČTK licenční manažer asociace Stanislav Rýznar.

Současnou situaci Rýznar pozorně monitoruje. Návrh na insolvenci není důvodem zahajovat řízení o odebrání licence. "Není to první podobný případ. Vždy jsem je intenzivně sledoval a budu i nyní," uvedl.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 59 minutami

Skupina Rage Against the Machine v Praze nevystoupí, zpěvák si poranil nohu

Americká rocková kapela Rage Against the Machine zrušila evropské turné včetně koncertu, který měla odehrát 19. září v pražské O2 areně. Informaci potvrdila česká pobočka pořádající agentury Live Nation. Důvodem je indispozice dvaapadesátiletého zpěváka Zacka de la Rochy. Poranil si nohu a poslední koncerty musel absolvovat vsedě. "Lékaři mu doporučili, aby v srpnu a září nepokračoval v turné po Velké Británii a Evropě. S velkým zklamáním šňůru musíme zrušit," uvedli hudebníci.

Po vystoupení 14. srpna v newyorské Madison Square Garden frontman zamíří domů, aby se rehabilitoval. "Moc se omlouváme všem, kteří na nás roky čekali," dodává sestava. Ta vznikla roku 1991, dále ji tvoří kytarista Tom Morello, baskytarista Tim Commerford a bubeník Brad Wilk. Rage Against the Machine v uplynulé dekádě osm let nekoncertovali. Znovu se dali dohromady u příležitosti současného turné. To mělo začít roku 2020, kvůli pandemii však bylo dvakrát odložené.

Vstupenky na pražský koncert zaplacené online budou v plné výši automaticky refundovány na účet, ze kterého proběhla platba. Peníze za lístky zakoupené v kamenných prodejnách pořadatelé začnou v místě zakoupení vracet 18. srpna.

před 1 hodinou

Trump využil u prokuratury práva nevypovídat. Bez odpovědi zůstalo 400 otázek

Bývalý americký prezident Donald Trump využil svého práva nevypovídat více než 400krát, když ve středu předstoupil před generální prokurátorku státu New York Letitii Jamesovou v rámci vyšetřování praktik jeho rodinné firmy. S odvoláním na zdroje obeznámené s průběhem dotazování to uvádí některá americká média. List The New York Times (NYT), že Trumpovy dvě nejstarší děti se při svých setkáních s vyšetřovateli na pátý dodatek americké ústavy neodvolávaly.

Jediná otázka, na kterou prezident z let 2017 až 2021 prokuratuře pod přísahou odpověděl, byla ta ohledně jeho jména, řekl Trump televizei NBC News jeho právník Ron Fischetti. Podle informací NYT následně předvolaný oznámil, že dál nebude spolupracovat a Jamesovou, která seděla ve stejné místnosti, označil za "odpadlickou prokurátorku". Následovalo prý více než 400 otázek, na něž Trump reagoval slovy "stejná odpověď" na znamení toho, že využívá práva nevypovídat.

NBC News informovaný zdroj sdělil, že Trump toto právo uplatnil více než 440krát. Prokuratura po několikahodinovém setkání potvrdila, že exprezident skutečně odmítal odpovídat, nicméně nespecifikovala, kolikrát se tak stalo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Záchranářům se nepodařilo dostat k horníkům uvězněným v mexickém dole

Potápěčům ze záchranné služby se nepodařilo sestoupit k deseti horníkům uvězněným v zatopeném dole v Mexiku, uvedly úřady. První pokus potápěčů zmařily sutiny a také tma, uvedla agentura AP. Neštěstí v dole se stalo před týdnem a od té doby nejsou o hornících žádné zprávy.

Ve středu se dvojice potápěčů ponořila do jedné ze tří zatopených šachet, aby odstranila část sutin. Ani potom se jim ale nepodařilo dostat do dolu. "Ačkoliv měli zapnutá světla, neměli dostatečnou viditelnost, aby rozeznali, co hledají," uvedl ministr obrany Luis Cresencio Sandoval. Podle ministra se potápěči a záchranáři znovu pokusí dostat do uhelného dolu.

Úřady se snaží snížit hladinu vody v dole pomocí pump. Odčerpávání vody znovu spustili po ukončení prvního pokusu o sestoupení k horníkům.

Neštěstí se stalo v mexickém státě Coahuila, kde se těží uhlí, ve středu 3. srpna odpoledne místního času, když se propadla stěna šachty a důl byl zaplaven. Uvnitř bylo v tu chvíli 15 horníků; pěti z nich se podařilo dostat na povrch. Se zbylou desítkou se od té doby nepodařilo navázat kontakt.

Zdroj: ČTK
Další zprávy