Trunda o insolvenci: Slavii chce někdo ovládnout a zničit

Luděk Mádl Luděk Mádl
8. 8. 2015 9:30
Generální ředitel fotbalové Slavie David Trunda popsal dění kolem klubu, související s insolvenčím řízením, za organizovaný útok
Po desetiletí bojuje Slavia se Spartou. Teď se podle ředitele Trundy objevili jiní nepřátelé
Po desetiletí bojuje Slavia se Spartou. Teď se podle ředitele Trundy objevili jiní nepřátelé | Foto: Zlata Vostrá

Praha - Fotbalová Slavia čelí insolvenčnímu řízení. Na webových stránkách klubu se dnes v této věci objevilo velmi ostré vyjádření Davida Trundy, generálního ředitele Slavie.

"Jsem přesvědčen, že jde o organizovaný a delší dobu připravovaný útok. Čelíme promyšlenému postupu několika konkrétních osob, jak ovládnout a zničit Slavii. Ještě nevíme, kdo přesně to řídí a jaký svůj osobní zájem sleduje," uvádí Trunda.

Klub musel kvůli insolvenčnímu řízení zveřejnit své účetnictví (více zde). "Soupeři se podařilo vytvořit situaci, jak nás odzbrojit. Karty, které jsme museli odkrýt, využívá proti nám. Už jsme pochopili, že navrhujícímu věřiteli ze Samoy nejde zdaleka o peníze. Insolvence je jediný nástroj, jak může někdo Slavii připravit o účast v lize. A právě o to usilují v našem případě,“ míní slávistický ředitel.

Slavia chce zvláštní právní ochranu

Pražská Slavia už se několik týdnů nachází v insolvenčním řízení kvůli návrhu, který na ni podala společnost Online Services, registrovaná na ostrově Samoa.Ta odkoupila pohledávky Zbyňka Kusého, bývalého generálního ředitele Slavie, celkem jde zhruba o 20 milionů korun.

Do insolvenčního řízení se pak přihlásili i další věřitelé, jako Praha 10, jedna cateringová firma či hráčský agent Alexandre Losenický.

Deník Aktuálně.cz oslovil s žádostí o reakci na Trundova ostrá slova i druhou stranu, konkrétně Jiřího Holase, právního zástupce Online Services.

"Veřejné projevy Slavie a pana Trundy sleduji  a samozřejmě každá akce bude mít svoji reakci. Jinými slovy, tyto útoky budeme řešit právní cestou," uvádí Holas.

V prohlášení Slavie na jejím webu se dále píše, že by prý Slavii měla být poskytnuta zvláštní právní ochrana, a to kvůli veřejnému zájmu, který podle tohoto stanoviska česká kopaná představuje.

"V sázce je výjimečný klub s více než stodvacetiletou historií, jedinečnou fotbalovou základnou a špičkovou akademií, která vychovává každoročně na 600 dětí. Útok na Slavii je útokem i na statisíce fanoušků, jejichž červenobílé srdce se dědí po generace. Někdo se je snaží zbavit jejich ušlechtilých ideálů a snů," apeluje Trunda.

"Věřím ze soud bude postupovat tak jak doposud - striktně dle práva České republiky. Mohu jen uvést, ze Slavie má právo svůj dluh mému klientovi uhradit. A pak padají jejich spekulace o všem možném. Je komické pokud někdo, kdo dluží desítky milionů korun desítkám subjetů v Česku i i v zahraničí takto "moralizuje"," říká Jiří Holas, právní zástupce Online Services.

David Trunda, generální ředitel červenobílého klubu popsal, jak Slavia hodlá situaci řešit. "Pro věřitele sestavujeme finanční plán úhrady jejich pohledávek. Soud bychom rádi přesvědčili, že si se situací víme rady a překonáme ji. Pro nápravu uvnitř klubu analyzujeme všechny vnitřní vlivy, které dovedly Slavii k nynějšímu stavu. Ty odstraníme," slibuje ředitel.

Ve svém účetnictví uvádí klub v kolonce závazků 169 milionů korun, z toho 126 miliionů dluží svému vlastníkovi Aleši Řebíčkovi, bývalému ministrovi dopravy. Ve zveřejněném účetnictví Slavia uváděla, že po splatnosti má faktury zhruba za 11 milionů korun. Přičemž pohledávky uplatňované Online Services neuznává.

Sponzory vyberou podle osobních kvalit

V rozhovoru pro deník Aktuálně.cz nedávno Trunda zmínil, že klub i v komplikované situaci definované insolvenčním řízením hledá nové sponzory. Teď uvádí, že přitom musí být obezřetný.  „Zřejmě je v současné těžké době nutné více se zabývat osobními kvalitami lidí, kteří svoje služby klubům nabízejí," podotýká.

V září se případ Slavie dostane do soudních síní. „Jsme rádi za tuto příležitost. Věříme, že první naše ozdravná opatření už budou v tu dobu účinná ke spokojenosti věřitelů, kteří mají vůči nám oprávněné pohledávky, míní Trunda.

Nyní prý klub analyzuje všechny okolnosti, které vedly ke vzniku pohledávky navrhovatele. "Až to dokončíme, podám trestní oznámení proti a budu pro Slavii žádat náhradu způsobené škody," hrozí Trunda závěrem.

Slavii se zatím příliš nedaří ani na sportovním poli. Ligový tým získal z prvních tří  kol soutěže pouhý bod, v pátek podlehl po velmi slabém výkonu 0:1 v Brně.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

S NASA poletí příští měsíc do vesmíru první Američanka domorodého původu

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) vyšle 29. září posádku na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Její součástí a zároveň i velitelkou mise bude astronautka Nicole Anuapuová Mannová, která se stane první domorodou Američankou ve vesmíru. Informoval o tom dnes web stanice BBC.

Mannová má kořeny v indiánském kmeni Vailakiů a jako velitelka mise bude zodpovědná za všechny fáze letu. S sebou si může do vesmíru vzít maximálně 1,4 kilogramu osobních věcí. Mannová serveru Indian Country Today řekla, že mezi nimi nebude chybět indiánský lapač snů, který jí dala matka, když byla malá.

"Myslím, že je důležité, abychom zprávy jako tyto šířili v naší komunitě, aby si i jiné domorodé děti uvědomily, že překážky, které tu vždycky byly, skutečně začínají mizet," uvedla astronautka.

Společně s Mannovou se mise Crew-5 v kosmické lodi Dragon 2 společnosti Space X zúčastní americký astronaut Josh Cassada, ruská kosmonautka Anna Kikinová a japonský astronaut Kóiči Wakata. Tým během pobytu na ISS provede 250 vědeckých experimentů, které jsou podle NASA zaměřené jak na život na Zemi, tak na další objevování vesmíru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy