Trunda o insolvenci: Slavii chce někdo ovládnout a zničit

Luděk Mádl Luděk Mádl
8. 8. 2015 9:30
Generální ředitel fotbalové Slavie David Trunda popsal dění kolem klubu, související s insolvenčím řízením, za organizovaný útok
Po desetiletí bojuje Slavia se Spartou. Teď se podle ředitele Trundy objevili jiní nepřátelé
Po desetiletí bojuje Slavia se Spartou. Teď se podle ředitele Trundy objevili jiní nepřátelé | Foto: Zlata Vostrá

Praha - Fotbalová Slavia čelí insolvenčnímu řízení. Na webových stránkách klubu se dnes v této věci objevilo velmi ostré vyjádření Davida Trundy, generálního ředitele Slavie.

"Jsem přesvědčen, že jde o organizovaný a delší dobu připravovaný útok. Čelíme promyšlenému postupu několika konkrétních osob, jak ovládnout a zničit Slavii. Ještě nevíme, kdo přesně to řídí a jaký svůj osobní zájem sleduje," uvádí Trunda.

Klub musel kvůli insolvenčnímu řízení zveřejnit své účetnictví (více zde). "Soupeři se podařilo vytvořit situaci, jak nás odzbrojit. Karty, které jsme museli odkrýt, využívá proti nám. Už jsme pochopili, že navrhujícímu věřiteli ze Samoy nejde zdaleka o peníze. Insolvence je jediný nástroj, jak může někdo Slavii připravit o účast v lize. A právě o to usilují v našem případě,“ míní slávistický ředitel.

Slavia chce zvláštní právní ochranu

Pražská Slavia už se několik týdnů nachází v insolvenčním řízení kvůli návrhu, který na ni podala společnost Online Services, registrovaná na ostrově Samoa.Ta odkoupila pohledávky Zbyňka Kusého, bývalého generálního ředitele Slavie, celkem jde zhruba o 20 milionů korun.

Do insolvenčního řízení se pak přihlásili i další věřitelé, jako Praha 10, jedna cateringová firma či hráčský agent Alexandre Losenický.

Deník Aktuálně.cz oslovil s žádostí o reakci na Trundova ostrá slova i druhou stranu, konkrétně Jiřího Holase, právního zástupce Online Services.

"Veřejné projevy Slavie a pana Trundy sleduji  a samozřejmě každá akce bude mít svoji reakci. Jinými slovy, tyto útoky budeme řešit právní cestou," uvádí Holas.

V prohlášení Slavie na jejím webu se dále píše, že by prý Slavii měla být poskytnuta zvláštní právní ochrana, a to kvůli veřejnému zájmu, který podle tohoto stanoviska česká kopaná představuje.

"V sázce je výjimečný klub s více než stodvacetiletou historií, jedinečnou fotbalovou základnou a špičkovou akademií, která vychovává každoročně na 600 dětí. Útok na Slavii je útokem i na statisíce fanoušků, jejichž červenobílé srdce se dědí po generace. Někdo se je snaží zbavit jejich ušlechtilých ideálů a snů," apeluje Trunda.

"Věřím ze soud bude postupovat tak jak doposud - striktně dle práva České republiky. Mohu jen uvést, ze Slavie má právo svůj dluh mému klientovi uhradit. A pak padají jejich spekulace o všem možném. Je komické pokud někdo, kdo dluží desítky milionů korun desítkám subjetů v Česku i i v zahraničí takto "moralizuje"," říká Jiří Holas, právní zástupce Online Services.

David Trunda, generální ředitel červenobílého klubu popsal, jak Slavia hodlá situaci řešit. "Pro věřitele sestavujeme finanční plán úhrady jejich pohledávek. Soud bychom rádi přesvědčili, že si se situací víme rady a překonáme ji. Pro nápravu uvnitř klubu analyzujeme všechny vnitřní vlivy, které dovedly Slavii k nynějšímu stavu. Ty odstraníme," slibuje ředitel.

Ve svém účetnictví uvádí klub v kolonce závazků 169 milionů korun, z toho 126 miliionů dluží svému vlastníkovi Aleši Řebíčkovi, bývalému ministrovi dopravy. Ve zveřejněném účetnictví Slavia uváděla, že po splatnosti má faktury zhruba za 11 milionů korun. Přičemž pohledávky uplatňované Online Services neuznává.

Sponzory vyberou podle osobních kvalit

V rozhovoru pro deník Aktuálně.cz nedávno Trunda zmínil, že klub i v komplikované situaci definované insolvenčním řízením hledá nové sponzory. Teď uvádí, že přitom musí být obezřetný.  „Zřejmě je v současné těžké době nutné více se zabývat osobními kvalitami lidí, kteří svoje služby klubům nabízejí," podotýká.

V září se případ Slavie dostane do soudních síní. „Jsme rádi za tuto příležitost. Věříme, že první naše ozdravná opatření už budou v tu dobu účinná ke spokojenosti věřitelů, kteří mají vůči nám oprávněné pohledávky, míní Trunda.

Nyní prý klub analyzuje všechny okolnosti, které vedly ke vzniku pohledávky navrhovatele. "Až to dokončíme, podám trestní oznámení proti a budu pro Slavii žádat náhradu způsobené škody," hrozí Trunda závěrem.

Slavii se zatím příliš nedaří ani na sportovním poli. Ligový tým získal z prvních tří  kol soutěže pouhý bod, v pátek podlehl po velmi slabém výkonu 0:1 v Brně.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy