Navrhovatelé insolvence se Slavií musejí uhradit zálohu

ČTK ČTK
4. 8. 2015 17:12
Městský soud v Praze v rámci insolvenčního řízení s fotbalovou Slavií Praha uložil navrhovatelům.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Tomáš Liška

Praha - Městský soud v Praze v rámci insolvenčního řízení s fotbalovou Slavií Praha uložil navrhovatelům, společnostem Online Services a Gamma Enterprise, povinnost uhradit zálohu 30 tisíc korun na výdaje řízení. Finanční prostředky mají sloužit k tomu, aby je po případném nástupu do funkce mohl použít insolvenční správce.

Podle právníků, které oslovila ČTK, ale tento krok automaticky neznamená to, že se přiblížilo převzetí klubu insolvenčním správcem. Zaplacení zálohy na náklady insolvenčního řízení je podle nich běžnou praxí a soud si tím zároveň také může testovat důvěryhodnost věřitelů a navrhovatelů řízení s klubem.

Také Slavia vnímá nařízení soudu navrhovatelům uhradit zálohy jako běžnou věc. "Je to standardní krok, nic nečekaného se neděje. Soud je povinen vyžádat si zálohu na náklady. Chtěl bych všechny fanoušky ujistit, že proti vznesenému insolvenčnímu návrhu postupujeme důsledně, profesionálně, ale současně s chladnou hlavou," uvedl v prohlášení na internetových stránkách klubu generální ředitel David Trunda.

"Smyslem zálohy na náklady insolvenčního řízení je zajistit finanční prostředky, které může insolvenční správce použít bezprostředně po svém ustanovení do funkce," uvedla mimo jiné v odůvodnění v insolvenčním rejstříku vyšší soudní úřednice Draga Stránská.

Přidala se Gamma Enterprise

"Nebude-li záloha na náklady insolvenčního řízení ve stanovené lhůtě zaplacena, může insolvenční soud před rozhodnutím o insolvenčním návrhu insolvenční řízení zastavit. Neučiní-li tak, může přikročit k jejímu vymáhání," dodává se v prohlášení.

Slavia se do insolvenčního řízení dostala kvůli vleklým sporům s bývalým generálním ředitelem klubu Zbyňkem Kusým. Návrh podala v červnu společnost z tichomořské Samoy, která uplatňuje pohledávku přesahující šest milionů korun po splatnosti. Tu odkoupila od Kusého. K insolvenčnímu návrhu se minulý týden přidala také společnost Gamma Enterprise, která se domáhá přibližně 150 tisíc korun.

Pražané považují insolvenční návrh ze strany společnosti ze Samoy za šikanózní a tvrdí, že po Kusém naopak zůstaly dluhy. Klub by prý mohl být obětí insolvenční mafie, protože za návrhy údajně stojí několik kontroverzních osob, navíc vzájemně propojených.

"Na rozdíl od té první pohledávku druhého navrhovatele nesporujeme. Je ale tak nízká, že sama neodůvodňuje postup přes úpadkové řízení. Věřitel ji mohl vymáhat obvyklou cestou soudního řízení a exekuce. Postačilo by i bankovní spojení, to ale věřitel (zřejmě záměrně) neuvádí. Vzhledem k poměru pohledávky (150 tisíc Kč) k hodnotě majetku věříme, že soud nebude pro takto nízkou pohledávku prohlašovat úpadek," uvedl Trunda.

Trunda: Čas je proti nám

Slavia podala návrh, aby řízení bylo zastaveno předběžným opatřením, ale neuspěla. V pondělí se proti zamítnutí odvolala. V polovině července musela zveřejnit své hospodaření, z něhož vyplynulo, že tehdy měla 11,5 milionu korun dluhů po splatnosti a dalších 157,6 milionu před splatností.

"Situace je složitá mimo jiné i kvůli celé řadě nepochopitelných faktorů, které popisujeme v našich insolvenčních dokumentech. Čas je proti nám, ale není žádný důvod k panice. Pevně věřím v to, že se nám podaří návrh na insolvenční řízení zastavit," uvedl Trunda.

"V současné době dokončujeme finanční plán pro uspokojení všech oprávněných věřitelů. Současně však připravujeme žalobu o náhradu škody proti druhému navrhovateli. U insolvenčního soudu navíc budeme žádat, aby oběma navrhovatelům uložil zaplatit kauci na náhradu škody, kterou nám insolvenčním řízením působí," dodal Trunda.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

TOP 09 povede do voleb Pekarová Adamová, schválil výbor

TOP 09 v rámci koalice Spolu s ODS a KDU-ČSL povede do sněmovních voleb předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová, která bude zároveň v čele společné kandidátky v Praze. Výkonný výbor dnes večer schválil kandidáty pro všechny kraje, informovala strana po skončení jednání. Debata se podle informací ČTK vedla zejména o pražské kandidátce, kde členové výboru prohodili kandidáty na třetím a čtvrtém místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy