Navrhovatelé insolvence se Slavií musejí uhradit zálohu

ČTK ČTK
4. 8. 2015 17:12
Městský soud v Praze v rámci insolvenčního řízení s fotbalovou Slavií Praha uložil navrhovatelům.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Tomáš Liška

Praha - Městský soud v Praze v rámci insolvenčního řízení s fotbalovou Slavií Praha uložil navrhovatelům, společnostem Online Services a Gamma Enterprise, povinnost uhradit zálohu 30 tisíc korun na výdaje řízení. Finanční prostředky mají sloužit k tomu, aby je po případném nástupu do funkce mohl použít insolvenční správce.

Podle právníků, které oslovila ČTK, ale tento krok automaticky neznamená to, že se přiblížilo převzetí klubu insolvenčním správcem. Zaplacení zálohy na náklady insolvenčního řízení je podle nich běžnou praxí a soud si tím zároveň také může testovat důvěryhodnost věřitelů a navrhovatelů řízení s klubem.

Také Slavia vnímá nařízení soudu navrhovatelům uhradit zálohy jako běžnou věc. "Je to standardní krok, nic nečekaného se neděje. Soud je povinen vyžádat si zálohu na náklady. Chtěl bych všechny fanoušky ujistit, že proti vznesenému insolvenčnímu návrhu postupujeme důsledně, profesionálně, ale současně s chladnou hlavou," uvedl v prohlášení na internetových stránkách klubu generální ředitel David Trunda.

"Smyslem zálohy na náklady insolvenčního řízení je zajistit finanční prostředky, které může insolvenční správce použít bezprostředně po svém ustanovení do funkce," uvedla mimo jiné v odůvodnění v insolvenčním rejstříku vyšší soudní úřednice Draga Stránská.

Přidala se Gamma Enterprise

"Nebude-li záloha na náklady insolvenčního řízení ve stanovené lhůtě zaplacena, může insolvenční soud před rozhodnutím o insolvenčním návrhu insolvenční řízení zastavit. Neučiní-li tak, může přikročit k jejímu vymáhání," dodává se v prohlášení.

Slavia se do insolvenčního řízení dostala kvůli vleklým sporům s bývalým generálním ředitelem klubu Zbyňkem Kusým. Návrh podala v červnu společnost z tichomořské Samoy, která uplatňuje pohledávku přesahující šest milionů korun po splatnosti. Tu odkoupila od Kusého. K insolvenčnímu návrhu se minulý týden přidala také společnost Gamma Enterprise, která se domáhá přibližně 150 tisíc korun.

Pražané považují insolvenční návrh ze strany společnosti ze Samoy za šikanózní a tvrdí, že po Kusém naopak zůstaly dluhy. Klub by prý mohl být obětí insolvenční mafie, protože za návrhy údajně stojí několik kontroverzních osob, navíc vzájemně propojených.

"Na rozdíl od té první pohledávku druhého navrhovatele nesporujeme. Je ale tak nízká, že sama neodůvodňuje postup přes úpadkové řízení. Věřitel ji mohl vymáhat obvyklou cestou soudního řízení a exekuce. Postačilo by i bankovní spojení, to ale věřitel (zřejmě záměrně) neuvádí. Vzhledem k poměru pohledávky (150 tisíc Kč) k hodnotě majetku věříme, že soud nebude pro takto nízkou pohledávku prohlašovat úpadek," uvedl Trunda.

Trunda: Čas je proti nám

Slavia podala návrh, aby řízení bylo zastaveno předběžným opatřením, ale neuspěla. V pondělí se proti zamítnutí odvolala. V polovině července musela zveřejnit své hospodaření, z něhož vyplynulo, že tehdy měla 11,5 milionu korun dluhů po splatnosti a dalších 157,6 milionu před splatností.

"Situace je složitá mimo jiné i kvůli celé řadě nepochopitelných faktorů, které popisujeme v našich insolvenčních dokumentech. Čas je proti nám, ale není žádný důvod k panice. Pevně věřím v to, že se nám podaří návrh na insolvenční řízení zastavit," uvedl Trunda.

"V současné době dokončujeme finanční plán pro uspokojení všech oprávněných věřitelů. Současně však připravujeme žalobu o náhradu škody proti druhému navrhovateli. U insolvenčního soudu navíc budeme žádat, aby oběma navrhovatelům uložil zaplatit kauci na náhradu škody, kterou nám insolvenčním řízením působí," dodal Trunda.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Kurdové se stahují ze severu Sýrie, příměří ale neprodloužíme, oznámil Erdogan

Oddíly syrských Kurdů YPG se v severní Sýrii stále ještě stahují od turecké hranice. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, který zároveň odmítl návrh francouzského prezidenta Emmanuela Macrona na prodloužení příměří. Turecko, které zahájilo boj proti syrským Kurdům 9. října, minulý čtvrtek přistoupilo na 120hodinové příměří. To skončí tento den ve 21:00 SELČ.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ruský ledoborec se dostal do silné bouře a vypověděly mu motory, vyslal signál SOS

Ruský ledoborec, který se nachází s 33 lidmi na palubě u západních břehů Norska, za bouřlivého počasí vyslal tísňové volání. K plavidlu zamířily dva vlečné čluny a záchranný vrtulník. Ruský úřad pro námořní dopravu nicméně vzápětí uvedl, že signál SOS byl vyslán omylem a že loď není v problémech.

Ledoborci Tor západně od norského města Aalesund vypověděly motory, činnost dvou ze čtyř se ale později podařilo obnovit, takže bezprostřední nebezpečí teď ledoborci nehrozí, napsal norský deník Verdens Gang. Situace je ale stále vážná, protože v oblasti je velmi silná bouře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy