Sparta ho nechtěla, tak šel do Itálie. Teď kolem Slováka Škriniara z Interu krouží Barcelona

František Typovský František Typovský
14. 12. 2017 13:14
Ze Žiliny do Interu Milán. Mladý slovenský stoper Milan Škriniar nepřestává udivovat fotbalový svět. Jaká byla jeho cesta na vrchol?
Slovenský obránce Interu Milán Milan Škriniar.
Slovenský obránce Interu Milán Milan Škriniar. | Foto: ČTK

Milán - "Proč tam dáváš to poleno?" znělo žilinským stadionem v roce 2012, když se Adrian Gula, kouč celku ze západu Slovenska, rozhodl dávat pravidelnou šanci tehdy sedmnáctiletému stoperovi Milanu Škriniarovi.

Vytáhlý obránce sice ukazoval dost mentálních sil a dobře četl hru, na hřišti ale působil neohrabaně až komicky. V prvních zápasech se skutečně Škriniarovi nedařilo, proto jej klub odeslal na hostování do Zlatých Moravců. 

Odtud se do Žiliny vrátil "nový" Škriniar. Obránce dozrál, přestal chybovat a rychle se vypracoval na základní stavební kámen nejen žlutozelených, postupně nakoukl také do slovenské seniorské reprezentace.

"Rychlost nepatřila mezi moje nejlepší stránky. Nejvíc se mi věnovali v Žilině po přestupu do áčka. Pracovali se mnou na síle a výbušnosti. Tam se to zlomilo, čerpám z toho dodnes. Všechno jsem doběhl, napravil, vybalancoval," prozradil Škriniar v rozhovoru pro slovenský web šport.sk.

Rodák ze Žiaru nad Hronom, na kterého ještě rok zpátky pokřikovali fanoušci, že by se do svého rodiště měl vrátit, se najednou stal tahounem týmu a bylo jen otázkou času, než se do boje o získání mladého stopera přihlásí i věhlasnější kluby. 

Závod o Škriniarovy služby skutečně započal. Do přestupových her se zamotala dokonce pražská Sparta, ta ale nakonec usoudila, že mladý Slovák její úrovně nedosahuje… 

V lednu roku 2016 tedy tehdy 21letý Škriniar podepsal smlouvu v italské Sampdorii, kde se brzy setkal s českým střelcem Patrikem Schickem. Zatímco ze Žiliny odcházel obránce s puncem tahouna a mimořádného talentu, v Itálii se opět ocitl mezi nechtěnými.

Překonávat nedůvěru? Žádný problém!

Debutoval až po třech měsících, dál však paběrkoval. Vše změnil až příchod trenéra Giampaola, jemuž se podařilo Sampdorii nastartovat, a na vítězné vlně se kromě Schicka svezl i Škriniar. Po skvělé sezoně se oba stěhovali na lepší adresy: Schick do AS Řím, Škriniar do milánského Interu.

"Už když jsem přišel do Sampdorie Janov a nastoupil v Serii A, byl to pro mě obrovský krok do velkého fotbalu. Po přestupu do Interu Milán jsou emoce ještě o něco větší," pochvaloval si mladý Slovák svůj krok. 

Fanoušci Interu si ale klepali na čelo. Škriniar? Kdo to je? A proč stál tolik peněz? Přestupová suma 23 milionů eur z něj učinila nejdražšího Slováka historie. Znovu tedy musel obránce dokazovat, že na italský fotbal má a tlak, který dres slavného celku z města módy přináší, ustojí.

Tentokrát mu to ale netrvalo tak dlouho. Už po několika odehraných zápasech bylo jasně vidět, že v tom chlapci něco je. Ladně odebíral míče soupeřům, ale také útočil, a dokonce střílel branky. 

Jeho akce proti Chievu bude patřit do sestřihů těch nejlepších gólů, které během podzimu v Serii A padly. Škriniar nejprve výborně odebral míč na středu hřiště, rozehrál a následně v plném sprintu v pádu zakončoval hlavou.

Gól Milana Škriniara proti Chievu:

Dvaadvacetiletý Slovák tedy opět patří k oporám a táhne svůj tým v čele tabulky italské ligy. Inter se vrací na přední příčky tabulky a kouč Luciano Spalletti vytáhl "nerrazurri" až na úplné výsluní. 

Vzhledem ke Škriniarovým fantastickým výkonům není divu, že kolem něj začínají kroužit i věhlasnější jména současnosti než Inter, například Atlético Madrid či FC Barcelona.

Mladého slovenského stopera tento fakt těší, přesto o přestupu neuvažuje. "Něco jsem zaslechl, ale vždyť v Interu jsem pomalu jen dva dny i s cestou. Nad přestupem jsem neuvažoval, ani by mě něco podobného nenapadlo," uzavírá Škriniar pro šport.sk. 

Pokud se dvaadvacetiletý Slovák přesune do Barcelony či Atlética, půjde o největší přestup slovenské fotbalové historie. Škriniar sice bude muset dokazovat, že má na ještě vyšší úroveň, to mu však v minulosti problém nedělalo. Bývalí federální partneři mají zaděláno na pořádnou fotbalovou hvězdu.  

 

Právě se děje

před 9 minutami

Tyčkař Kudlička je poosmé halovým mistrem republiky

yčkař Jan Kudlička se poosmé stal halovým mistrem republiky. Mezi muži se díky dnešnímu vítězství za 554 centimetrů posunul na druhé místo historických tabulek nejúspěšnějších atletů. Více titulů v hale nasbíral jen bývalý výškař Jaroslav Bába, který jich má jedenáct.

Bronzovému medailistovi z HMS 2014 Kudličkovi na výšce 554 centimetrů odpadl poslední domácí konkurent Matěj Ščerba, který zapsal 533 cm. Staronový šampion, který loni získal na halovém mistrovství republiky stříbro, si pak nechal zvednout stojany na 561, ale při pokusech o nejlepší český výkon sezony neuspěl.

"Letošní halová sezona byla o chloupek lepší než ta loňská, ale byli jsme zvyklí na lepší sezony. Doufám, že ta další, tedy letní, bude lepší. Pocitově převládá optimismus, výkonově ne, 560 mě letos neuspokojilo. Vím, jak vypadaly tréninky, pocitově to bylo o hodně lepší než ty výkony," řekl v rozhovoru na ploše.

Obrovskou radost měl z pátého titulu na 60 metrů překážek někdejší halový mistr Evropy Petr Svoboda, který závodil letos poprvé. Překážky si pětatřicetiletý závodník pražského Olympu při tréninku postavil teprve před šesti dny. "V neděli jsem zkusil techniku, v úterý náběhy, dneska jsem běžel rozběh a pak finále. Tenhle čas mě, doufám, nechá ve středisku a připravit se na olympiádu. A hlavně zůstat zdravý. Jelikož mi halová sezona začala dnes, tak byla úžasná a zároveň optimistická," radoval se z vítězného času 7,66. To je nejlepším český výkon sezony, ale o 22 setin pomalejší než Svobodův český rekord.

Předčasně skončila snaha Jana Veleby o rekordní šestý titul na šedesátce. Kvůli zranění se musel na poslední chvíli odhlásit. "Včera (v pátek) při rozcvičení jsem ucítil lehkou bolest v tříselné oblasti a následné lékařské vyšetření potvrdilo, že je tam svalové zranění, asi i dírka. Na nějaké závodění by to nebylo," uvedl na svazovém facebooku.

Zdeněk Stromšík tak měl ulehčenou cestu ke druhému titulu za sebou. Závodník domácího SSK Vítkovice zvítězil v čase 6,64, čímž vyrovnal vlastní rekord šampionátu z loňského roku.

Potřetí za sebou vyhrála šedesátku Klára Seidlová, která časem 7,27 sekundy zaostala o čtyři setiny za svým českým rekordem. Posedmé se halovou mistryní ČR stala koulařka Markéta Červenková, která si posunula letošní maximum na 16,81 metru.

Vynikající výkon v rozběhu na 400 metrů předvedla Lada Vondrová, která si vylepšila osobní rekord z Czech Indoor Gala o třináct setin na 52,12 a zařadila se na páté místo letošních evropských halových tabulek. V neděli by ji před finále čtvrtky měl čekat ještě rozběh dvoustovky. Finále na 200 metrů případně poběží půl hodiny po své hlavní disciplíně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy