Praha - Dluhy, které Slavia nastřádala v éře Aleše Řebíčka, po nástupu Jiřího Šimáněho a čínské skupiny CEFC spěšně splácí. V posledních dnech odešlo z jejího účtu na konta věřitelů takřka 40 milionů korun.
O své aktivitě spojené s uhrazováním svých závazků informovala Slavia v úterý u Obvodního soudu pro Prahu 10 (více zde), nyní se v ínsolvenčním rejstříku objevila konkrétní čísla a další zpřesňující informace.
Dozvídáme se například, že Mětské části Praha 10 zaplatila Slavia k 11. září celkem 750 297 korun. Uspokojeni byli i mnozí další věřitelé, kteří své pohledávky přihlásili v rámci insolvenčního řízení.
Agent Alexandre Losenický dostal nyní na účet celkem 161 936 korun, bývalý hráč Milan Ivana 92 200 korun, Mario Lička 416 750 korun, částečně byla uhrazena pohledávka společnosti Eden Arena, Slavia uznala její oprávněnost do výše 3 124 444 korun.
Stejně tak uznala oprávněnost pohledávky cateringové firmy Gamma Enterprise, a to do výše 155 098 korun. Sumu poslala na adresu sídla firmy, ale vrátily se zpátky. Oprávněný právní zástupce společnosti proto u soudu poskytl Slavii číslo svého účtu advokátní úschovy, kam peníze může zaslat.
Pohledávky ve výši 28 milionů zůstávají sporné
Jak známo, Slavia čelí insolvenčnímu řízení, které vyvola společnost Online Services, registrovaná na Samoe. Ta argumentuje pohledávkou, již odkoupila od bývalého ředitele Slavie Zbyňka Kusého. Právě tyto pohledávky však Slavia rozporuje, neuznává a platit je nehodlá.
Celková výše sporných závazků činí 27 824 354 korun a 66 haléřů. Jde o pohledávku Online Services 7 331 519, 36 Kč, dále o pohledávku Zbyňka Kusého 17 492 684,91 Kč a dále neuznané dílčí části pohledávek Gamma Enterprise ve výši 68 150 Kč a Eden Arena. Zde ve výši 2 932 309.
Slavia deklarovala, že aktuální zůstatek na jejím účtu každopádně zmíněnou souhrnnou sumu neuznaných pohledávek významně převyšuje.
Vzhledem k tomu a stejně tak i vzhledem ke skutečnosti, že ostatní nesporné pohledávky přihlášené do insolvenčního řízení už uhradila, žádá Slavia ústy svého generálního ředitele Davida Trundy, aby soud insolvenční návrh zamítnul, neboť nyní již podle něj předpoklady pro vydání rozhodnutí o úpadku pominuly.
Další jednání soudu bylo svoláno na 3. listopadu.
Pohledávky Online Services a Zbyňka Kusého vyplývají z téhož základu, a sice z manažerské smlouvy, kterou s Kusým, tehdy generálním ředitelem Slavie, sepsali bratři Řebíčkové. Kusý říká, že má díky tomuto smluvnímu vztahu nárok na takřka 25 milionů korun, účtuje si zde zejména provize na příjmových položkách, které za jeho éry putovaly do pokladny Slavie.
Slavia se brání a smlouvu označuje za neplatnou. Zdůvodňuje to tím, že podle stanov společnosti by museli tuto smlouvu podepsat dva členové představenstva. Přičemž tuto podmínku splňoval jen Adam Řebíček, zatímco jeho bratr, vlastník klubu, zastával ve Slavii jen čestnou funkci prezidenta.
Slavia, kterou od začátku září vlastní Jiří Šimáně a čínská společnost CEFC, musela v uplynulých dnech hradit i četné pohledávky, které dosud nebyly přihlášeny do insolvenčního řízení, ale byly už po splatnosti. Zejména šlo o zpožděné výplaty hráčů ze současného ligového A-týmu. Další informace o těchto transakcích najdete zde.
Řebíčkovu pohledávku za Slavií koupil Šimáně
Největším věřitelem Slavie byl před prodejem klubu sám Aleš Řebíček, a to prostřednictvím své společnosti Aries Trading. Ta vůči klubu registrovala pohledávku 126 milionů korun.
Jak uvedla Slavia v aktuálním sdělení, publikovaném v insolvenčním rejstříku, majitelem všech pohledávek původního věřitele Aries Trading je nyní společnost FLY Sport Investments, která patří Jiřímu Šimáněmu. Přeloženo do srozumitelnějšího jazyka: Všechny Řebíčkovy pohledávky za Slavií od něj při transakci s akciemi Slavie odkoupil Šimáně. Ten zároveň avizuje, že dominantní část těchto pohledávek bude kapitalizována úpisem akcií na zvýšení základního kapitálu SK Slavia.