Praha - Hokejový kouč Vladimír Růžička o sobě občas v nadsázce říkává, že má funkcí jak japonská kalkulačka.
Dušan Svoboda je na tom podobně. Z pozice místopředsedy představenstva je jedním z šéfů Sparty. Zároveň ho kluby I. a II. ligy zvolily předsedou ligového shromáždění, potažmo III. místopředsedou Fotbalové asociace ČR.
Svoboda také šéfuje Ligové fotbalové asociaci, která by nejvyšší soutěž ráda řídila (a obchodovala) nezávisle na FAČR. A navrch řídí i Pražský fotbalový svaz.
Takže témat, která stojí za to s Dušanem Svobodou probrat, je moře. Řeč šla o obsazení pozice reprezentačního trenéra, o sázkařské aféře i bezpečnosti na stadionech.
Zeptám se vás nejdřív jako jednoho ze šéfů Sparty. Jak se letenský klub staví k otázce obsazení uvolněné pozice reprezentačního kouče?
"Národní tým by měl vést ten nejlepší trenér v zemi. A číslem jedna je tady bezesporu Pavel Vrba. Má za sebou opravdu velké úspěchy, to nelze zpochybnit."
Plzeň ho ale odmítá uvolnit... Vy byste neviděli případné ohrožení sparťanských zájmů v tom, že Pavel Vrba by byl možná náchylnější k tomu povolávat do reprezentace spíše hráče z Plzně než z Letné?
"Ono se o tom možná takhle mluví, ale v praxi to pak vypadá úplně naopak. Však si vezměte Michala Bílka, ten je přece považován za ryzího sparťana. A že by za svého působení zrovna upřednostňoval fotbalisty Sparty, to se tedy rozhodně říct nedá."
Třeba na Euro 2012 nevzal žádného.
"No vidíte."
Třímetrové ploty opět na obzoru
Jak ze své dvojjediné role šéfa Sparty i ligy vnímáte to, co se kolem problémových fanoušků dělo v nedávném derby na Slavii? Oběma klubům vyměřila disciplinárka za nepokoje po 200 000 korun pokuty...
"Upřímně řečeno: příliš se neztotožňuji s tím, jak tu věc uzavřela disciplinární komise. Pokutami se ten problém nevyřeší. Já už si totiž nedovedu dost dobře představit, co by kluby měly za dané situace dělat líp. Jestli se nezmění něco zásadního, skončí to tam, kde už to bylo."
A to je kde?
"Zase zpátky u třímetrových plotů, za které ty fanoušky budeme muset zavřít."
Kamerové systémy se zatím moc nevyplácejí, že?
"Ti lidé v kotli si nasadí kuklu na hlavu - a pak můžete mít kamerový systém za miliony a efekt je stejně nula."
Tak co s tím chcete dělat?
"Měli bychom vytvořit pracovní skupinu ze zástupců ligy, ministerstva vnitra, ministerstva spravedlnosti, státních zástupců, lidí z disciplinárky... A ta komise by měla vypracovat analýzu současné situace a návrhy řešení. Stát by se k tomu měl nějak postavit, fotbal hraje týden co týden 300 000 lidí, je to záležitost veřejného zájmu."
Takže chcete, aby se policisté vrátili na stadiony? Zatím postávají před nimi a jsou připraveni zasáhnout jen v situacích, kdy pořadatelská služba na problém nestačí.
"Bavme se v té pracovní skupině, jak to řešit. Uvidíme, k čemu dojdeme."
Bezpečnostní manažer FAČR Martin Synecký vidí cestu v tom, že by fotbal sám uměl eliminovat ze stadionů lidi, které na nich nechce. A to skrze karty fanouška, na které by problémoví jedinci nedosáhli. Co vy na to?
"Může to být jedna z dílčích cest... Ale upřímně řečeno: Obávám se, že tenhle model by vedl ke snížení návštěvnosti na stadionech."
Proč obvinění fotbalisté hrají
Pojďme na další téma. Jak velký problém vyrostl podle vás českému fotbalu v sázkařské aféře, v níž bylo z korupčních činů obviněno 12 osob?
"V téhle aféře je český fotbal jednoznačně obětí, poškozeným. Je pravda, že za 9 z 10 problémů si u nás můžeme sami, ale za tohle opravdu ne. Tyhle cinklé sázky a s nimi spojené manipulace fotbalových zápasů, to je prostě globální problém, který se nás také dotkl. A stoprocentně účinná prevence proti němu podle mě neexistuje."
Jste pro exemplární tresty?
"To je věc disciplinární komise, do toho jí nechci zasahovat."
Není trochu absurdní stav, že ve čtvrtek disciplinárka 11 fotbalistům zastaví činnost - a mnozí z nich pak o víkendu k soutěžním zápasům stejně nastoupí, protože prý klubům na sekretariát ještě nedorazil doporučený dopis ze Strahova?
"Řeknu to jinak: Nedokážu si přestavit, že by v Německu, Itálii nebo kdekoli jinde obvinila někoho policie z korupce a manipulování zápasů - a že by takového hráče jeho klub navzdory tomu postavil do příštího zápasu."
Kluby tvrdí, že oficiální cestou se o obviněních těch hráčů nedozvěděly...
"Na to vemte jed, že kluby velmi dobře věděly, o koho se jedná. Ta obvinění od policie padla už v půlce září. Věřte mi, že příslušné kluby to nemohly nevědět. A stejně ti fotbalisté nastupovali. To je prostě obrázek naší společnosti."
Pozastavme se ještě u toho způsobu, jímž teď komunikuje disciplinární komise. Brankář Pardubic Luděk Frydrych dostal distanc do konce podzimu za neoprávněný start. Jenže k němu došlo proto, že vůbec nevěděl o tom, že má zastavenou činnost. Podobný problém potkal kouče Slovácka Svatopluka Habance. Tam asi bude nějaký komunikační lapsus, ne?
"S novým předsedou disciplinární komise už jsem o tom hovořil. Způsob, jakým to dělali, je asi v souladu se všemi řády, ale požádal jsem ho, aby promysleli, jak takové věci doručovat líp."
Ještě k té sázkařské aféře... Za FAČR směrem k ní komunikoval zejména český místopředseda Roman Berbr, který informoval veřejnost, že informace o nekalostech předala asociace policii loni v říjnu. A pak vše držela v tajnosti, vše prý věděly jen čtyři osoby. Těmi byly patrně Berbr, předseda Pelta, bezpečnostní manažer Synecký a generální sekretář Řepka. Vy jste ale šéfem I. a II. ligy či Juniorské ligy, soutěží, kde ty nekalosti měly probíhat. Byl jste po eskalaci aféry překvapen tím, že to neřekli ani vám?
"Mě už v českém fotbale jen tak něco nepřekvapí. A víc bych to opravdu nekomentoval."
Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz