Sázkařská apokalypsa? Ne, v průšvihu nejvýš 10 dalších osob

Luděk Mádl Luděk Mádl
6. 2. 2014 5:00
Miloslav Kelyman, státní zástupce dozorující sázkařskou aféru ve fotbale, řekl, že pokud bude ještě někdo obviněn, bude počet takových osob nižší než deset
V sázkařské aféře dosud bylo obviněno 14 lidí. Pokud další přibudou, bude jich méně než deset
V sázkařské aféře dosud bylo obviněno 14 lidí. Pokud další přibudou, bude jich méně než deset | Foto: Reuters

Strakonice - Pokud v sázkařské aféře spojené s českým fotbalem přibudou další obvinění, nebude jich více než deset.

Reportérovi Aktuálně.cz to sdělil Miloslav Kelyman, státní zástupce ze Strakonic, který celou kauzu dozoruje.

Nepotvdil tak pověsti, šířící se už řadu týdnů fotbalovým zákulisím, podle nichž měly do protikorupčních sítí padnout desítky, podle nejdivočejších odhadů dokonce až dvě stovky dalších hráčů, funkcionářů či rozhodčích.

Tomu, že by se dosavadní seznam obviněných osob, čítající v Česku 14 jmen, měl plošně rozšířit až o desítky dalších, přikyvovali přitom v neformálních hovorech, tedy mimo záznam i čelní představitelé Fotbalové asociace ČR.

Všechno je jinak. Podle Kelymana se sice seznam rozšířit může, ovšem nechystá se žádná smrtící vlna tsunami.

"Vyšetřování ještě probíhá, připouštím, že ještě může dojít k obvinění dalších osob, ale počtem jich bude maximálně do deseti," řekl Miloslav Kelyman.

V září byli z korupčních trestných činů spojených s ovlivňováním fotbalových zápasů v Česku obviněni tito současní či bývalí fotbalisté:

Seznam obviněných

Ondřej Bíro
Vítězslav Brožík
Jan Halama
Jan Hanzal
Jaroslav Chalupa
David Jablonský
Daniel Kaplan
Karel Kodeš
Lukáš Křeček
Jan Leligdon
Michal Macháček
David Placák
Michal Káník
Jan Kalenda

Zbyněk Hauzr
další jména jsou zatím neznámá

Nejznámější z nich jsou David Jablonský z FK Teplice a Jan Halama. Ten nyní působí v Bohemians Praha, ale skutků, za něž je stíhán, se měl podle policistů dopouštět ještě jako hráč Českých Budějovic.

Sázkařská mafie se měla pokoušet o ovlivnění celkem 13 zápasů Gambrinus ligy, I. FNL, Poháru České pošty, ČFL a především Juniorské ligy. Jejich seznam najdete v tabulce uvnitř tohoto článku.

K tuctu přibyli Káník a Kalenda

V prosinci obvinila protikorupční policie další dvě osoby. Oficiální zdroje je neztotožnily, nicméně několik nezávislých zdrojů potvrzuje, že jde o Michala Káníka, funkcionáře Strakonic, a rozhodčího Jana Kalendu. Jako první se do jejich identity "trefil" deník Sport.

Údajné korupční počínání se mělo týkat duelu dorostenecké ligy Hradec Králové - Baník Ostrava, který skončil divokým výsledkem 6:2. Sázet se údajně mělo na to, že padne 4 a více branek.

"Vyšetřování všech 14 dosud obviněných osob pokračuje, probíhá vyhodnocování dalších důkazů a zejména znalecké expertizy, například z oboru kybernetiky," říká státní zástupce Miloslav Kelyman.

To si lze asi přeložit tak, že policie zkoumá především počítače obviněných.

Přestože od zátahu, kdy byli podezřelí policejně zadrženi, už uteklo takřka pět měsíců, do stadia obžaloby ještě trestní stíhání nepokročilo.

"Já už teď nechci dávat žádné časové odhady, kdy by něco mělo být," naznačuje Kelyman, že jeho první soudy byly v tomto ohledu příliš optimistické a že vyšetřování se poněkud natahuje.

"Vyslýcháme v té věci desítky osob," řekl v prosinci deníku Aktuálně.cz v obsáhlém rozhovoru ředitel elitní protikorupční policie Milan Komárek.

Vysoký počet osob vyslýchaných v roli svědků patrně ve fotbalovém prostředí vykreslil kontury pověsti o obrovském množství dalších obviněných, kterou však Kelyman nepotvrzuje.

Deník Sport koncem roku otiskl, že vyšetřováni mají být i fotbalisté prvoligového Slovanu Liberec, a to údajně v souvislosti se zápasem v Mladé Boleslavi, který domácí vyhráli 4:0. "To nebudu nijak komentovat," nevyjádřil se k tématu Liberce státní zástupce Miloslav Kelyman.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy