Sázkařská apokalypsa? Ne, v průšvihu nejvýš 10 dalších osob

Luděk Mádl Luděk Mádl
6. 2. 2014 5:00
Miloslav Kelyman, státní zástupce dozorující sázkařskou aféru ve fotbale, řekl, že pokud bude ještě někdo obviněn, bude počet takových osob nižší než deset
V sázkařské aféře dosud bylo obviněno 14 lidí. Pokud další přibudou, bude jich méně než deset
V sázkařské aféře dosud bylo obviněno 14 lidí. Pokud další přibudou, bude jich méně než deset | Foto: Reuters

Strakonice - Pokud v sázkařské aféře spojené s českým fotbalem přibudou další obvinění, nebude jich více než deset.

Reportérovi Aktuálně.cz to sdělil Miloslav Kelyman, státní zástupce ze Strakonic, který celou kauzu dozoruje.

Nepotvdil tak pověsti, šířící se už řadu týdnů fotbalovým zákulisím, podle nichž měly do protikorupčních sítí padnout desítky, podle nejdivočejších odhadů dokonce až dvě stovky dalších hráčů, funkcionářů či rozhodčích.

Tomu, že by se dosavadní seznam obviněných osob, čítající v Česku 14 jmen, měl plošně rozšířit až o desítky dalších, přikyvovali přitom v neformálních hovorech, tedy mimo záznam i čelní představitelé Fotbalové asociace ČR.

Všechno je jinak. Podle Kelymana se sice seznam rozšířit může, ovšem nechystá se žádná smrtící vlna tsunami.

"Vyšetřování ještě probíhá, připouštím, že ještě může dojít k obvinění dalších osob, ale počtem jich bude maximálně do deseti," řekl Miloslav Kelyman.

V září byli z korupčních trestných činů spojených s ovlivňováním fotbalových zápasů v Česku obviněni tito současní či bývalí fotbalisté:

Seznam obviněných

Ondřej Bíro
Vítězslav Brožík
Jan Halama
Jan Hanzal
Jaroslav Chalupa
David Jablonský
Daniel Kaplan
Karel Kodeš
Lukáš Křeček
Jan Leligdon
Michal Macháček
David Placák
Michal Káník
Jan Kalenda

Zbyněk Hauzr
další jména jsou zatím neznámá

Nejznámější z nich jsou David Jablonský z FK Teplice a Jan Halama. Ten nyní působí v Bohemians Praha, ale skutků, za něž je stíhán, se měl podle policistů dopouštět ještě jako hráč Českých Budějovic.

Sázkařská mafie se měla pokoušet o ovlivnění celkem 13 zápasů Gambrinus ligy, I. FNL, Poháru České pošty, ČFL a především Juniorské ligy. Jejich seznam najdete v tabulce uvnitř tohoto článku.

K tuctu přibyli Káník a Kalenda

V prosinci obvinila protikorupční policie další dvě osoby. Oficiální zdroje je neztotožnily, nicméně několik nezávislých zdrojů potvrzuje, že jde o Michala Káníka, funkcionáře Strakonic, a rozhodčího Jana Kalendu. Jako první se do jejich identity "trefil" deník Sport.

Údajné korupční počínání se mělo týkat duelu dorostenecké ligy Hradec Králové - Baník Ostrava, který skončil divokým výsledkem 6:2. Sázet se údajně mělo na to, že padne 4 a více branek.

"Vyšetřování všech 14 dosud obviněných osob pokračuje, probíhá vyhodnocování dalších důkazů a zejména znalecké expertizy, například z oboru kybernetiky," říká státní zástupce Miloslav Kelyman.

To si lze asi přeložit tak, že policie zkoumá především počítače obviněných.

Přestože od zátahu, kdy byli podezřelí policejně zadrženi, už uteklo takřka pět měsíců, do stadia obžaloby ještě trestní stíhání nepokročilo.

"Já už teď nechci dávat žádné časové odhady, kdy by něco mělo být," naznačuje Kelyman, že jeho první soudy byly v tomto ohledu příliš optimistické a že vyšetřování se poněkud natahuje.

"Vyslýcháme v té věci desítky osob," řekl v prosinci deníku Aktuálně.cz v obsáhlém rozhovoru ředitel elitní protikorupční policie Milan Komárek.

Vysoký počet osob vyslýchaných v roli svědků patrně ve fotbalovém prostředí vykreslil kontury pověsti o obrovském množství dalších obviněných, kterou však Kelyman nepotvrzuje.

Deník Sport koncem roku otiskl, že vyšetřováni mají být i fotbalisté prvoligového Slovanu Liberec, a to údajně v souvislosti se zápasem v Mladé Boleslavi, který domácí vyhráli 4:0. "To nebudu nijak komentovat," nevyjádřil se k tématu Liberce státní zástupce Miloslav Kelyman.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

AstraZeneca začíná s výrobou vakcíny proti koronaviru, i když testování ještě neskončilo

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca oznámila, že začíná s výrobou potenciální vakcíny proti nemoci covid-19. Ačkoli klinické testování očkovací látky není dosud u konce, a není tedy jasné, zda je vakcína funkční, chce firma mít k dispozici zásoby pro případ, že by testy dopadly dobře. Stanici BBC to dnes řekl šéf společnosti Pascal Soriot. AstraZeneca si zajistila kapacity pro dodávku celkem dvou miliard dávek testované vakcíny.

"Začínáme s výrobou vakcíny ihned - musíme ji mít připravenou ve chvíli, kdy budou výsledky (testování)," řekl Soriot. "Samozřejmě, že toto rozhodnutí s sebou nese riziko, ale jde o finanční riziko, pokud vakcína nebude funkční… Pak by všechen materiál, všechny vyrobené vakcíny přišly vniveč," dodal.

AstraZeneca vyvíjí vakcínu s pracovním názvem AZD1222 ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou a v současnosti ji testuje na 10 000 dobrovolnících v Británii. Výsledky zkoušek by měla znát do srpna.

Firma se zavázala, že polovinu dávek očkovací látky, které se chystá vyrobit, poskytne chudším zemím. Ve čtvrtek oznámila, že uzavřela další dva kontrakty, přičemž jeden z nich ve výši 750 milionů dolarů s nadacemi filantropů Billa a Melindy Gatesových. Z celkem jedné miliardy dávek očkování určených pro chudší země by mělo být 400 milionů k dispozici ještě před koncem letošního roku.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Na Teplicku skončil první den senátních voleb, účast byla asi 12 procent

Volební místnosti na Teplicku, kde voliči vybírají nástupce Jaroslava Kubery (ODS), se ve 22:00 pro dnešek uzavřely. První kolo doplňovacích voleb bude pokračovat v sobotu od 8:00 do 14:00. Účast je zatím podle předběžného odhadu v průměru kolem 12 procent, řekla Pavla Doksanská z teplického magistrátu, která má na starosti organizační zabezpečení voleb.

Hlasování doprovází kvůli epidemiologické situaci zvýšená hygienická opatření. Lidé musí mít při vstupu do budov roušky, které si sejmou jen kvůli ověření totožnosti.

Nástupce Jaroslava Kubery, který nečekaně v lednu zemřel, lidé vybírají z devíti kandidátů. Pokud žádný z nich nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu, o vítězi rozhodne za týden finále mezi dvěma nejúspěšnějšími uchazeči z kola prvního. Vítěz voleb se ujme mandátu v horní parlamentní komoře na zbytek Kuberova funkčního období, tedy do 13. října 2024. Mandát chtějí získat například teplický primátor Hynek Hanza (ODS), ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) nebo ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (za Senátor 21 s podporou TOP 09, Liberálně ekologické strany a Strany zelených).

Zdroj: ČTK
Další zprávy