Peltův lék na sázkařskou rakovinu: Vězení a ve fotbale utrum

Luděk Mádl Luděk Mádl
12. 12. 2013 7:39
Sázkařské manipulace považuje Miroslav Pelta za rakovinu fotbalu. Žádá pro viníky nepodmíněné tresty. A chce je vyloučit z fotbalu
Nad český fotbal zavítal černý mrak sázkařské aféry. Miroslav Pelta tuší, že bude hůř...
Nad český fotbal zavítal černý mrak sázkařské aféry. Miroslav Pelta tuší, že bude hůř... | Foto: Eduard Erben

Praha - Už se o tom mluví hodně nahlas. Na český fotbal se v lednu patrně spustí černý, apokalyptický déšť. A bude dost možná hustší, než si kdo dokáže představit. Navíc nelze vůbec odhadnout, kdy ustane...

Zápasy zmanipulované kvůli sázkám, fixing-matches. Už i česká policie je má na mušce. Zatím obvinila těchto 12 lidí, pro pokusy ovlivnit tato utkání. Oba seznamy zveřejnil jako první deník Aktuálně.cz.

"Zažíváme období, kdy se valí další a další podezření... Tyhle sázky, to je rakovina fotbalu. Musíme se tomu postavit," volá Miroslav Pelta, předseda Fotbalové asociace ČR.

A volá po nejtvrdších možných trestech, vyzývá k nim vlastně i soudy. "Já bych byl pro, aby se v těch věcech udělovaly i nepodmíněné tresty." Tedy žádné podmínky, jako před časem třeba pro Ivana Horníka, který před lety kupoval pro Žižkov přízeň u rozhodčích.

Lidmi, co manipulují fotbalové zápasy kvůli sázkám, by Pelta klidně naplňoval vězeňské cely.

Pelta: Musí pomoci FIFA a UEFA

Český fotbal v tom průšvihu rozhodně není sám. "Problém se sázkami je globální záležitost. Nejzasaženější je samozřejmě fotbal, ale týká se to i dalších sportů. Proto Česká unie sportu (bývalé ČSTV) připravila spolu s fotbalovou asociací Koncept národního akčního plánu boje proti ovlivňováním výsledků sportovních soutěží v ČR," říká Miroslav Jansta, předseda ČUS.

"Léčbě" sázkařské nemoci mají pomáhat sázkové kanceláře, ministerstva...  Je ale otázkou, kdo pomůže fotbalu, až se naplní nejčernější vize, očekávající desítky dalších obvinění, a až sponzoři zavětří, že tady není něco v pořádku. Načež zařadí zpátečku...

Pane Pelto, proč se tu podle vás objevil problém cinklých sázek?

"Rozvoj internetu přinesl úplně jiný stav věcí, než jaký tu byl před několika lety. Šedesát procent sázek se dneska uzavírá online. A sází se nejen na to, kdo vyhraje či prohraje. Ale i na to, které mužstvo bude zahrávat víc rohů, nebo které dostane první žlutou kartu. A v tom vidím hlavní problém."

Proč?

"Protože do ovlivnění toho nejdůležitějšího, tedy výsledku utkání, by mnozí fotbalisté nešli. Ale manipulovat takové ty dílčí záležitosti, s kartami či rohy, to už jim možná jako takový hřích nepřijde. Měli jsme tu konferenci, na které se mluvilo o tom, že na jeden zápas je tu vypsáno až 256 takových dílčích sázek, to je asi příliš velké lákadlo. S tím se musí něco dělat."

A co byste doporučoval?

"Regulovat nějak to množství sázkových příležitostí."

Na něčem takovém se, pravda, čistě teoreticky můžete dohodnout třeba s tuzemskými sázkovými kancelářemi, které drží českou licenci. Ale jak chcete dosáhnout na cizí sázkové kanceláře, na jejichž webech Češi také sázejí? V souvislosti s těmi cinklými sázkami se nejčastěji mluví o těch asijských... Jak byste je chtěl přinutit, aby redukovaly svou kurzovou nabídku?

"Tady by měly svou sílu ukázat organizace jako FIFA a UEFA."

Alespoň 30 dní mimo hřiště

V Česku policie zatím v souvislosti se sázením obvinila 12 osob, z toho 11 členů Fotbalové asociace ČR. Jak se ale zjistilo, fotbal nemá nástroj, jak jim těm hráčům zamezit, aby v klidu dál nastupovali k zápasům. To je podle vás v pořádku?

"Z mého pohledu to není šťastné řešení. Musíme změnit předpisy."

Disciplinárka obviněným hráčům činnost pozastavila, odvolací komise však tohle opatření musela zrušit, když zjistila, že nyní platný disciplinární řád takový postup neumožňuje. Zmíněný řád platí od léta. Přepíšete ho tedy znovu?

"Novela disciplinárního řádu na to nemyslela. Je to nepříjemné. Policie několik hráčů obvinila, my jim zprvu pozastavili činnost a pak jsme byli nuceni pustit je znovu do hry. Musíme ten předpis upravit. Mluví se o variantě, která by umožnila pozastavit vyšetřovanému hráči činnost alespoň na 30 dní, které by pak komise dostala na vyřešení případu."

Nešťastná novela disciplinárního řádu navíc snížila horní sazby fotbalových trestů za korupci. Nevnímáte to dnes jako chybu?

"Tak bych to neviděl, je tam totiž možnost zbavit ty lidi členství ve fotbalové asociaci. A já bych po takovém nástroji v dané situaci neváhal sáhnout."

Jak velký by to byl pro viníky trest, postavit je doživotně mimo řady fotbalové asociace?

"Lidi, co dělají fotbal, ho milují. My bychom jim fotbal vzali. Byli by bez něj, to by byl velký trest. A navíc je tu samozřejmě trestně-právní řízení. A v něm já bych se ohledně sázek přimlouval i za nepodmíněné tresty."

Na chemoterapii!

Proč?

"Protože tyhle manipulace kvůli sázkám, to je hrozná rakovina. Je nutné zahájit tvrdou chemoterapii, ozářit to, vyléčit."

Co víte o těch dvanácti dosud obviněných lidech? Byli pod vlivem nějakého zahraničního gangu?

"Směrem ze zemí od nás na východ chodí zprávy, že jsou ty cinklé sázky spojené s donucováním hráčů, s únosy, vydíráním, násilím. U nás se to zatím jeví jinak. Zhruba tak, že si parta kluků, co hráli nějakou nízkou soutěž, víceméně pro zábavu, zřídila takovou malou živnost, na sázky typu 4+, že padne hodně gólů. Ale my musíme tvrdě zasáhnout. Tohle může být první krok, všechno se to může rychle posunout... Objeví se skutečná mafie, navrtá jednoho hráče, pak druhého..."

Sázky čisté i cinklé, fakta a čísla

Do roku 1995 působilo na zeměkouli zhruba 250 sázkových společností. Na přelomu let 2012/13 odhadovali experti jejich počet na 5000-10 000. Zhruba 80 procent z nich je ilegálních.

Roční objem sázkařského trhu je odhadován na 400-750 miliard eur ročně, z toho jen černý trh v Asii má podle Europolu roztáčet 500 miliard eur.

60 procent sázek je nyní uzavíráno po internetu.

Ročně je odhaleno 300-700 případů ovlivnění sportovních utkáníí, experti se obávají, že ve skutečnosti jsou neodhalených manipulací řádově desetitisíce.

90 procent manipulací se týká fotbalu. V Německu či Francii je velký problém i s házenou, potíže má také tenis a další sporty.

Jen tři pětiny sázek uzavřených v ČR jsou legální, tedy uzavřené se sázkovými kancelářemi, které vlastní českou licenci.

Jaké metody boje s cinklými sázkami navrhuje Koncept náročního akčního plánu ČUS a FAČR?

1) Anonymními anketami zjistit skutečný stav rozšíření problému.

2) Šířit informovanost, monitorovat a regulovat trh kurzových sázek v Česku.

3) Upravit pravidla a řády jednotlivých sportů, aby umožňovaly problém řešit.

4) Zintenzivnit mezinárodní spolupráci.

Zdroj: Luděk Mádl
 

Právě se děje

Další zprávy