Hrdlička: Jablonský je zpět, fajn. Ale my chceme znát pravdu

Luděk Mádl Luděk Mádl
6. 11. 2013 13:20
Kluby těší, že mohou fotbalisty obviněné v sázkařské aféře znovu nasadit do utkání, ale chtěly by vědět, zda jsou skutečně vinni, nebo ne.
David Jablonský v akci. Muž obviněný v sázkařské aféře může v pondělí naskočit ve šlágru proti Liberci
David Jablonský v akci. Muž obviněný v sázkařské aféře může v pondělí naskočit ve šlágru proti Liberci | Foto: ČTK

Teplice, Praha - Všechno je jinak. Fotbalisté vyšetřovaní v tzv. sázkařské aféře už zase smějí hrát. Odvolací komise FAČR totiž změnila rozhodnutí disciplinární komise. Podrobně jsme o tom jako první psali zde.

V pondělním šlágru Gambrinus ligy Teplice-Liberec se tedy případně může v domácí sestavě objevit David Jablonský.

Za Bohemians Praha zase smí v I. FNL naskočit v utkání s Mostem Jan Halama. A znovu hrát může i dalších 9 fotbalistů, kteří působí v nižších soutěžích.

"Máme zraněné hráče, takže pro nás je teď určitě fajn, když Davida Jablonského zase máme možnost v utkání nasadit. Ale nejraději ze všeho bychom byli, kdybychom věděli, na čem jsme," přemítá František Hrdlička, ředitel FK Teplice.

Tím míní, jestli se Jablonský skutečně dostal za hranu zákona, nebo zda se jeho advokátovi podaří prokázat klientovu nevinu.

"Než se to dořeší, budeme ctít presumpci neviny. S Davidem máme smlouvu ještě na tři roky, pořád ho bereme jako pro klub perspektivního fotbalistu. Ale rádi bychom věděli, na čem jsme," říká Hrdlička.

Jenže klub není účastníkem řízení, nemá přístup k vyšetřovacímu spisu. "A disciplinárka na fotbalovém svazu je na tom podobně. Tak doufejme, že se to vyšetřování pohne co nejdřív," říká Hrdlička.

Ščasný: Zda nastoupí, to ještě nevím

"David Jablonský s námi normálně trénoval, jsem rád, že zase může být v kádru připraveném pro utkání. Jestli nastoupí proti Liberci, to jsem se ještě nerozhodl," říká Zdeněk Ščasný, kouč Teplic. "K té samotné aféře bych se nechtěl nijak vyjadřovat."

A jak to vidí na Střížkově? "To rozhodnutí odvolací komise je asi logickým vyústěním všeho, co se kolem toho dělo," míní Michal Dyml, manažer Bohemians Praha.

Jeho šéf Karel Kapr se rád soudí, po FAČR už chce 50 milionů za to, že mu jeden čas zakázal hrát pod značkou Bohemians Praha. A Kapr tvrdí, že kvůli tomu přišel o sponzory.

Že by ale Střížkovští chtěli nějakou satisfakci za to, že nějaký čas nemohl nastupovat Halama, s tím Dyml nepočítá. "Bylo to krátkodobé. Pro nás je podstatné, aby se v celém tom případu sázkařské aféry rozhodlo spravedlivě. Jestli ti kluci něco udělali, ať jsou potrestaní. Ale třeba se ukáže něco jiného."

Policie v září obvinila celkem 12 osob v souvislosti s tím, že měly ve vazbě na slovensko-asijskou sázkařskou mafii ovlivňovat zápasy v českém fotbalovém prostředí.

Seznam obviněných

Ondřej Bíro
Vítězslav Brožík
Jan Halama
Jan Hanzal
Jaroslav Chalupa
David Jablonský
Daniel Kaplan
Karel Kodeš
Lukáš Křeček
Jan Leligdon
Michal Macháček
David Placák
Michal Káník
Jan Kalenda

Zbyněk Hauzr
další jména jsou zatím neznámá

Jedenáct z nich je členy Fotbalové asociace ČR. S nimi proto disciplinárka zahájila šetření a přijala opatření, které všem těmto hráčům zastavilo činnost až do vyšetření případu.

Proti tomu se Jablonský, Halama a také Vítězslav Brožík, nyní hráč divizních Lovosic, odvolali.

Odvolací komise jejich odvoláním vyhověla - a zároveň zrušila platnost výroku disciplinárky o zákazu startů také u zbývající osmičky fotbalistů, byť se sami neodvolávali. "Ale naše komise nastudovala i jejich případy," říká předsedkyně odvolací komise Kateřina Radostová.

A její tým shledal, že disciplinárka u těchto hráčů použila stejný postup, podle "odvolačky" nesprávný.

Starý, nebo nový řád?

"Disciplinární komise jim předběžně zastavila činnost, ale podle neplatného disciplinárního řádu," říká Radostová. A v tom shledala zásadní přehmat.

Šéf disciplinárky Richard Baček zdůvodňoval tento postup faktem, že vyšetřované skutky fotbalistů se údajně měly uskutečnit v období, kdy platil právě starý disciplinární řád. Ten umožňoval pozastavení činnosti až do vyšetření případu. Nová norma, platná od 1. 7. 2013 to ovšem neumožňuje.

"A pozastavení činnosti do vyšetření případu je zjevně záležitost procesní. A v procesních věcech je zapotřebí postupovat podle nyní platného disciplinárního řádu," vysvětluje Radostová.

Na výrok "odvolačky" už reagoval i předseda disciplinární komise Richard Baček.  "Rozdílné právní názory jsou realitou, se kterou je třeba počítat. Rozhodnutí naší komise bylo přijato po zralé a dlouhé úvaze a jako pochopitelné z hlediska ochrany zájmu fotbalu. Je skutečností, že v současné době tedy nemá FAČR v rukou žádný nástroj, jak osobám důvodně podezřelým ze závažných disciplinárních provinění zabránit v dalším působení ještě v průběhu disciplinárního řízení."

Proti výroku odvolací komise už není žádný opravný prostředek, takže všichni vyšetřovaní fotbalisté (viz box) mohou o víkendu nastoupit k mistrovským utkáním, pokud je do nich jejich kluby postaví.

V boxu najdete i jméno Jana Lelingdona, bývalého hráče jihlavské juniorky, který je sice obviněn policií, ale není momentálně členem FAČR, proto se na něj výroky disciplinárky, ani odvolací komise nevztahují.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy