Hrdlička: Jablonský je zpět, fajn. Ale my chceme znát pravdu

Luděk Mádl Luděk Mádl
6. 11. 2013 13:20
Kluby těší, že mohou fotbalisty obviněné v sázkařské aféře znovu nasadit do utkání, ale chtěly by vědět, zda jsou skutečně vinni, nebo ne.
David Jablonský v akci. Muž obviněný v sázkařské aféře může v pondělí naskočit ve šlágru proti Liberci
David Jablonský v akci. Muž obviněný v sázkařské aféře může v pondělí naskočit ve šlágru proti Liberci | Foto: ČTK

Teplice, Praha - Všechno je jinak. Fotbalisté vyšetřovaní v tzv. sázkařské aféře už zase smějí hrát. Odvolací komise FAČR totiž změnila rozhodnutí disciplinární komise. Podrobně jsme o tom jako první psali zde.

V pondělním šlágru Gambrinus ligy Teplice-Liberec se tedy případně může v domácí sestavě objevit David Jablonský.

Za Bohemians Praha zase smí v I. FNL naskočit v utkání s Mostem Jan Halama. A znovu hrát může i dalších 9 fotbalistů, kteří působí v nižších soutěžích.

"Máme zraněné hráče, takže pro nás je teď určitě fajn, když Davida Jablonského zase máme možnost v utkání nasadit. Ale nejraději ze všeho bychom byli, kdybychom věděli, na čem jsme," přemítá František Hrdlička, ředitel FK Teplice.

Tím míní, jestli se Jablonský skutečně dostal za hranu zákona, nebo zda se jeho advokátovi podaří prokázat klientovu nevinu.

"Než se to dořeší, budeme ctít presumpci neviny. S Davidem máme smlouvu ještě na tři roky, pořád ho bereme jako pro klub perspektivního fotbalistu. Ale rádi bychom věděli, na čem jsme," říká Hrdlička.

Jenže klub není účastníkem řízení, nemá přístup k vyšetřovacímu spisu. "A disciplinárka na fotbalovém svazu je na tom podobně. Tak doufejme, že se to vyšetřování pohne co nejdřív," říká Hrdlička.

Ščasný: Zda nastoupí, to ještě nevím

"David Jablonský s námi normálně trénoval, jsem rád, že zase může být v kádru připraveném pro utkání. Jestli nastoupí proti Liberci, to jsem se ještě nerozhodl," říká Zdeněk Ščasný, kouč Teplic. "K té samotné aféře bych se nechtěl nijak vyjadřovat."

A jak to vidí na Střížkově? "To rozhodnutí odvolací komise je asi logickým vyústěním všeho, co se kolem toho dělo," míní Michal Dyml, manažer Bohemians Praha.

Jeho šéf Karel Kapr se rád soudí, po FAČR už chce 50 milionů za to, že mu jeden čas zakázal hrát pod značkou Bohemians Praha. A Kapr tvrdí, že kvůli tomu přišel o sponzory.

Že by ale Střížkovští chtěli nějakou satisfakci za to, že nějaký čas nemohl nastupovat Halama, s tím Dyml nepočítá. "Bylo to krátkodobé. Pro nás je podstatné, aby se v celém tom případu sázkařské aféry rozhodlo spravedlivě. Jestli ti kluci něco udělali, ať jsou potrestaní. Ale třeba se ukáže něco jiného."

Policie v září obvinila celkem 12 osob v souvislosti s tím, že měly ve vazbě na slovensko-asijskou sázkařskou mafii ovlivňovat zápasy v českém fotbalovém prostředí.

Seznam obviněných

Ondřej Bíro
Vítězslav Brožík
Jan Halama
Jan Hanzal
Jaroslav Chalupa
David Jablonský
Daniel Kaplan
Karel Kodeš
Lukáš Křeček
Jan Leligdon
Michal Macháček
David Placák
Michal Káník
Jan Kalenda

Zbyněk Hauzr
další jména jsou zatím neznámá

Jedenáct z nich je členy Fotbalové asociace ČR. S nimi proto disciplinárka zahájila šetření a přijala opatření, které všem těmto hráčům zastavilo činnost až do vyšetření případu.

Proti tomu se Jablonský, Halama a také Vítězslav Brožík, nyní hráč divizních Lovosic, odvolali.

Odvolací komise jejich odvoláním vyhověla - a zároveň zrušila platnost výroku disciplinárky o zákazu startů také u zbývající osmičky fotbalistů, byť se sami neodvolávali. "Ale naše komise nastudovala i jejich případy," říká předsedkyně odvolací komise Kateřina Radostová.

A její tým shledal, že disciplinárka u těchto hráčů použila stejný postup, podle "odvolačky" nesprávný.

Starý, nebo nový řád?

"Disciplinární komise jim předběžně zastavila činnost, ale podle neplatného disciplinárního řádu," říká Radostová. A v tom shledala zásadní přehmat.

Šéf disciplinárky Richard Baček zdůvodňoval tento postup faktem, že vyšetřované skutky fotbalistů se údajně měly uskutečnit v období, kdy platil právě starý disciplinární řád. Ten umožňoval pozastavení činnosti až do vyšetření případu. Nová norma, platná od 1. 7. 2013 to ovšem neumožňuje.

"A pozastavení činnosti do vyšetření případu je zjevně záležitost procesní. A v procesních věcech je zapotřebí postupovat podle nyní platného disciplinárního řádu," vysvětluje Radostová.

Na výrok "odvolačky" už reagoval i předseda disciplinární komise Richard Baček.  "Rozdílné právní názory jsou realitou, se kterou je třeba počítat. Rozhodnutí naší komise bylo přijato po zralé a dlouhé úvaze a jako pochopitelné z hlediska ochrany zájmu fotbalu. Je skutečností, že v současné době tedy nemá FAČR v rukou žádný nástroj, jak osobám důvodně podezřelým ze závažných disciplinárních provinění zabránit v dalším působení ještě v průběhu disciplinárního řízení."

Proti výroku odvolací komise už není žádný opravný prostředek, takže všichni vyšetřovaní fotbalisté (viz box) mohou o víkendu nastoupit k mistrovským utkáním, pokud je do nich jejich kluby postaví.

V boxu najdete i jméno Jana Lelingdona, bývalého hráče jihlavské juniorky, který je sice obviněn policií, ale není momentálně členem FAČR, proto se na něj výroky disciplinárky, ani odvolací komise nevztahují.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Zemřel autor dobrodružných bestsellerů Clive Cussler

Ve věku 88 let zemřel americký autor dobrodružných knih Clive Cussler, který po celém světě prodal desítky milionů výtisků svých knih spojených s postavou hlavního hrdiny, oceánografa Dirka Pitta. O jeho pondělním úmrtí ve středu informovala agentura AP. Cusslerovy bestsellery vyšly ve více než 40 jazycích, včetně češtiny.

Cussler je autorem více než 80 dobrodružných románů, největšího ohlasu však dosáhla série inspirovaná jeho vlastním vášnivým zájmem o hledání lodních vraků. Hlavním hrdinou více než dvacítky knih učinil autor své alter ego Dirka Pitta, který řeší detektivní případy, pátrá po ztracených pokladech na dně oceánů a snaží se rozplést záhadné mocenské konspirace.

"Předlohou pro Dirka jsem byl já sám. Oba jsme stejně vysocí a máme zelené oči… Jediný rozdíl je, že on to umí lépe se ženami a že zestárl jen o deset let, zatímco já o 50," řekl Cussler v jednom z rozhovorů, z nějž citoval server BBC.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Basketbalistky USK na závěr Euroligy vyhrály v Braine

Basketbalistky USK zakončily základní část Evropské ligy bezbroblémovým vítězstvím 89:65 na palubovce belgického Braine. Pražanky měly postup do čtvrtfinále jistý už před zápasem, ale jméno soupeře pro play off se dozví až po administrativní dohře skupiny B, jejíž závěr zkomplikovalo šíření koronaviru na severu Itálie.

Pražanky, které v Eurolize obhajují bronzové medaile, na úvod play off čeká třetí tým skupiny B, ale jeho jméno zatím neznají. Šoproň totiž kvůli obavám ze situace na severu Itálie odmítla nastoupit k utkání posledního kola na palubovce Schia.

Zápas byl stejně jako utkání skupiny A mezi Benátkami a Rigou nejprve přeložen na čtvrtek a přesunut do Lublaně. Dnes však evropská sekce FIBA informovala o tom, že oba duely byly zrušeny a o případné kontumaci bude vedení soutěže teprve rozodovat.

Na dnešní výhře USK, který měl už před zápasem jisté druhé místo v tabulce, se 21 body podílela pivotka Brionna Jonesová, dalších 17 bodů přidala Kateřina Elhotová. Pražanky zakončily skupinu s bilancí 12 výher a dvou porážek, které jim obě nachystal obhájce titulu a vítěz skupiny Jekatěrinburg.

První utkání čtvrtfinále hraného na dvě vítězství jsou na programu 11. března, odvety pak 18. března a případné třetí zápasy 25. března. Závěrerčný turnaj Final Four, o jehož pořadateli se bude teprve rozhodovat, by se pak měl uskutečnit od 17. dubna do 19. dubna.

Evropská liga basketbalistek - 14. kolo:

Skupina A:

Castors Braine - USK Praha 65:89 (16:26, 33:51, 45:75)

Nejvíce bodů: Siksnuiteová 13, Trahanová-Davisová 12, Wallaceová 8 - Jonesová 21, Elhotová 17, Oblaková 15. Fauly: 17:11. Trestné hody: 12/10 - 10/7. Trojky: 5:6. Doskoky: 31:49.

Jekatěrinburg - Cukurova 112:37, Orenburg - Bourges 74:65.

1. Jekatěrinburg 14 13 1 1258:851 27
2. USK Praha 14 12 2 1199:846 26
3. Orenburg 14 9 5 938:911 23
4. Bourges 14 8 6 969:961 22
5. Castors Braine 14 3 11 922:1073 17
6. Benátky 13 4 9 780:961 17
7. Cukurova 14 3 11 787:1177 17
8. Riga 13 3 10 866:939 16

Skupina B:

Dynamo Kursk - Gdyně 64:58, Lyon - Fenerbahce Istanbul 78:65, Montpellier - Girona 45:57.

1. Fenerbahce Istanbul 14 11 3 1003:838 25
2. Lyon 14 8 6 1020:984 22
3. Montpellier 14 7 7 969:980 21
4. Dynamo Kursk 14 7 7 957:993 21
5. Girona 14 6 8 904:913 20
6. Schio 13 7 6 774:793 20
7. Šoproň 13 6 7 803:826 19
8. Gdyně 14 3 11 926:1029 17
Další zprávy