Exkluzivně: 13 konkrétních cílů sázkařské mafie

VIDEO: Prohlédněte si mače, na které cílila sázkařská mafie
V utkání Juniorské ligy Olomouc-Teplice (5:2) byla letos v květnu cílem mafie sázka 4+, tedy na 4 a více branek dosažených v utkání. Za hosty nastoupil Karel Kodeš, jeden z obviněných.
Opět Juniorská liga, duel z listopadu 2012 mezi Jihlavou a Příbramí. Policie zachytila informaci, že by se tu také mělo sázet na 4 a více branek. Duel skončil 2:2.
Mafii zaujal i odvetný duel Poháru České pošty Teplice-Domažlice. Není známo, na co konkrétně chtěla sázet. Střetnutí každopádně skončilo výsledkem 2:1.
Zpět k Juniorské lize a ke kulometné palbě. K ní došlo v duelu Olomouc-Táborsko. Gólman hostí Varyš sice údajně nabídku mafie odmítnul a vše nahlásil policii. Jenže gólů stejně dostal požehnaně, Sigma vyhrála 5:2.
Foto: Aktuálně.cz
Luděk Mádl Luděk Mádl
3. 12. 2013 5:00
Případ 12 osob obviněných v sázkařské aféře je spojen se 13 zápasy Gambrinus ligy, II. ligy, ČFL, poháru a Juniorské ligy. Sázelo se často na dosažení 4 a více branek.

Praha - Sázkařská mafie v Česku cílila na třináct konkrétních fotbalových zápasů. Jejich seznam je po jménech obviněných hráčů dosud nejkonkrétnějším faktem, který vyplul na povrch o nejrozsáhlejší aféře „cinklých“ zápasů, které čelí český fotbal.

Deník Aktuálně.cz seznam získal z důvěryhodných zdrojů a doplnil je o další údaje.

Cinklé sázky jsou rakovinou světového fotbalu a nevyhnuly se ani Česku. Aféra propukla poté, co v září proběhla v Česku a na Slovensku rychlá policejní akce spojená s vlnou zatýkání (více zde). V ČR je v tuto chvíli obviněno a na svobodě vyšetřováno 12 osob.

Deník Aktuálně.cz nově zachytil i řadu signálů svědčících o tom, že seznam obviněných se v Česku s velkou pravděpodobností ještě rozroste. Řada  fotbalistů a lidí, kteří se kolem tohoto sportu pohybují, byla totiž v uplynulých týdnech podrobena policejním výslechům.

Prohlédněte si ve videogalerii v úvodu tohoto článku některé z cinklých zápasů. Jejich úplný seznam naleznete v tabulce níže v článku.

Deník Aktuálně.cz také zjistil, že ve většině případů se mafie zaměřovala na tzv. sázku 4+. Pro ni platí, že se výhra vyplácí, pokud v utkání padnou čtyři nebo více branek.

Policie: Vyšetřujeme, nerušit

Samotná policie případ nijak nekomentuje a neposkytuje k němu žádné informace. Ani k tuctu dosud obviněných osob a logicky ani k tomu, co se chystá. "Vyšetřujeme," konstatuje suše Jaroslav Ibehej, mluvčí protikorupční policie.

Platí tedy, že obviněno bylo dosud 12 osob, a to v souvislosti s duely, které najdete v tabulce. Jde o jeden zápas Gambrinus ligy, duel II. ligy, tři zápasy v ČFL, která je třetí nejvyšší soutěží v Čechách, jeden zápas Poháru České pošty a 7 zápasů Juniorské ligy. Až na jednu výjimku jde o utkání ze soutěžního ročníku 2012/13 a sázet na ně se mělo u asijských sázkových kanceláří.

Pozor! Jde o zápasy, na které mafie cílila. To znamená, že měla v úmyslu je ovlivnit a v tomto smyslu někoho oslovila. Přičemž v tom nějakou roli hrála některá ze 12 nyní obviněných osob.

Nutno otevřeně přiznat, že redakce ve většině případů nemá k dispozici informaci, ve kterých případech byla mafie s nabídkou úplatku úspěšná a kdy byla odmítnuta. Podle všeho došlo i k zápasům, kdy se sice korupční mašinérie rozjela, ale zápas se na hřišti k objednanému výsledku ukočírovat nepodařilo.

Zápas Skóre Datum Sázka Obvinění na hřišti
Gambrinus liga

Teplice-Č. Budějovice* 4:0 13.3.13 2+ Jablonský
I. FNL (II. liga)
HFK Olomouc-Vlašim 4:0 5.6.13 4+ Křeček
Pohár Č. pošty
Teplice-Domažlice 2:1 28.11.12 ?
ČFL
Kladno-Chrudim 2:0 24.11.12 4+
Roudnice - Č.Lípa 4:1 17.4.13 4+

Macháček, Brožík

Strakonice-Převýšov 3:0 5.6.13 4+

Halama

Juniorská liga

S. Olomouc-Táborsko 5:2 5.11.12 4+
Táborsko-Sparta 2:0 12.11.12 4+
Ostrava-Táborsko 4:1 19.11.12 4+
Plzeň-Teplice** 0:0 19.11.12 Kodeš, Jablonský
Jihlava-Příbram 2:2 20.11.12 4+
Olomouc-Teplice 5:2 20.5.13 4+ Kodeš
Jihlava-Sparta* 2:0 12.8.13 4+

V tabulce najdete zápas a jeho výsledek, datum, kdy byl sehrán, sázku, o které mafie uvažovala, případně jména obviněných fotbalistů, kteří v utkání nastoupili.

V souvislosti s těmito zápasy mělo dojít ke snaze o manipulaci, ale redakce ve většině případů nemá k dispozici bližší informaci, zda byla nabídka úplatku přijata.

* Oslovená osoba (či osoby) měla před ligovým utkáním Teplice - Č. Budějovice nabídku mafie na ovlivnění zápasu odmítnout. Totéž se stalo před duelem juniorů Jihlavy a Sparty. To už v minulosti potvrdil státní zástupce.

** I asijské sázkové kanceláře stáhly zápas Plzeň-Teplice z nabídky.

Dosud se přesně vědělo jen o dvou duelech. Strakonický státní zástupce Miloslav Kelyman, který kauzu dozoruje, už hovořil o zápase nejvyšší soutěže Teplice - České Budějovice (4:0) z dubna letošního roku.

Jak se nyní reportérovi Aktuálně.cz podařilo zjistit, byla tu snaha mafie vydělat na sázkové příležitosti 2+. Ta k sázejícímu nasměruje výhru tehdy, když v utkání padne 2 a více branek.

To se sice na hřišti skutečně stalo, nicméně zdroj obeznámený s vyšetřováním případu říká, že fotbalisté oslovení mafií v tomto případě korupční nabídku před utkáním odmítli.

Druhým zápasem, který už dříve zmínil Kelyman, byl duel Juniorské ligy Jihlava-Sparta. Nyní vyšlo najevo, že tady mafie tlačila na sázku 4+, ale 4 ani více branek nepadlo, duel skončil 2:0. Jak už Kelyman dříve konstatoval, nabídka úplatku tu byla odmítnuta (více zde).

Šestkrát přišla kanonáda

Sázka 4+ byla u tohoto sázkařského gangu, který dění v Česku ovlivňoval zpoza slovenských hranic, obzvlášť oblíbená.  Policie zachytila informaci o tom, že se právě taková sázka na domluvený výsledek chystá celkem v 9 případech.

Nastřílení takového počtu gólů v jednom utkání je pochopitelně relativně vzácná záležitost a tomu odpovídají i kurzy bookmakerů. Kvalifikovaný odhad říká, že vypsané kurzy na sázky 4+ se mohly pohybovat kolem kurzu 3,5:1 i výš. To znamená, že na vsazenou tisícikorunu by sázející dostali zpět 3500 korun.

Podle informací od slovenských policistů sázela asijská mafie na cinklé zápasy minimálně 50 000 eur.  Tento „minimální“ vklad při kurzu 3,5:1 hodí 175 000 eur, tedy zhruba 4,8 milionu korun, což po odečtení vkladu činí zisk zhruba 3,4 milionu korun. Od toho pak nutno odečíst další náklady na úplatky pro samotné fotbalisty či zprostředkovatele.  Slovenská policie informovala, že přinejmenším na jejich území se uplácelo částkami od 2000 do 60 000 eur za zápas.

Jak už jsme zmínili, redakce má k dispozici jen seznam utkání, o která se mafie zajímala, bez upřesňující informace o tom, kde se podvodníkům podařilo úplatek spojený s ovlivněním zápasu nabídnout úspěšně a kde byli odmítnuti. Podle všeho nastaly i případy, kdy byla dohoda o ovlivnění zápasu uzavřena, ale pak se ji na stadionu nepodařilo zrealizovat.

Ze zmíněných 9 zápasů, kde byla snaha manipulovat duely k tomu, aby v nich padly alespoň 4 branky nebo více, přišla na hřišti kanonáda v 6 případech. Konkrétně v utkání I. FNL (= II. liga) HFK Olomouc - Vlašim 4:0, v duelu ČFL Roudnice - Česká Lípa 4:1 a v zápasech Juniorské ligy Olomouc-Táborsko 5:2, Baník Ostrava - Táborsko 4:1, Jihlava-Příbram 2:2 a Olomouc-Teplice 5:2.

Mezi fotbalisty, kteří k těmto mačům nastoupili, najdeme v několika případech i osoby obviněné v rámci aféry z korupčních trestných činů.

I jejich seznam byl původně tajný. Jako první přinesl seznam 12 jmen obviněných osob deník Insider.

U vysoké výhry Roudnice asistovali její hráči Michal Macháček a Vítězslav Brožík, na porážce teplických juniorů v Olomouci se podílel Karel Kodeš. Vlašimský Lukáš Křeček se na HFK objevil na hřišti až ve druhém poločase, už za stavu 3:0 pro domácí.

Kromě jmenovaných byli z přijímání či nabízení úplatku policií obviněni také Ondřej Bíro a Jaroslav Chalupa (oba tehdy Roudnice), Daniel Kaplan (bývalý hráč Sokolova), Jan Hanzal, David Placák a Jan Leligdon.

Policie je obvinila, kopačky nevyzuli

Největší pozornost pak k sobě přitáhli dva obvinění fotbalisté, kteří dnes mají profesionální smlouvu: Jan Halama a David Jablonský. Druhý jmenovaný nastoupil s kolegou Kodešem k utkání Juniorské ligy v Plzni. To skončilo 0:0, ale jak zjistila policie, sázková kancelář sázky na toto utkání zablokovala ještě před výkopem.

Jablonský hrál i ve zmiňovaném ligovém utkání v Teplicích (4:0), kde měla být nabídka úplatku odmítnuta. Nastoupit tam za hosty mohl i Jan Halama, ale byl právě zraněn. Co se týče seznamu vyšetřovaných zápasů, objevil se tak Halama na hřišti jen v dresu domácích v duelu Strakonice-Převýšov (3:0). Strakonice totiž fungují jako budějovická farma.

Nyní Halama působí v Bohemians Praha. Podobně jako David Jablonský v prvoligových Teplicích na podzim několik utkání vynechal, to když hráčům obviněným v aféře disciplinární komise Fotbalové asociace ČR pozastavila činnost.

Na hřiště se ale zase vrátili, když Odvolací komise FAČR opatření disciplinárky zrušila, a to s odkazem na nový disciplinární řád, který takové procesní opatření, jaké užila disciplinárka, neumožňuje.

„Ctíme princip presumpce neviny, ale doufáme, že se případ co nejdříve objasní,“ shodnou se ředitel teplického klubu František Hrdlička a Michal Dyml, manažer Bohemians Praha, když vysvětlují, proč hráče obviněné z manipulací soutěží nasazovaly tyto kluby v závěru podzimní části soutěží znovu k mistrovským utkáním.

České vyšetřování běží v souvislosti s kauzou na Slovensku. Právě tam působily osoby s přímým kontaktem na vedení gangu v jihovýchodní Asii. Osoby ze Slovenska pak měly vliv na dění v Česku.

Nejznámější z osob obviněných na Slovensku je Ivan Hodúr, bývalý hráč Slovanu Liberec i slovenské reprezentace.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy