Cinklé sázky na počet rohů? Mýtus. Sportradar ví o mafii víc

Luděk Mádl Luděk Mádl
20. 1. 2014 16:00
Od roku 2009 označila švýcarská společnost Sportrada celkem 1250 utkání za zápasy zmanipulované kvůli sázkám
V sázkařském průmyslu se točí miliardy. A mafie má na ně políčeno
V sázkařském průmyslu se točí miliardy. A mafie má na ně políčeno | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Běží už osmá minuta nastavení, stoper Nigérie si předpisově zpracuje balon a chystá se ho rozehrát, když tu se u něj objeví jihoafrický sudí a vítězoslavně ukazuje na penaltový puntík.

Signalizuje přitom, že se hrálo rukou. Nigérijci se smějí, Argentina vzápětí v přátelském duelu z roku 2011 snižuje na 1:4.

A jihoafrický sudí Ibrahim Chaibou má problém. To, co provedl, bylo do očí bijící, FIFA ho suspendovala. A to i na základě dat, které dostala od švýcarské společnosti Sportradar.

Ta ukázala, že kdosi nasázel majlant na to, že zrovna v tomhle přípravném utkání padne gólů jako máku. Tak na tom sudí Chaibou zapracoval.

"Naše analýzy ale zásadně neprovádíme na základě rozboru televizních záběrů, ale podle statistických dat o utkáních a sázkách," říká Andreas Krannich ze Sportradaru.

Tahle švýcarská firma už několik let intenzivně spolupracuje s UEFA, FIFA, řadou evropských lig i asociací. "A nutno říct, že Fotbalová asociace ČR patřila mezi první subjekty, které s námi spolupracovat navázaly," říká Andreas Krannich, který dnes zástupcům českých sázkových kanceláří i zástupcům vybraných médií prezentoval, jak vlastně Sportradar pracuje.

Unikátní detekční systém

Sídlo firmy najdete ve švýcarském St. Gallenu, její spolupracovníky pak po celé planetě. Sbírají informace a data, analytické týmy je vyhodnocují. Sázkové kanceláře z toho mají užitek a lumpové, co se obohacují na cinklých sázkách, těžké spaní.

"Podstatou naší činnosti je zajišťování servisu pro sázkové kanceláře. Dodáváme jim aktualizované termínovky soutěží, výsledky live i konečné, a to třeba ze druhé argentinské ligy v basketbalu," usmívá se Krannich.

V roce 2009 ale jeho firma spustila sekci, kterou nazývá Fraud Detection System (FDS). Ta umí vyhodnocovat, jak se na dané události sází a signalizovat výrazné odchylky od statistického "normálu".

"Na základě spolupráce s UEFA takto kontrolujeme zápasy evropských pohárů a v jejích 54 členských zemích vždy zápasy I. a II. ligy plus domácího poháru. Pro FAČR sledujeme duely reprezentací mužů i žen, áčka i výběru do 21 let, pak první, druhou a juniorskou ligu, pohár a ligu žen," dodává švýcarský expert.

Je známo, že kvůli "cinklému" sázení s možným napojením na asijské mafie bylo v uplynulých měsících obviněno 7 lidí na Slovensku a 14 v Česku, k první "várce", v níž byli například David Jablonský z Teplic či Jan Halama z Bohemians Praha, přibyl nedávno i šéf strakonického fotbalu Michal Káník a sudí Jan Kalenda.

I data Sportradaru hrají ve vyšetřování případu svou roli. Podobně jako tomu bylo v Rakousku, Austrálii a řadě dalších zemí.

Za pět let 1250 cinklých mačů

Jak Sportradar funguje? Dostává data od 350 sázkových kanceláří z celého světa, 25 analytiků zpracovává až miliony datových souborů.

"Od roku 2009 jsme u 1250 utkání vyhodnotili, že jsou velmi podezřelá ohledně manipulace," říká expert Sportradaru.

Fotbalová asociace ČR vnímá manipulace zápasů kvůli sázkám jako velkou hrozbu. "V součinnosti s Českou unií sportu už jsme v té věci zahájili jednání s řadou subjektů i na vládní úrovni," říká Martin Synecký, bezpečnostní manažer FAČR.

"Jsem pro nejpřísnější tresty," říká k cinklým sázkám Miroslav Pelta, předseda FAČR. Ten se domnívá, že hlavní problém spočívá v tom, že v době internetu lze sázet online na to, který tým bude v utkání zahrávat víc rohů nebo dostane větší počet žlutých karet.

Podle analýz Sportradaru je to ale mýtus.

"Z těch 1250 utkání, jež jsme vyhodnotili jako "infikovaná", se ve 40 procentech z nich sázelo na tzv. asijský handicap (rozdíl ve skóre), ve 31 procentech případů na celkový počet gólů v utkání a ve 26 procentech na to, zda zápas skončí vítězstvím toho či onoho protivníka nebo remízou," říká Andreas Krannich.

"Jen jediné procento manipulací připadá na tzv. deriváty sázek, tedy na žluté či červené karty nebo počet rohů v utkání. Bookmakeři totiž nejsou úplně hloupí a vědí, že zmanipulovat tohle je to vůbec nejsnazší, proto takovým sázkám nastavují limity vkladů či jiné bariéry," říká Krannich.

Stopa vedla až do Austrálie

Sportradar ale umí ještě jedno kouzlo. "Za ta léta, co zápasy analyzujeme, už jsme si uspořádali do naší databáze odaje o 190 000 osobách, jež v analyzovaných zápasech figurovaly. Jako hráči, kouči, rozhodčí...," říká expert Sportradaru.

A pokud se u některé takové osoby opakovaně objeví podezřelá vyhodnocení, už si na ni systém dává pozor.

Tahle past zaklapla, když se celá skupinka takto podezřelých hráčů ocitla zčistajasna ve druhé australské lize. Sportradar upozornil tamní policii a ta brzy odhalila, že výtečníci přijeli manipulovat zápasy ve prospěch indonéské mafie.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Vesmírný teleskop Jamese Webba dnes dosáhl své konečné pozice zhruba 1,5 milionů kilometrů od Země

Na twitteru to napsal americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Dosud největší a nejvýkonnější zařízení svého druhu do kosmu vynesla raketa na konci loňského prosince, fungovat začne asi za čtyři měsíce.

Teleskop se na svou pozici dostal pomocí trysek při operaci, která trvala zhruba pět minut. Inženýři ze zemského střediska v americkém Baltimoru je aktivovali ve 20:00 SEČ, napsala agentura AFP.

Sedmitunové zařízení bude pozorovat vesmír z takzvaného druhého Lagrangeova bodu (L2), kde se vyvažují gravitační síly Země a Slunce. Díky tomu může teleskop udržovat stabilní pozici a zároveň je dostatečně daleko od Slunce na to, aby dokázal zachytit velice slabé infračervené záření, které dorazí na jeho zrcadla z prvních hvězd a galaxií, jež vznikaly před 13,5 miliardami let.

První pozorování se od zařízení, které je nyní od Země zhruba čtyřikrát dál než Měsíc, očekávají letos v červnu. Předcházet jim bude nastavení zrcadel a ochlazení detektorů infračerveného záření.

Další zprávy