Glosář - Není to tak dávno, co se Liga mistrů zdála pro český fotbal úplně zakletá a i v Evropské lize se víceméně jen paběrkovalo.
A teď? Podruhé za sebou přezimují v pohárových osudích hned dva české celky. Řekněme si upřímně: Je to takřka zázrak.
Ale svědčí o tom, že na některých adresách už se tu fotbal začal dělat správně. Objevili se tu totiž umní "krejčí", kteří prokázali, že umí spíchnout fotbalový "kabátek" i podle vskutku moderního evropského střihu.
A jeden z nich, ten nejoslavovanější, teď začne brát míry i reprezentaci. Tak věřme, že jí také oblékne do něčeho slušivějšího, než byl hubertus, ve kterém dělala ostudu dosud...
Trojice odborníků Vrba - Šilhavý - Lavička to zjevně vzala po sportovní stránce za ten správný konec.
Čechům navíc vyhovuje i inovovaný formát kvalifikace Ligy mistrů s mistrovskou a nemistrovskou větví, který je mnohem schůdnější než dřív.
A pozitivně se může projevovat i angažmá Dagmar Damkové v komisi rozhodčích UEFA. I diplomacie totiž hraje svou roli...
A to všechno dohromady mohou být právě ty kouzelné formule, které mají "na svědomí" malý zázrak českého klubového fotbalu, jehož jsme svědky. Ten navíc chystá i své pokračování.
V koeficientovém žebříčku UEFA se Čechům natolik zadařilo, že by od přespříští sezony měl kvalifikaci Ligy mistrů zkusit kromě mistra i vicemistr. A protože by v Evropské lize i nadále startovaly tři české kluby, znamenalo by to navýšení celkové české kvóty o jeden tým. To vše zaručuje 15. příčka v žebříčku.
Pokud by všechno mělo takto pokračovat, může český fotbal začít přemýšlet dokonce o příčce číslo 12. Ten kdo je na ní a výš, může svého účastníka poslat dokonce přímo do Ligy mistrů.
Aktuální pořadí žebříčku si prohlédněte ZDE.
"Tuplované" postupy: 1999/00 a 2001/02
Letos na jaře jsme ve vyřazovací části Evropské ligy zaznamenali souboje Sparty s Chelsea (vzpomínáte, jak málo zbývalo v odvetě na Stamford Bridge k prodloužení?), Plzeň dokonce přešla přes Neapol do osmifinále proti Fenerbahce.
A teď? Na pondělní los, ve kterém se ocitne 32 zbývajících účastníků Evropské ligy, se těší nejen v Plzni, ale i v Liberci.
Úřadujícímu českému šampionovi se tam podařilo proskočit ze 3. místa ve skupině Ligy mistrů, Libereckým ze skupiny Evropské ligy. A trenér Šilhavý mluví o tom, že je to pro klub větší úspěch než mistrovský titul...
Postup do jara, to už je totiž v evropských pohárech opravdu známka kvality a nesporný sportovní úspěch. A český fotbal ho zaznamenal podruhé v řadě, to je třeba ocenit.
Zejména když si uvědomíme, že při pohledu do historie najdeme dva české týmy na hřišti v jarní části pohárů naposledy v roce 2002.
Tehdy Hřebíkova Sparta dohrávala osmifinálovou skupinu Ligy mistrů, mimo jiné zápasem na Realu Madrid. A Csaplárův Liberec tehdy táhnul Pohárem UEFA až do čtvrtfinále proti Rosického a Kollerově Dortmundu.
"Tuplované" české jaro předtím Evropa viděla i v sezoně 1999/2000, kdy Slavia končila v Poháru UEFA až ve čtvrtfinále proti Leedsu a Haškova Sparta v Lize mistrů dohrávala osmifinálovou skupinu například zápasem proti Barceloně.
Vrací se tak do českého klubového fotbalu lepší časy? O úplnou náhodu patrně jít nemůže.
Zejména Viktoria Plzeň pod taktovkou Pavla Vrby v uplynulých třech sezonách prokazovala, že je dlouhodobě konkurenceschopná, a to z hlediska jakési širší špičky, či přinejmenším evropského "středního proudu".
Šestnáct klubů, které v Lize mistrů postoupí do osmifinále, to už je společnost, na kterou, pravda, nedosahuje. Týmy typu Bayernu, Barcelony či Manchesteru City jsou přeci jen někde úplně jinde. Ekononomicky i sportovně.
Ale s "levelem", který najdeme na výkonnostním evropské žebříčku těsně pod touhle super-elitou, už se Plzeň měřit uměla. Úspěšně hrála s Atlétikem Madrid, Neapolí, CSKA Moskva... A svou kvalitu dokázala potvrzovat, nešlo o ojedinělé "úlety" plné štěstí.
Za Spartu zaskočil Liberec. A skvěle
Sparta si prošla velkým omlazovacím procesem, navzdory tomu v minulém ročníku hrála v Evropské lize snad i trochu nad své možnosti. Lyon či Bilbao asi nebyly zrovna v nejlepší formě, ale i jejich skalpy mají svou hodnotu a na konci cesty stála Chelsea. Ani s ní Sparta ostudu neudělala, o letním předkole se švédským Häckenem už to bohužel říct nemohla. A její "evropský" potenciál tak na podzim zůstal nerozvinut.
Nečekaně však zaskočil Liberec, pro který byl superúspěchem už postup do skupiny, jehož dosáhl, přiznejme to, i zásluhou obrovského štěstí v zápasech s Udine.
Ale recept vycházející z přesné elastické obrany, mimořádně rychlé přechodové fáze a až pohádkové efektivity fungoval i ve skupině. Postup z ní měl Slovan "na lopatě" dokonce už v domácím utkání s Freiburgem. Docvaklo to nakonec až v posledním kole, ale docvaklo.
Liberec se přitom pohybuje v úplně jiných ekonomických podmínkách než Sparta či Plzeň. Před sezonou dokonce hráčům z jejich dresů odpárali logo Fortuny. Nakonec si na sebe fotbalisté vydělali v pohárech, ale teď si ve Slovanu musí nastavit strategii, jestli fotbalisty, o něž je zájem, prodají a klub ekonomicky zabezpečí, nebo vykročí opačným směrem. Trenér Šilhavý si samozřejmě nárokuje posily.
Jenže nad tím vším ještě visí mrak údajného policejního vyšetřování cinklých sázek. V souvislosti s Libercem o něm napsal deník Sport, jmenovaní hráči na něj podali trestní oznámení... A teď se čeká, co z toho všeho vyleze...
Koeficienty: Rumuni už Čechy neohrozí
Plzeň či Liberec dostanou každopádně na jaře příležitost český koeficient ještě vylepšit. A to je právě rozhodující výhoda před Rumuny, s nimiž český fotbal na dálku soupeřil o 15. příčku, která by od přespříští sezony měla zaručovat kvótu 2+3, tedy 2 klubů v kvalifikaci Ligy mistrů a 3 v předkolech Evropské ligy.
Žebříček si ještě jednou můžete prohlédnout zde, připomeňme, že 12. příčka značí přímý start v Lize mistrů, 15. pořadí dva týmy v kvalifikaci Champions League.
Šampion by šel do mistrovské části, vicemistr do tzv. nemistrovské, která je pochopitelně velmi složitější, protože se v ní vyskytují i "nemistrovské" týmy z nejsilnějších zemí typu Anglie, Španělska, Německa, Itálie...
Šanci poslat dva kluby do boje o Ligu mistrů měl český fotbal naposledy v ročníku 2009/10, kdy ale Slavia vypadla s Tiraspolem a Sparta s Panathinaikosem Atény.
Do příštího pohárového ročníku ještě české celky půjdou ve stejném formátu jako nyní, vylepšení pozice na zmíněnou formuli 3+2 by mohlo přijít od sezony 2015/16.
Podmínkou je, aby Češi na konci této sezony udrželi 15. příčku v průběžném rankingu. Jak už jsme zmínili, Rumuni už nemají šanci je dohnat, teoreticky je v dostřelu ještě Izrael, který na jaře bude reprezentovat celek Maccabi Tel Aviv.
Ale ztrátu Izraele na Čechy 1,225 by stáhla jen situace, kdy by Maccabi získalo o tři výhry víc než Plzeň a Liberec dohromady, což se, doufejme, nejeví jako úplně pravděpodobná záležitost.
Jak Maccabi, tak i Viktoria a Slovan by měly být při pondělním losu mezi nenasazenými týmy. Koho jim osud může přisoudit, to si můžete prohlédnout ZDE.
Uvidíme v Česku Tottenham, či Valencii? Nechme se překvapit.
Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz