Rok po pekle na Bazalech. A nic se nezměnilo, kluby nechtěly

Luděk Mádl Luděk Mádl
27. 2. 2015 6:00
Z hlasitých proklamací o nutnosti zlepšit bezpečnost na fotbalových stadionech se za celý rok nezrealizovalo naprosto nic
Bitku fanoušků v zápase Baníku se Spartou museli minulou sezonu rozehnat až těžkooděnci.
Bitku fanoušků v zápase Baníku se Spartou museli minulou sezonu rozehnat až těžkooděnci. | Foto: Dalibor Sosna

Praha - Nevěří vlastním očím. A rychle kryjí děti vlastním tělem. Po tribuně se směrem k nim řítí dvounohá zvířata vzdáleně podobná lidem, s tvářemi zakrytými šátkem. Cestou vytrhávají sedačky, které pak prolétávají jen těsně nad hlavami vyděšených dětí.

Takhle vypadal zápas Ostrava - Sparta v minulé sezoně, konkrétně 22. března 2014. "To už nechci nikdy vidět," volá pateticky Marcel Chládek, ministr školství, mládeže a tělovýchovy.

Uteklo jedenáct měsíců a Sparta míří už v sobotu na Bazaly zase. Dobrá příležitost udělat si s Miroslavem Platilem, bezpečnostním manažerem Fotbalové asociace ČR, inventuru toho, kam od té doby český fotbal v otázce bezpečnosti pokročil.

A řekněme si rovnou, že prakticky nikam.

"Já jsem v listopadu předložil dvě systémové varianty možných řešení. Svůj úkol jsem splnil, já mám svědomí čisté. I vůči předsedovi asociace Miroslavu Peltovi, který kladl velký důraz na to, aby se na tuhle problematiku sehnaly i potřebné finanční prostředky," rekapituluje Miroslav Platil.

Jenže...

"V lednu se sešli vlastníci prvoligových klubů, shodli se na návrhu směřujícím ke změně organizace profesionálních soutěží (více zde) a navíc pro tuto chvíli jednotně odmítli jakékoli systémové řešení bezpečnosti na jejich stadionech," dodává Platil. "S tím, že si kluby celou věc převezmou do své kompetence."

Výkonný výbor FAČR tak celou problematiku předal ligovému shromáždění, které si teď celou problematiku bude řídit samo.

V praxi to znamená, že se prakticky nulují výsledky veškerých dosavadních jednání, která s představiteli státu, zejména se zmíněným ministrem školství a také s ministrem vnitra Milanem Chovancem, vedl předseda FAČR Miroslav Pelta, nebo posléze v meziresortní expertní komisi se zástupci mnoha dalších institucí právě Miroslav Platil.

Priorita klubů: Policie na stadionech

Protože teď začnou úplně nová kola jednání, ve kterých už fotbal bude reprezentovat především Dušan Svoboda, šéf ligového shromáždění. A ten se vůbec netají svojí jasnou prioritou: "Chceme, aby se policie vrátila na stadiony. Zejména v dnešní době, kdy se tam třeba už i v Německu přenášejí problematické jevy, které jsou zcela nad rámec fotbalu." Poukazuje tak na německou vlnu islamofobie, která už se projevila i ve fotbalových hledištích.

Platilovy varianty systémových řešení bezpečnosti na stadionech tak zůstávají u ledu. "Nedokážu si vůbec představit, že by se stihlo cokoli rozjet do začátku příští sezony," říká Platil, který dříve působil jak v řadách policie, tak v managementech Sparty či Slavie.

A co vlastně navrhoval?

"Naším základním cílem by mělo být, abychom problémovým jedincům zamezili v přístupu na fotbal," míní Platil. Takových problémových lidí je podle něj zhruba 1000-1500 v republice. Nyní má soudem zakázaný vstup na stadiony zhruba 160 osob.

Platilova varianta řešení číslo jedna: "Monitorovat fanoušky, kteří něco provedou, kteří nějak poruší návštěvní řád. I fotbalové kluby mají už dnes možnost vyslovit takovým lidem zákaz vstupu na stadion. Na konkrétní počet zápasů, na dva měsíce, na rok, na doživotí... Podle míry provinění.. Funguje to tak v Anglii, Holandsku, Belgii..."

Jak toho docílit? "Musíte ty lidi, co dělají problémy, dostat do databáze, která umí pracovat s biometrickými prvky, se skenem obličeje," vysvětluje expert Platil.

Kouzlo krevního řečiště

A nabízí i druhou variantu řešení, účinnou zejména v kombinaci s tou první: "Navrhuji povinnou registraci fanoušků za použití technologie, kterou nasadili v Maďarsku. Sám jsem si to tam vyzkoušel. Na stadion jsem přišel s cestovním pasem, za 20 sekund jsem dostal ID kartu, došel s ní k pokladně, dostal lístek, prostě žádný problém."

Identifikační karta fanouška, o které Platil mluví, je s jejím uživatelem tzv. spárovaná tak, že je v ní do počítačové řeči jedniček a nul zakódovaný obraz fanouškova unikátního krevního řečiště.

"Používá se to i v Česku, v řadě firem... Jsou v nich dveře, které se prostě otevřou jen konkrétnímu člověku. To krevní řečiště lze identifikovat na krátkou vzdálenost, bez doteku. Nosíte si ho s sebou, nelze půjčit, ukrást, hacknout, pro naše potřeby skvělá varianta," míní Platil.

Systém, který popisuje, by byl mnohem komfortnější než současná podoba adresného ticketingu, kdy si na pokladnách opisují údaje z vašeho občanského průkazu. "Pak se tam ta data někde válí, to není optimální. Ale ten maďarský systém by všechno řešil. Na těch jejich kartách nejsou žádná jména, fotografie... Nic. Ale osobě, která udělá průšvih, se ta její karta zablokuje. Obraz krevního řečiště té osoby zůstane v databázi - a na fotbal se pak onen člověk prostě nedostane," říká Platil.

Co se týče monitorování osob a jejich chování na stadionech, na to jsou zapotřebí kamerové systémy. Bratru po 10 milionech na každý ligový stadion. "Ale třeba v Plzni už skvělý kamerový systém funguje," upozorňuje Platil. "Celkové by náklady na bezpečnostní opatření, která jsme navrhovali, vyšly zhruba na 300 milionů korun," odhaduje.

Zůstává otázkou budoucnosti, jak se ke své zodpovědnosti za bezpečnost na ligových stadionech, postaví nyní kluby, které si, jak už bylo řečeno, vymínily tuto problematiku jako oblast svých výsostných zájmů. Pokud by ovšem většina finanční tíhy navrhovaných bezpečnostních opatření měla spadnout na ně, nelze nejspíš očekávat, že by se v nějaké dohledné době začala opravdu uplatňovat v praxi.

"Celému procesu by každopádně pomohla legislativní změna v podobě přijetí zákona, který by přímo řešil dění na sportovních akcích. Dneska už ho mají prakticky všude, i v Maďarsku, na Slovensku... U nás zatím v rozhovorech s politickou reprezentací v této záležitosti k dohodě nedošlo, řekli nám, že fotbal má řešit situaci v mantinelech současných norem," krčí Platil rameny.

V praxi tak za jedenáct měsíců deklamovaného boje proti fanouškovskému násilí došlo jen k technickým úpravám některých stadionů, tak jak si je vyžádala policie. Zejména na Bazalech pak byla kvůli bezpečnosti snížena kapacita hlediště. A patřičně se v tomto ohledu zpřísnil i licenční manuál.

"Jenže to jsou jen dílčí úpravy. Po mém soudu je třeba uskutečnit změny systémové," říká Platil. " Bohužel, poté, co si teď tu problematiku převzaly kluby, celá věc stojí. A já opravdu netuším, jak dlouho ještě stát bude."

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy