Liga je jednotná, chce samostatnost. Svoboda ji má vyjednat

Luděk Mádl Luděk Mádl
24. 2. 2015 15:45
Ligové kluby daly Dušanu Svobodovi mandát, aby vyjednal samostatnost soutěže na FAČR. Do půl roku má být hotovo
Dušan Svoboda (vpravo) už, zdá se, podnítil v otázce samostatné ligy i Miroslava Peltu
Dušan Svoboda (vpravo) už, zdá se, podnítil v otázce samostatné ligy i Miroslava Peltu | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Hmatatelnější rozdělení českého fotbalu na jeho profesionální část na straně jedné a to, co zbude, na straně druhé už se pomalu blíží. Alespoň to tvrdí šéf ligy Dušan Svoboda.

"Já slovní spojení samostatná liga nemám rád, protože není přesné. Ale když už to tak nazývat budeme, pak věřím, že k tomu dojde už od příštího soutěžního ročníku," říká Dušan Svoboda, předseda ligového shromáždění a člen představenstva pražské Sparty.

"Třináctého ledna se na myšlence osamostatnění shodli všichni vlastníci prvoligových klubů. Následně jsme kontaktovali i zástupce z druhé nejvyšší soutěže. A dneska vše formálně vyvrcholilo, když ligové shromáždění souhlasilo s návrhem smlouvy mezi ligou a Fotbalovou asociací ČR. A pověřilo mě, abych ten návrh s předsedou FAČR, ostatními místopředsedy a generálním sekretářem projednal," říká Dušan Svoboda.

Ten zároveň předsedá i uskupení jménem Ligová fotbalová asociace. A ta si osamostatnění ligy na FAČR přeje už několik let. První návrh smlouvy, která to měla realizovat, přinesla LFA už na jaře 2012. Tehdy spadl pod stůl. Tvrdě se proti němu postavila nekorunovaná hlava sféry českého výkonnostního fotbalu, tedy Roman Berbr. Samostatná liga navíc neměla dosud přílišnou a jednoznačnou podporu ani u šfa Asociace Miroslava Pelty.

Jeden z ligy v komisi rozhodčích

Dnes jsou podle Svobody karty rozehrány jinak a budoucnost je podle něj myšlence osamostatnění ligy nakloněna.

"Jako ve všem jde v první řadě především o peníze, ale já bych v tuto chvíli nechtěl detailněji rozebírat, jak bychom si to nastavení představovali. Základní filozofie je taková, že si profesionální fotbal vždycky bude pořizovat talentované chlapce ze sféry výkonnostního fotbalu. A tímto způsobem tam tedy finanční prostředky potečou," říká Svoboda.

Jak si samostatnost představuje? V první řadě mluví o tom, že by management, který profesionální soutěže řídí, zosobněný dnes zejména ředitelem ligy Tomášem Bártou, přešel z gesce FAČR do sféry LFA.

"Vždy se debatuje o různých komisích, zejména o komisi rozhodčích. Ta z hlediska norem UEFA vždycky musí spadat pod asociaci. Návrh naší smlouvy počítá s tím, že by jedním jejím členem byl i zástupce ligy," říká Svoboda.

Sponzorské a televizní smlouvy spojené s ligou byly prostřednictvím agentury STES uzavřené relativně nedávno tak, že jejich platnost vyprší až v létě 2018. "Ty smlouvy běží a nikdo je nezpochybňuje," zdůrazňuje Svoboda.

Příští kontrakty tohoto typu už by si ovšem liga ráda kočírovala sama. Má na to tedy tři a čtvrt roku. Proces osamostatňování ligy ovšem bude podle Svobody mnohem rychlejší.

Projde to valnou hromadou?

"V rozmezí nejbližších čtyř pěti týdnů bych měl návrh smlouvy mezi LFA a FAČR projednat s představiteli asociace. Pak se k věci vyjádří výkonný výbor. Drobné úpravy si pak možná vyžádají stanovy, což by mohla udělat letní valná hromada. V příštím soutěžním ročníku už by tedy nic nemělo bránit tomu, aby byla liga samostatná. Já tam nevidím konfliktní body."

Nejbližší týdny ukážou, zdali s ním bude v této větě zajedno i Roman Berbr, český místopředseda FAČR, který až dosud vždy vystupoval jako razantní odpůrce takového projektu. Jako podmínku svého souhlasu se samostatností ligy vždy zdůrazňoval, že by profi-fotbal musel tomu výkonnostnímu ročně přispívat velmi masivní finanční podporou.

"Osamostatnění profesionálních soutěží pro mě v tuto chvíli není téma, protože zatím není připravena potřebná rámcová smlouva mezi FAČR a LFA, kterou navíc musí schválit i valná hromada FAČR. Dokud nebudou tyto záležitosti dořešeny, je předčasné se bavit o jakémkoliv osamostatnění profesionálních soutěží," uvedl pro Aktuálně.cz Berbr.

 

Právě se děje

Další zprávy