Riskují smrt. Případ Zapalač odhalil nejen doping

Luděk Mádl Luděk Mádl
25. 4. 2012 8:30
Povinný test srdce pro fotbalisty? Jen na papíře
Petr Zapalač v dresu Žižkova.
Petr Zapalač v dresu Žižkova. | Foto: Eduard Erben

Praha - Předpis hovoří jasně: ultrazvukové vyšetření srdce je povinné pro všechny fotbalisty tuzemské I. a II. ligy.

Realita? Petr Zapalač hrál za Viktorii Žižkov, aniž by v klubu absolvoval jakékoli zdravotní vyšetření. Natož speciální test srdce.

A věřte, nevěřte: veškerá dokumentace je přitom v pořádku. Hráč totiž podepsal prohlášení o své zdravotní způsobilosti. A to svazu stačí. Jako první o případu nefunkčního systému kontrol srdce informoval deník Insider.

O fotbalu čtěte více:

Připomeňme nejprve jiný příběh, který nedávno sledovala celá planeta: V zápase anglické ligy se Fabrice Muamba najednou zřítil k zemi, zastavilo se mu zčistajasna srdce. Ta story má dobrý konec: fotbalista Boltonu přežil a zotavil se od té doby přímo zázračně.

Zapalač a doping

leden 2011: Petr Zapalač přichází do druholigového Žižkova na hostování z Baníku Ostrava. Po hostováních putoval i předtím, působil v Dubnici a ve Znojmě.

léto 2011: Po postupu do nejvyšší soutěže se Žižkov rozhodne získat Zapalače na přestup.

září 2011: Zápas s Teplicemi sice Zapalač stráví mezi náhradníky, ale přesto je vylosován na dopingovou kontrolu.

říjen 2011: Brzy nato vyjde najevo, že odebraný vzorek obsahoval steroid clenbuterol. Disciplinárka zastaví Zapalačovi činnost na 18 měsíců.

prosinec 2011: ORK bere v potaz polehčující okolnosti (mj. nedostatečnou lékařskou péči ve Viktorii Žižkov) a trest zmírňuje na 12 měsíců.

duben 2012: Antidopingový výbor ČR se proti snížené výši trestu odvolává k rozhodčí komisi ČOV. Ta případ projednala, čeká se na verdikt.

Jenže mnozí hráči před ním, jako Kamerunec Foé, Maďar Fehér či Španěl Puerta, tolik štěstí neměli. Zemřeli kvůli skryté srdeční vadě, která se projevila při fyzické zátěži, v průběhu utkání.

Právě proto česká "fotbalová vláda" krátce po nástupu Ivana Haška do předsednické funkce vyhlásila, že počínaje jarem 2010 budou pro hráče I. a II. ligy testy na echokardiografu povinné. Právě tento test může skrytou vadu odhalit.

"Já jsem ovšem nikdy žádné testy na srdce neabsolvoval," říká překvapivě Petr Zapalač, který hrál v roce 2011 za Viktorii Žižkov nejprve druhou ligu a po postupu krátce i nejvyšší soutěž.

Vyšetření srdce? Já nikdy

To ovšem jen do chvíle, než u něj dopingoví komisaři objevili zakázaný clenbuterol. Podle Zapalače ho obsahoval lék, který jednorázově použil při astmatickém záchvatu.

Zapalač byl disciplinárně potrestán a řeší se ještě délka trvání jeho trestu. To je příběh, který už je dobře známý. Z rozhovoru reportéra Aktuálně.cz se Zapalačem ovšem nečekaně vyvstalo jiné, zcela nové zjištění: v lize můžete bez problémů hrát, aniž byste povinné vyšetření srdce absolvoval.

Kontrola? Zdá se, že nefunkční

To proto, že neprobíhá řádná, lépe řečeno žádná kontrola. Svazu stačí hráčovo prohlášení, že je zdravotně způsobilý. Víc nepožaduje. Kdyby Zapalač zemřel na hřišti na srdeční zástavu, mávalo by se papírem, na němž podepsal, že je zdravotně způsobilý.

Nedostatečnou zdravotní péči na Žižkově zmiňuje Zapalač jako jeden z podpůrných argumentů ve své obhajobě. "Zdravotní testy jsem absolvoval naposledy někdy ve dvaceti ještě v ostravském Baníku," vzpomíná dnes takřka pětadvacetiletý hráč.

Prošel postupně slovenskou Dubnicí, druholigovým Znojmem, v lednu 2011 se objevil na Žižkově.

Žižkov: Vykašlal se na to

"Přišel až koncem ledna. Ostatní hráči už tehdy měli ty povinné testy srdce za sebou. Tak jsme tam Zapalače posílali, ale on se na to vykašlal. A podepsal nám pak prohlášení, že je zdravotně způsobilý," vypráví Jiří Rýva, sportovní ředitel Viktorie Žižkov.

Doklad obsahuje obecnou formulku, že fotbalista pod ním podepsaný "prohlašuje na základě lékařského posouzení, že je způsobilý absolvovat fyzickou zátěž fotbalových tréninků a utkání bez nebezpečí poškození zdraví".

Od ročníku 2012/13 jsou takováto prohlášení součástí licenčního řízení. Hráči musí klubu podepsat, že absolvovali lékařskou prohlídku, která je shledala schopnými hrát ligu. Podobně musí podepsat, že jim klub nic nedluží. Jinak by klub nedostal licenci.

Pulpit: Na testech se šetřilo

Zapalač vše podepsal navzdory tomu, že podle jeho slov byla lékařská péče na Žižkově naprosto nedostatečná. "Žádná vstupní zdravotní prohlídka u mě neproběhla. A doktoři byli tak na každém třetím zápase," vypráví.

"To si snad ze mě dělá srandu, ne?" reaguje žižkovský funkcionář Jiří Rýva. Podle něj je zdravotní péče v klubu perfektní.

Zcela jinak ovšem vyznívají slova Martina Pulpita. Ten vedl Žižkov jako trenér právě v kalendářním roce 2011, kdy v něm aktivně působil i Zapalač.

"V roce 2011 jsme zátěžové a zdravotní testy nedělali, protože klub hráčům dlužil pět šest výplat. Takže když nějaké peníze byly, daly se raději hráčům alespoň nějaké menší zálohy, aby mohli fungovat jako lidi," vypráví Pulpit.

Pulpitem zmíněný zátěžový a zdravotní test přijde podle něj zhruba na 40 000 korun na celé mužstvo.  „Hráči tenkrát dali najevo, že si raději vezmou nějakou zálohu, než aby se platily testy," říká Pulpit.

Ředitel ligy: Zodpovědnost nese hráč

Ivo Lubas, ředitel ligy.
Ivo Lubas, ředitel ligy. | Foto: Jaroslav Šindelář, fotbal.cz

Povinné testy na srdce však podle něj hráči Žižkova absolvovali. Jeden takový speciální test u každého hráče stojí zhruba 2500 korun. Jak vidno z případu Zapalač, neabsolvovali ovšem tento test všichni viktoriáni.

Podle předpisů svazu má hráč echokardiografické vyšetření absolvovat každé tři roky. Každoročně by mu pak měli změřit EKG. Ve velkých klubech je podle informací deníku Aktuálně.cz péče perfektní, veškerá vyšetření hráčům hradí klub.

Klubům s horším ekonomickým zajištěním ovšem platná norma zjevně dovoluje na lékařské péči šetřit.

Podle soutěžního řádu totiž zodpovědnost za svůj zdravotní stav nese hráč, nikoli jeho klub. "Každý hráč je povinen zabezpečit si ve svém vlastním zájmu a na své náklady informaci o své zdravotní způsobilosti ke hraní fotbalu," cituje Ivo Lubas, ředitel ligy, platnou normu.

Rajchl: Tohle určitě není v pořádku!

Kluby mají jedinou povinnost: mít k dispozici prohlášení hráčů o jejich zdravotní způsobilosti. Nově je teď budou předkládat v licenčním řízení. Ale jak ukázal případ Zapalač, takový postup jistotu kvalitních zdravotních vyšetření hráčů nezaručuje.

Místopředseda Fotbalové asociace ČR Jindřich Rajchl si od reportéra Aktuálně.cz nechal převyprávět Zapalačův příběh - a slíbil nápravu. "Takhle to určitě v pořádku není. Jsem si jist, že velká většina klubů klade na zdravotní zabezpečení hráčů velký důraz. Ale tento případ ukazuje, že zodpovědnost by se z hráčů jednoznačně měla přenést na kluby," míní Rajchl.

"Musíme se na ty normy podívat. Jinak bude otázkou času, kdy se něco podobného jako Muambovi stane i u nás," dodává místopředseda svazu.

Haindlová věří v účinnou pomoc Platiniho

Platini a Haindlová.
Platini a Haindlová. | Foto: Big Bang Media

(Ne)kvalita zdravotní péče v českých klubech znepokojuje i Markétu Haindlovou, místopředsedkyni České asociace fotbalových hráčů, jakýchsi fotbalových odborů.

"Nemám důvod nevěřit panu Zapalačovi, že na Žižkově žádnou zdravotní prohlídkou neprošel," reaguje Haindlová. "Podle mých informací je na místě důvodné podezření, že v některých klubech hráči zdravotním prohlídkám podrobováni nejsou."

Haindlová věří, že se vše změní poté, co prezident UEFA Michel Platini podepsal úmluvu s FIFPro, Mezinárodní asociací fotbalových profesionálů. ČAFH je jakousi její českou pobočkou. "Po podpisu tohoto memoranda se režim zdravotních prohlídek a jejich kontrola výrazně zpřísní, což lze jedině uvítat," říká Haindlová.

Memorandum stanovuje, že uzavírané profesionální smlouvy mezi klubem a hráčem by napříště měly obsahovat jisté minimální standardy: Kluby se v nich mj. musí zavázat k tomu, že hráčům poskytnou podmínky pro další vzdělávání - a také že jim zajistí adekvátní zdravotní péči.

 

Právě se děje

Další zprávy