Rosický a spol. povinně na testy. Česko nechce "Muambu"

Luděk Mádl Luděk Mádl
20. 3. 2012 6:40
Pro české fotbalové profesionály je vyšetření srdce povinné
Případ Muamba vyděsil fotbalový svět.
Případ Muamba vyděsil fotbalový svět. | Foto: Reuters

Praha - Najednou ležel na trávníku bez hnutí. Srdce Fabriceho Muamby vysadilo a fotbalový svět se zděsil. Rodák z Kinshasy stále bojuje v nemocnici o život, ale po jeho kolapsu jistě mnohé napadlo: Může se něco takového stát i v Česku?

Odpověď zní: Samozřejmě. Bohužel. Ale pro prevenci se v českém fotbalu dělá opravdu hodně: Všichni profíci mají vyšetření srdce povinné. Bez výjimky.

"Kompletním vyšetřením srdeční činnosti před turnajem Euro znovu projdou i všichni reprezentanti," slibuje lékař národního týmu Petr Krejčí.

O fotbalu čtěte více:

Mnohé z reforem, jež českému fotbalu sliboval Ivan Hašek, valného efektu nepřinesly. Pro tuhle to ale neplatí: Vyšetření srdce ultrazvukem každé tři roky, změření EKG před každou sezonou. To jsou pravidla fotbalového svazu pro profesionální fotbalisty, platí už více než dva roky.

Opatření FAČR

Co je nařízeno? Jednou za tři roky vyšetření srdce na echokardiografu (ultrazvuku), jednou ročně na EKG.

Koho se to týká? Hráčů I. a II. ligy a také reprezentantů.

Kdo za vyšetření zodpovídá? Kluby. Jsou povinny údaje o vyšetření každého hráče kdykoli zdokladovat.

Kolik vyšetření na echokardiografu stojí? Až 2500 korun, hradí ho kluby.

Odkdy nařízení FAČR platí? Výkonný výbor pravidlo přijal 20. října 2009.

Jejich cíl je jasný: pokusit se předejít kolapsům podobným případu Muamba. "I echokardiografie odhalí ale jen část symptomů, které vedou k náhlým srdečním příhodám," připouští Petr Krejčí, který zároveň šéfuje lékařské komisi fotbalového svazu.

Jistotu nelze zaručit nikdy

Žádné vyšetření nemůže bohužel nikomu přinést stoprocentní jistotu, že se mu něco podobného jako Muambovi nemůže stát. "Nevíme přesně, v čem byla příčina kolapsu tohoto fotbalisty, je ale velmi pravděpodobné, že jako hráč klubu Premier League všechna dostupná vyšetření absolvoval," přemítá Krejčí.

Stoprocentní jistotu zjevně nemůže mít nikdo. Občas bere životy do svých rukou sám osud...

Ale dobrým koncům je zapotřebí vycházet v ústrety. "Je v zájmu každého hráče, aby všechna vyšetření na srdíčko absolvoval. Myslím, že si to každý hlídá, děláme to pro sebe," říká Petr Švancara, zkušený útočník Zbrojovky Brno.

Za to, že v I. a II. lize nastupují výhradně hráči, kteří potřebným vyšetřením prošli, jsou zodpovědné kluby. Ukládá jim to soutěžní řád.

Test srdce na ultrazvuku až za 2500 korun

"Funguje to tak, že si kluby vedou potřebnou evidenci těch vyšetření. A na případné vyžádání svazu jsou povinny zdokladovat, že to vyšetření opravdu proběhlo," říká Ivo Lubas, soutěžní ředitel FAČR. "Jsem stoprocentně přesvědčen, že ty kontroly skutečně probíhají, to by si snad nikdo nedovolil, šetřit na něčem takovém."

Podle informací Aktuálně.cz totiž vyšetření každého hráče na echokardiografu stojí zhruba 2500 korun. Proto se z ekonomických důvodů upustilo od původního záměru vyžadovat doklad o tomto vyšetření povinně i v dorostenecké lize.

"Sparta ovšem zvažuje, že tento typ vyšetření zavede také u svých mládežnických týmů," podotýká Ondřej Kasík, mluvčí letenského klubu.

UEFA nesmlouvá: Test srdce je povinnost

UEFA kardiologické vyšetření striktně vyžaduje. "Sportovní ředitel asociace Dušan Fitzel už nás upozorňoval na to, že pokud reprezentační týmy do 17 či 19 let postoupí na závěrečný turnaj mistrovství Evropy, také bude nutné, aby vyšetření absolvovaly," říká Lubas.

Úvahu, že by snad malé, ekonomicky slabší kluby na vyšetřeních šetřily, rázně odmítá například sekretář druholigové Karviné Petr Hort. "V žádném případě. Všichni hráči "áčka" u nás to vyšetření samozřejmě mají, je to povinnost. Když fotbalisté mění kluby, odcházejí na přestupy či hostování, musí ty papíry putovat spolu s nimi. Bez nich hráč nesmí nastoupit."

Stejně tak platí, že než se v ligovém kolotoči objeví úplný nováček, musí si nejprve zajít na echokardiograf a EKG. Ten, kdo by případně testem neprošel, protože by u něj přístroje odhalily problém, by musel profesionální kariéru ukončit. Možná by si tím ale zachránil život.

Švancara: Záleží na tom, jak člověk žije

Útočník Petr Švancara je jindy samý vtip, ale tohle téma bere opravdu vážně.

"Ta vyšetření a s tím spojená potvrzení musí být v pořádku. Kluby se tím sichrují. Kdyby se, nedej bože, něco stalo a klub neměl ten potřebný papír..." nechce domýšlet.

"Žádné testy vám ale nedají stoprocentní jistotu. Ono taky moc záleží na tom, jak člověk žije. Jestli se nejde před zápasem opít, nebo zda to nepřežene v posilovně. A to už vůbec nemluvím o nějakých nepovolených látkách a tak," dodává Švancara.

Haindlová chce centrální databázi

Markéta Haindlová z ČAFH.
Markéta Haindlová z ČAFH. | Foto: ČTK

V Česku zjevně určitý systém opatření, který by měl předcházet případům typu Muamba, funguje. Česká asociace fotbalových hráčů si však dokáže představit ještě efektivnější model.

"ČAFH eviduje testování hráčů na úrovni klubů. Cílem by však měla být efektivně fungující centrální databáze zdravotních výsledků se zvýšeným důrazem na prevenci srdečních onemocnění včetně dlouhodobého archivování všech zdravotních výsledků na základě pravidelných kontrol," navrhuje další vylepšení systému Markéta Haindlová, místopředsedkyně ČAFH.

Ta zmiňuje jako pozitivní také fakt, že jsou nyní i v Česku na stadionech k dispozici resuscitátory.

 

Právě se děje

Další zprávy