Pelta: Vrba sází na hladové hráče z ligy. Jako před Anglií

Luděk Mádl Luděk Mádl
15. 10. 2014 12:51
Skvělý start do kvalifikace o Euro 2016 přičítá fotbalový předseda Miroslav Pelta i tomu, že hráči z ligy bojují o angažmá v cizině
Miroslav Pelta přiznává, že tak úspěšný start do kvalifikace neočekával
Miroslav Pelta přiznává, že tak úspěšný start do kvalifikace neočekával | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Vítězství vám dává křídla. A když český fotbalový tým vstoupil do kvalifikace o Euro 2016 hned třemi výhrami v řadě, vznáší se pochopitelně i předseda asociace Miroslav Pelta na obláčku euforie.

"Kdyby někdo před kvalifikací tvrdil, že s Nizozemskem, v Turecku a Kazachstánu získáme dohromady všech devět bodů, samozřejmě bychom ho měli za blázna. Těch devět bodů teď ale máme, je to skvělé, nicméně musíme to brát s pokorou," přemítá Pelta.

"V listopadu nás čeká zápas s Islandem, který zatím také neztratil ani bod a má skóre 8:0...Výsledek toho zápasu bude, myslím, hodně znamenat. Urči pro nás do jisté míry další směr v kvalifikaci, když to zvládneme, naše akcie významně poskočí nahoru," míní předseda.

Byť do žádných počtů, kolik bodů by mělo na Euro stačit, se ještě nepustil. "Nad tím jsem ještě moc nepřemýšlel, letí to teď všechno expres... Samozřejmě záleží na tom, jak budou hrát i ostatní týmy ve skupině."

Zápas z Plzně jinam nepřestěhují

Po pohádkovém vstupu do kvalifikace se dá očekávat velký zájem fanoušků o zápas s Islandem. Hraje se v Plzni, na stadionu s kapacitou 11 700 míst, přičemž do běžného prodeje šlo jen 40 procent vstupenek, a ty jsou skoro vyprodané. Zbývající si nechával pro svou potřebu FAČR, ale podle zpráv ze Strahova by několik stovek lupenů ještě do volného prodeje uvolnit měl.

"Rozhodně teď nebudeme bláznit a přesouvat ten zápas někam jinam, kam by se vešlo víc diváků a my třeba mohli zinkasovat větší částku za vstupné. Bylo to dané dopředu a nic měnit nebudeme, hrát v Plzni je správné rozhodnutí, prožívají tam fotbalový boom, jsou tam výborní diváci, kteří český tým poženou za vítězstvím," říká Pelta, kterého přitom fanoušci Viktorie dvakrát v lásce nemají. I proto, že jim do svazových služeb odloudil trenéra Vrbu. A dnes si k tomu gratuluje.

"Už v Plzni na klubové úrovni byl velmi úspěšný, procházel bez problémů kvalifikacemi evropských pohárů, i proto jsme se pro něj rozhodli. A ukazuje se, že úsilí a investice, které jsme do jeho příchodu k národnímu mužstvu vložili, se teď vyplácejí," libuje si Pelta.

"Trenér Vrba hodně sází na hráce z české ligy, kteří mají dostatečnou herní praxi. A vyplácí se to.Tím rozhodně nechci říct, že bychom fotbalisty, co působí v zahraničí, ale bohužel tam tak často nehrají, zatracovali. To ne. Ostatně to je plně kompetence trenéra, které hráče vybere. Ale v lecčems mi ta současná situace připomíná tu atmosféru, kterou jsme zažívali před turnajem Euro 1996 v Anglii," podotýká Pelta.

Se Slováky spíš pohár než ligu

"V základní sestavě národního týmu se teď objevuje až sedm hráčů Synot ligy. To je signál o její zlepšující se výkonnostní úrovni. A navíc to funguje tak, že ti hráči z domácí ligy jsou po úspěchu hladoví. Protože jsou stále hladoví i po zahraničním angažmá," říká Pelta. "A to mi připomíná ten šampionát z roku 1996, kdy do Anglie jeli hlavně hráči Sparty, Slavie a Olomouce. A po stříbrném úspěchu tam pak získali angažmá ve velkých klubech v Evropě."

Pelta neskrývá dobrou náladu. "Člověk ke své práci potřebuje i nějakou tu pozitivní emoci, pocit, že se něco povedlo." Stejná atmosféra po výborném vstupu do kvalifikace teď panuje i na Slovensku. Pelta je s tamními funkcionáři v intenzivním kontaktu a chystají společnou soutěž.

Ne však společnou ligu, ale pohár. "Co se týče úvah o společné lize, říkáme slovenským kolegům stále totéž. Máme zájem bavit se o čemkoli, ale třeba co se týče stadionů, museli byste mít vaši infrastrukturu rozvinutou tak, aby odpovídala našim standardům. A navíc by se musel najít smysluplný ekonomický model takového projektu," říká Pelta.

Zorganizovat duel, ve kterém by se utkali vítěz české a slovenské pohárové soutěže, se mu logicky jeví jako mnohem snazší záležitost.

"Bavíme se o tom... Já nejsme úplně spokojen s českým superpohárem. Není tam šťastný termín, před začátkem ligy, kdy zainteresované české týmy hrávají předkola evropských pohárů, hlavně Ligy mistrů, takže do toho superpoháru často nenastupují v nejsilnějším složení..." připomíná Pelta. "Přemýšlíme o té variantě hrát o superpohár se Slováky, ale musel by se najít vhodný termín."

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 34 minutami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy