Porazte ještě Island. A Euro bude na 90 procent zařízené

Luděk Mádl Luděk Mádl
15. 10. 2014 7:00
K postupu na Euro 2016 by českým fotbalistům mělo stačit, když zdvojnásobí dosavadní bodový zisk.
Bránu vedoucí k postupu na Euro 2016 si můžou Češi výrazně pootevřít už výhrou nad Islandem
Bránu vedoucí k postupu na Euro 2016 si můžou Češi výrazně pootevřít už výhrou nad Islandem | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Po výhře nad Nizozemskem ještě trochu krotil euforii. "Jedno vítězství samo o sobě dosud nikdy nikomu na postup z kvalifikace nestačilo," upozorňoval všechny Petr Čech.

Ale to byl jen začátek. Teď, když česká fotbalová reprezentace připsala na své konto i tři body za triumf v Turecku a navrch tři další vzápětí v Kazachstánu, už jsou i myšlenky brankáře Chelsea prodchnuty velkou postupovou nadějí.

"K přímému postupu na Euro 2016 by nám, myslím, mohlo stačit osmnáct bodů. Takže s devíti body jsme teď zhruba v polovině cesty. Ale bude to ještě těžké, skupina je vyrovnaná," dodává dlouholetá opora.

Matematických variant je samozřejmě moře. Ale když se pro srovnání orientačně podíváme na tabulky evropské části kvalifikace MS 2014, konkrétně na ty šestičlenné, zjistíme následující:

Druhá příčka ve skupině se dala uhrát i s celkovým ziskem 16 (Dánsko) či 17 bodů (Chorvatsko, Island).

U týmů, které skončily v tabulkách třetí, pak zjistíme, že se dostaly nejvýše na 17 bodů (Rakousko, Maďarsko).

Čili z toho plyne, že ten, kdo uhrál Petrem Čechem zmiňovaných 18 bodů, skončil vždy nejhůře druhý ve skupině.

A to je cíl, o který tu teď běží. Protože se v aktuální kvalifikaci Eura 2016 hraje o 23 účastnických míst (24. je pořádající Francie), platí novinka, že přímý postup získají všichni první a druzí ve skupinách plus ten nejlepší mezi třetími. Zbývající celky ze třetích míst pak ještě dostanou šanci v baráži.

Dvě povinné výhry + Island = cesta na Euro

Takže pokud bychom se drželi Čechovy teorie o osmnácti postupových bodech, bude určitě zajímavé podívat se na to, kde bychom k těm dosavadním devíti mohli ukořistit dalších devět potřebných "bratříčků".

Příležitostí se k tomu naskytne ještě sedm, v banku tedy leží ještě 21 bodů.

V listopadu přijede Island, v březnu Lotyšsko, v červnu míří na Island naopak Češi. Ti v září přivítají Kazachstán a navštíví lotyšskou Rigu, v říjnu tu uvidíme Turky a konec skupiny zastihne Vrbův tým v Nizozemsku.

Papírové předpoklady sice mnohdy nevycházejí, ale domácí výhry nad Lotyši a týmem Kazachstánu bychom asi měli vnímat jako povinnost, nebo přinejmenším jako dvě nejschůdnější příležitosti naplno bodovat. Tady lze očekávat šest bodů.

Čili kdyby se dosavadní vítěznou supersérii podařilo prodloužit ještě v listopadovém plzeňském mači proti Islandu, už by se o českých postupových šancích dalo hovořit někde na úrovni 80-90 procent.

Jenže Islanďané zrovna chytili podobnou slinu jako Češi. Po triumfech nad Turky, v Lotyšsku a čerstvě doma proti Nizozemsku jedou také bez ztráty kytičky a vedle devítibodového zisku v tabulce se chlubí i hezkým skóre 8:0.

Přičemž ve všech případech šlo z jejich strany o výhry naprosto zasloužené, těžkou krizí procházející semifinalisty nedávného MS, tedy Nizozemce, mohli ostrované v pondělí klidně porazit i vyšším rozdílem než 2:0.

Malé Euro, potom baráž. A teď?

Island v posledních letech prožívá historicky nejúspěšnější éru tamního fotbalu a míří ještě výš. Na žebříčku FIFA najdeme nyní tento tým na 34. příčce, což je pro zemi s drsným chladným podnebím a hlavně s pouhými 323 000 obyvateli opravdu uznáníhodná záležitost.

První signál, že se s islandským fotbalem něco zajímavého začíná dít, přišel v roce 2011, kdy se "Vikingové" probojovali na ME hráčů do 21 let. Na turnaji v Dánsku jim pak postup z vyrovnané skupiny při rovnosti bodů utekl o jediný vstřelený gól.

Na pondělní výhře nad Nizozemci se mimochodem přímo na hřišti podíleli čtyři členové tehdejšího týmu islandských nadějí.

O tom, že se na Islandu daří práce s mládeží i nadále, svědčí fakt, že se jejich nynější tým do 21 let dostal do baráže o účast na ME, které napřesrok uspořádá Česko. Islandská "21" v Dánsku remizovala v baráži 0:0, na domácím hřišti pak včera 1:1 a těsně vypadla.

Ale zpátky k dospělému islandskému A-týmu. Ten exceloval už v minulé kvalifikaci o MS 2014, když ve své skupině skončil druhý za Švýcarskem, a předstihl tak týmy Slovinska, Norska, Albánie a Kypru.

V baráži pak s Chorvaty remizoval doma 0:0, ale velká jízda Vikingů skončila v  Záhřebu vítězstvím domácího celku 2:0.

Teď se Islanďané hřejí společně s Čechy na přímých postupových příčkách společné skupiny v bojích o Euro 2016. Ale oba tábory dobře vědí, že i když  favorizovaní Nizozemci zaostávají nyní o šest bodů, jejich momentální herní krize asi nebude trvat věčně.

A když se "oranjes" zase nahodí na ty správné koleje, nelze v jejich případě po špatném úvodu vůbec vyloučit třeba ani stoprocentní bodový zisk ve zbytku kvalifikace. Takže současní lídři tabulky musí být ve střehu.

FAČR dá do prodeje další lístky

A protože se tentokrát hraje také o třetí, barážovou příčku, platí, že dokud to jen trochu půjde, rozhodně nebude nic vzdávat ani žádný ze zbývajících účastníků skupiny.

1. Island 3 3 0 0 8:0 9
2. ČR 3 3 0 0 8:4 9
3. Nizozemsko 3 1 0 2 4:5 3
4. Lotyšsko 3 0 2 1 1:4 2
5. Kazachstán 3 0 1 2 3:7 1
6. Turecko 3 0 1 2 2:6 1

Zatímco v předchozích kvalifikacích už se dalo někdy ve druhé polovině bojů snadno narazit na protivníka, jehož šance už vyhasly, a proto byl méně motivovaný nebo už třeba nasadil omlazenější sestavu, v tomhle novém systému takových příležitostí ubude.

O důvod víc, proč by pro český fotbal bylo úžasné porazit v listopadu Island. Však už je tenhle zápas, který uvítá plzeňská Doosan Arena, takřka vyprodán. Což není nic divného, protože FAČR dal do prodeje jen 40 procent vstupenek. Ale podle čerstvých zpráv ze Strahova by jich měl ze své kvóty koncem týdne ještě několik stovek uvolnit. Tak to nepropásněte.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl  - Aktuálně.cz

___

Máte rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Hlasujte pro nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Svůj hlas nám můžete dát zde. Děkujeme!

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy