Praha – Prakticky nevyužívaný stadion Evžena Rošického na pražském Strahově se pro Fotbalovou asociaci ČR začíná stávat nežádoucí přítěží.
Zvěsti o tom, že už má na odprodej tohoto stadionu i kupce, sice Miroslav Pelta, předseda Fotbalové asociace ČR, označuje za realitou nepodložené spekulace. Zároveň ale podotýká: "Nějak to časem řešit musíme. Ročně nás teď údržba stadionu přijde na 7 až 10 milionů korun."
Peltu v této souvislosti zajímá, jak dopadne pondělní jednání vlády, které bude projednávat návrh ministerstva školství, aby v příštích osmi letech proteklo prostřednictvím nového investičního programu do vybrané sportovní infrastruktury v zemi celkem 61,6 miliardy korun.
Ať už jednání dopadne jakkoli, myšlenka výstavby Národního stadionu na Strahově, na místě dnešního "Rošičáku", mezi politiky nadále nijak zvlášť populární není.
"Na Strahově máme své plány. Rekonstrukcí prošel menší stadion Přátelství, chceme tady získat i další hřiště a halu. A následně postavit i budovu, v níž by sídlila Česká unie sportu, možná olympijský výbor a další svazy. Vyřešit musíme i problematiku parkování," líčí Pelta.
"Také o budoucnosti Rošického stadionu se samozřejmě bavíme, ale že by už snad byl dojednaný jeho prodej, jak možná někde někdo vykládá, tak to určitě ne, nic takového zatím opravdu není na pořadu dne," říká Pelta. K tomu, že už prý má dokonce prodej stadionu rozjednaný se stavební společností Syner, říká jednoznačně: "To je naprostý nesmysl."
Národní stadion: Strahov, Letňany, Eden...?
Společnost Syner, která patří mezi sponzory Peltova klubu FK Jablonec, už na Strahově před nedávnem realizovala stavbu nové budovy FAČR, postavené za dotace od UEFA a FIFA.
V éře ministra Marcela Chládka byl právě Rošického stadion zařazen na seznam olympijských sportovních center (spolu s víceúčelovým Nymburkem, veslařskými Račicemi, lyžařským Harrachovem či tenisovým Prostějovem). Plán nasypat 3 miliardy korun do Strahova a postavit tam nový Národní stadion pro 40–50 000 diváků, ale v roce 2014 premiér Bohuslav Sobotka shodil velmi rychle ze stolu.
"Praha nový velký fotbalový stadion nepotřebuje," podotkla před rokem i ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD).
Ani teď podle všeho rozhodně není "na forhontu" varianta obří strahovské rekonstrukce, financované ze státních peněz. Ale už schválení samotného investičního rámce pro sportovní infrastrukturu ve výši 61,6 miliardy korun by mohlo nové možnosti pootevírat.
Vůči současnému návrhu ministerstva školství se ovšem ostře vymezil Jiří Holeček (ANO), šéf sněmovního podvýboru pro sport. "Není možné, aby šly ze státního rozpočtu řádově miliardy do sportovišť, jež státu nepatří," řekl pro LN. Takže koaliční shoda v dané věci zjevně nepanuje.
"Měli jsme plán rekonstruovat strahovský stadion tak, abychom s ním mohli kandidovat na pořádání několika zápasů Eura 2020," připomíná Pelta. Jak známo, zmíněný šampionát se bude hrát velmi netradičním způsobem, pořadatelsky roztříštěn do 13 zemí kontinentu. České snahy ale vyzněly naprázdno, když stát nedal peníze na variantu Strahov a město Praha pak garancí nepodpořilo ani narychlo připravovanou variantu rozšíření kapacity Edenu.
"Nechali jsme si tehdy vypracovat směrem ke Strahovu odbornou studii, která upozorňovala na jeho handicap spočívající v nedostatečné dopravní obslužnosti," připouští Pelta.
Ohledně výstavby Národního stadionu pak sám zmiňoval pozemky v Letňanech, zatím poslední možností je Eden, kde o možnostech jeho velkolepé přestavby za čínské peníze hovořil Jaroslav Tvrdík, šéf fotbalové Slavie, který v klubu zastupuje zájmy jejího vlastníka, čínské společnosti CEFC. Slavia na stadionu v Edenu domácí zápasy hrává, ovšem jednání s dosavadními vlastníky o převodu stadionu do majetku klubu či CEFC zatím nijak zvlášť nepokročila.
Strahovské ticho přeruší jen skupina Kryštof
Vraťme se ale ke stadionu Evžena Rošického na Strahově. Ten do svého vlastnictví získala fotbalová asociace na konci roku 2012, v rámci velkých majetkových přesunů v segmentu strahovských nemovitostí, které tehdy proběhly právě mezi FAČR a Českou unií sportu, tehdy ještě vystupující pod názvem Český svaz tělesné výchovy.
Peltova fotbalová asociace tehdy od ČSTV, který už vedl Miroslav Jansta, získala na Strahově pozemky a budovy, například včetně hotelu Coubertin, za 128 milionů korun. Do majetku FAČR se v rámci této akce přepsal i stadion Evžena Rošického, ten ovšem po účetní stránce bezúplatně. Na opravy stadionu se totiž předtím průběžně čerpaly veřejné dotace, které by se při jakémkoli jiném prodeji nežli bezúplatném musely vracet.
Od té doby se toho na Strahově mnoho neděje. "Občas na něm trénuje náš reprezentační A-tým a působí tam atleti," říká Pelta. Jinak si stadion na kopci nad Prahou opuštěně stojí – a aby nespadl, musí do něj fotbalová asociace investovat peníze na údržbu. "Ročně nás to přijde na sedm až deset milionů korun," říká Pelta.
Glosář Luďka Mádla
Fotbalové dění před i za oponou pohledem renomovaného fotbalového reportéra.
Poslední zásadnější investice do strahovského stadionu proběhla v roce 1978, kdy tam proběhlo mistrovství Evropy atletů. Posléze zde působila fotbalová reprezentace, stadion si "půjčovaly" i kluby, které v dané chvíli v Praze neměly kde jinde hrát, třeba Slavia či Bohemians. V posledních letech už je ovšem stadion Evžena Rošického víceméně opouštěný.
Z vedlejšího spartakiádního stadionu zbyla jen památkově chráněná tribuna, jinak je jeho někdejší plocha rozčleněna do tréninkových hřišť, jichž využívá fotbalová mládež pražské Sparty. Tyto pozemky má klub v dlouhodobém pronájmu od pražského magistrátu.
Co se týče Rošického stadionu, neděje se na něm prakticky nic. O to víc možná překvapí, že výroční koncert k 25 rokům své existence právě na něm hodlá 16. září 2017 uskutečnit populární skupina Kryštof.
Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz