Pelta: Pokud Číňani navýší kapacitu Edenu, jiný Národní stadion už bychom v Praze nestavěli

Luděk Mádl Luděk Mádl
23. 3. 2016 10:07
Miroslav Pelta, předseda Fotbalové asociace ČR, nastínil chystanou spolupráci se stadionem v Edenu. Pokud ho čínská strana koupí a zvýší jeho kapacitu, hrával by na něm národní tým. A další Národní stadion už by se v Praze nestavěl
Miroslav Pelta jedná o budoucnosti českého fotbalu s Číňany i s nejbohatším Čechem Petrem Kellnerem
Miroslav Pelta jedná o budoucnosti českého fotbalu s Číňany i s nejbohatším Čechem Petrem Kellnerem | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Zdá se, že Národní stadion nebude v Praze ani ve Stodůlkách, ani na Strahově, ani v Letňanech - ale v Edenu.

Čínský spolumajitel Slavie, skupina CEFC, je připravena koupit 70 procent akcií firmy vlastnící stadion Eden, na kterém právě Slavia hrává své ligové zápasy. Zbývajících 30 procent by si měl podržet podnikatel Karel Pražák.

Co je ale podstatné: Předseda Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta naznačil, že už se v této souvislosti chystá memorandum o spolupráci nových vlastníků stadionu a právě národní asociace.

"Číňané jsou připraveni provést úpravy stadionu tak, že by se přistavělo jedno patro a navýšila by se tak kapacita Edenu. V takovém případě bychom s nimi jednali o tom, že by pak na tomto stadionu hrávala své zápasy česká fotbalová reprezentace," říká Pelta.

"Musíme situaci vnímat takovou, jaká je. Pokud by tady byla tato možnost, tedy že by velký stadion postavil privátní investor, bylo by rozumné využívat tohle zařízení. V takovém případě bychom proto od úvah stavět v Praze další Národní stadion v nějaké jiné lokalitě upustili."

Podle Pelty by pro Eden byla ideální kapacita tak 35 000 diváků, nyní se na stadion vejde zhruba 20 000 lidí. "A určitě bychom měli zájem, aby se v Edenu mohlo někdy hrát třeba finále Evropské ligy. Od té doby, co Eden úspěšně hostil evropský Superpohár, má ten stadion na UEFA výborné jméno."

Fandí kombinaci Eden + Brno

Zároveň Pelta nadále podporuje myšlenku postavit velký stadion v Brně. "Zemský stadion, na kterém by Za Lužánkami hrávala Zbrojovka, by si Brno určitě také zasloužilo, s kapacitou někde přes 30 000 diváků. Fotbalová asociace by projekt, jehož investorem by asi mělo být město, mohla podpořit memorandem, že by se pak i v Brně hrála část mezistátních zápasů A-týmu."

Nabízí se otázka, co by v případě realizace těchto variant dělala Fotbalová asociace ČR se strahovským stadionem Evžena Rošického, který si koupila od České unie sportu.

"To se stalo v rámci velkých majetkových změn, kdy jsme tehdy právě Českou unii sportu pomohli zachránit v jejích problémech. Teď je pro nás priorita revitalizace stadionu Přátelství a potom chceme budovat fotbalové plochy směrem k parku Ladronka." Na otázku, jestli tedy Rošického stadion prodá, Pelta odvětil: "To slovo 'prodá' bych zatím nepoužíval. Zejména dokud nemáme jistotu, že to fotbalové zázemí nevybudujeme jinde."

Ale zpět ke spolupráci s čínskými investory. Miroslav Pelta je spolu s Pavlem Nedvědem pozván na slavnostní večeři, která se na Pražském hradě uskuteční v rámci návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga.

"V jednání s čínskou stranou je řada věcí, mimo jiné varianta, že se Pavel Nedvěd stane tváří čínské ligy. Právě čínský prezident je velkým fotbalovým fanouškem," podotkl Pelta.

Číňané už si koupili 60 procent ve Slavii, nabízí se otázka, zda se jejich investorský zájem rozšíří i na další české kluby. "Já myslím, že by to českému fotbalu prospělo. Jestli bych jim prodal Jablonec? Tak ta spolupráce se nemusí rozvíjet na akcionářské, ale i marketingové bázi, těch možností je celá řada," plánuje Pelta.

S Kellnerem si pěkně popovídali

Právě o nějakém dalším čínském subjektu se hovoří jako o možném novém titulárním sponzorovi tuzemské fotbalové ligy. Poté, co Synot odstoupil od smlouvy už po dvou letech. Další variantou by pak mohla být například společnost O2, jejíž televizní stanice vysílá šlágry každého ligového kola.

Pelta se nedávno potkal i s Petrem Kellnerem, nejbohatším Čechem, jehož skupina PPF právě O2 vlastní. "Ano, bavili jsme se například o televizních právech, hezky jsme si popovídali," poznamenal Pelta stručně na téma schůzky, kterou s Kellnerem absolvoval na hokejovém utkání libereckých Bílých Tygrů.

Televizní, obchodní a marketingová práva by měla v budoucnu obhospodařovat samostatná liga, která se v létě "odtrhne" od Fotbalové asociace ČR. Stávající smlouvy přitom platí do léta 2018.

Pelta ale titulárního sponzora pro ligu neshání jen na rok nebo dva. "Mám od ligového shromáždění mandát domluvit partnera na delší úsek. Představuju si něco jako 4 + 4 roky," poznamenal Pelta. "V dnešní době potřebujete jistotu."

 

Právě se děje

Další zprávy