Praha - Mobilní telefon Davida Jablonského, obránce FK Teplice, byl v listopadu 2012 v plné permanenci. A hlavně byl napíchnutý policií. To, co protikorupční detektivové odposlechli, se pak pro ně stalo podkladem pro obvinění z korupčních trestných činů, jež Jablonskému sdělili loni v září.
Jak nyní zjistil deník Aktuálně.cz, měl se Jablonský podle policie v průběhu pouhých deseti dní údajně podílet na pokusech o manipulace celkem pěti utkání. A to kvůli tzv. cinklým sázkám.
Další známá postava případu, obránce Jan Halama, má oplétačky kvůli třem utkáním, jedním z nich byl duel Gambrinus ligy Teplice - České Budějovice.
O co obecně šlo? Mafie řízená ze Slovenska se pokoušela infiltrovat české fotbalové prostředí, aby v něm její spolupracovníci zajistili například to, že v zápase padne čtyři a více branek. A na takové zápasy pak mafie sázela a vydělávala miliony. Pokud tedy pokus vyšel, což se nestalo pokaždé.
Po neúspěchu měl sám začít nabízet
Například hned v prvním utkání, ve kterém měl Jablonský v této souvislosti figurovat. Podle policie si měl od Jana Hanzala, bývalého spoluhráče z dorostu, nechat slíbit úplatek za to, že v utkání Juniorské ligy Plzeň-Teplice, které se hrálo 19. listopadu 2012, padne čtyři a více branek. Jenže zápas skončil 0:0. Což zadavatele úkolu jistě nepotěšilo.
A karta se obrátila. Najednou to byl podle policistů právě Jablonský, kdo údajně začal oslovovat jiné osoby a nabízet jim za manipulace úplatky.
Neznámé osobě měl volat kvůli duelu Juniorské ligy Jihlava-Příbram (hrál se 20. listopadu 2012). Tomáši Procházkovi kvůli ovlivnění duelu ČFL SK Kladno - MFK Chrudim (24. listopadu), ve stejné soutěži pak Karlu Fraňkovi v souvislosti se zápasem Loko Vltavín - Horní Měcholupy (24. listopadu).
A díru do hlavy měl dělat i spoluhráčům Egonu Vůchovi a Petru Dolejšovi před zápasem Poháru České pošty Teplice-Domažlice (28. listopadu). Tady byl podle informací, jež má redakce k dispozici, se svojí nabídkou odmítnut. Podobně nabídku nepřijal ani Franěk, útočník Loko Vltavín. A Jablonský podle všeho nebyl úspěšný ani u Procházky, záložníka SK Kladno.
Jablonský měl po nich podle policie chtít, aby se v zápasech nastřílelo 4 a více branek, přičemž góly měly začít padat až po 15. minutě utkání. Výsledky duelů Jihlava-Příbram (2:2) a Vltavín-Měcholupy (2:2) tomu odpovídaly. Z dokumentů, které má redakce k dispozici, však není jasné, zda takto skončily přirozeně, bez vnějších vlivů, nebo zda se mafii v souvislosti s nimi podařilo případně zmanipulovat někoho jiného a zda se na vysoký počet dosažených branek skutečně sázelo, nebo ne.
Před pohárovým mačem Teplice-Domažlice měl Jablonský podle obvinění chtít, ať padnou alespoň dvě branky či více, duel skončil 2:1.
Dvaadvacetiletý obránce David Jablonský se k obviněním odmítá vyjadřovat, s poukazem na to, že policii přislíbil mlčenlivost. „My nic nevíme, žádné konkrétní informace nám nikdo neposkytl,“ opakuje František Hrdlička, ředitel FK Teplice.
Do Teplic jet nechtěl. Zato si zavolal
Policie v září obvinila v souvislosti s manipulacemi 13 bývalých či současných fotbalistů (více zde), posléze přidala další dvojici, strakonického funkcionáře Michala Káníka a rozhodčího Jana Kalendu.
Ze všech obviněných však pouze Jablonský nadále pravidelně hrává nejvyšší fotbalovou soutěž. Ostatní působí buď na nižších úrovních, nebo už kariéru ukončili.
Druhým nejznámějším jménem, které uvízlo v osidlech policejního vyšetřování, je obránce Jan Halama.
Ten je kmenovým hráčem Českých Budějovic, na podzim působil v druholigovém klubu Bohemians v Praze na Střížkově. Ale své působení už tu přes zimu ukončil, což zdůvodňuje zdravotními problémy.
Halama měl podle policejního obvinění pracovat na tom, aby v utkání nejvyšší soutěže Teplice - České Budějovice padly 13. dubna loňského roku dvě či více branek, duel skončil výsledkem 4:0. Měl kvůli tomu telefonovat neidentifikované osobě. Halama sám do utkání nenastoupil. „Měli jsme tenkrát málo hráčů, ale on hrát nechtěl, stěžoval si na bolavou achilovku,“ vzpomíná Martin Vozábal, tehdy trenér budějovického týmu.
O devět dní později, tedy 22. dubna, se hrál duel Juniorské ligy Dukla-Teplice. V souvislosti s ním měl podle policie Halama spolu s dalším obviněným Ondřejem Bírem oslovit kvůli manipulaci hráče hostí Karla Kodeše.
A jeden pokus o cinklý zápas si měl Halama podle protikorupčních detektivů „schovat“ na srpen loňského roku. To se v Juniorské lize hrálo utkání Jihlava-Sparta, kde měl podle obvinění nabízet úplatek hned trojici domácích hráčů, konkrétně brankáři Janu Hanušovi a také Janu Kosakovi a Janu Klimentovi. Byl však odmítnut. Duel skončil 2:0, přestože mafie chtěla alespoň čtyřgólovou přestřelku.
Paralelně s policejním vyšetřováním běží i disciplinární řízení na Fotbalové asociaci ČR. Jablonský a Halama jsou spolu s několika dalšími obviněnými na Strahov předvoláni na tento čtvrtek. Je možné, že disciplinární komise už jejich případy uzavře, tak jako to již učinila s Davidem Placákem. Bývalý hráč Rychnova nad Kněžnou dostal pětiletý zákaz působení ve fotbale a má zaplatit pokutu 50 000 korun (více zde).
Obvinění z pokusu o manipulaci
Jan Halama
měl nabízet úplatek
Gambrinus liga: Teplice - Č. Budějovice (4:0), sázka na 2 a více branek (= 2+)
Juniorská liga: Dukla-Teplice (2:0), sázka na 4+
Juniorská liga: Jihlava-Sparta (2:0), sázka na 4+
David Jablonský
Juniorská liga: Plzeň-Teplice (0:0), měl si nechat slíbit úplatek za 4+
U dalších zápasů měl naopak úplatek nabízet on.
Juniorská liga: Jihlava-Příbram (2:2), sázka na 4+
ČFL: Kladno-Chrudim (2:0), sázka na 4+
ČFL: Loko Vltavín - Horní Měcholupy (4:0), sázka na 4+
Pohár České pošty: Teplice-Domažlice (2:1), sázka na 2+