Praha - Michel Platini se znovu opřel do plánovaného zavedení videotechniky či jiných elektronických systémů (souhrnně nazýváno goal-line technology) do fotbalu. Podle výpočtů šéfa UEFA by používání takových zařízení bylo mimořádné drahé.
FIFA plánuje v brzké době testovat dvě technologie pro vyhodnocování situací, jestli míč přešel brankovou čáru. Prvním má být systém kamer, tedy obdoba tenisového ´jestřábího oka´. Druhým pak využití čipu zabudovaného v míči a detektorů na brankové čáře.
Složité a drahé
Technika má být použita i na světovém šampionátu 2014 v Brazílii, Platini jí však do evropských soutěží nechce.
"Kdybychom chtěli tento systém v Lize mistrů a Evropské lize používat, museli bychom jej nainstalovat na každém stadionu, kde by se soutěž hrála. To je 280 hřišť, z nichž by je bylo potom zase nutno před ligovými zápasy odmontovat," vypočetl obsáhlost projektu.
"Za předpokladu, že by tento program trval pět let, vyšly by náklady na 54 milionů eur (více než 1,35 miliardy korun)," uvedl ohromující sumu.
"To je docela dost za něco, co má zabránit chybě, která se stane jednou za 40 let," dodal ironicky. "Upřímně řečeno, radši bych ty peníze dal na mládež a budování infrastruktury."
S brankovými sudími je spokojen
Sedmapadesátiletý Francouz se chce nadále držet již zavedených brankových sudích, kteří však fanouškům leží hodně v žaludku kvůli malým pravomocem.
A taky už předvedli pár fatálních omylů. Své by o tom mohli vyprávět Ukrajinci, jímž byl na loňském Euru proti Anglii upřen jednoznačný gól (podívejte se ZDE). Další přehmaty přibyly například v italské lize.
"Pokud jde o Ligu mistrů, tak jsem s nimi spokojen. Prakticky se nemýlí a vidí všechno, co se na hřišti děje," nechal se slyšet Platini.