Návrat rudého krále. Ale Plzeň má v sobě něco z Terminátora

Foto: CPA Eduard Erben
Luděk Mádl Luděk Mádl
10. 3. 2014 10:00
V nejočekávanějším zápase jara Sparta silou přetlačila fotbalisty Plzně, už má náskok 8 bodů a lepší vzájemný zápas

Glosář - Žádná "Copacabána", spíš krev, pot a skluzy.

Fotbalová "Hra o trůny" mezi Spartou a Plzní nabídla jiskřivý střet dvou tuzemských fotbalových velmocí. A vyhrála v něm Sparta. Jedna nula. Vzhledem k tomu, o kolik byla v utkání lepší, nutno dodat JEN jedna nula.

A jedním dechem nutno zdůraznit ještě jeden jev: I díky tomu, že se Spartě nepodařilo zúročit svou nadvládu v utkání druhým gólem, jiskřička naděje svítila Viktorii do posledních vteřinek.

A navzdory své zdecimovanosti, bez dvou vyloučených hráčů, si Plzeň na bod z Letné dosáhnout mohla. Ve finiši zápasu působila jako Terminátor, o kterém už si myslíte, že prostě musel dohrát. Ale on ne, čerchmant... On v sobě ještě nějakou záložní energii objevuje a ukazuje schopnost všechno ještě na poslední chvíli změnit.

A na to si Sparta musí dát velký pozor, byť teď už jen v soubojích na dálku. Nahráno má slušně, v tabulce je o 8 bodů lepší a v její prospěch hraje i bilance vzájemných utkání (na podzim se v Plzni končilo za stavu 0:0).

Čili aby obhájila titul, musela by Plzeň ve zbývajících 11 kolech posbírat o 9 bodů víc než letenská squadra.

Kde může Sparta zakopnout

Proleťme si celý zbývající ligový program Sparty: jede do Příbrami a do Ostravy, hostí Znojmo. A dál: venku Slovácko, doma Slavia, pak na Julisku, doma Liberec, do Teplic, doma Olomouc, do Boleslavi a konec s Jihlavou.

Sparta zatím v lize neprohrála, Plzni by musela nahrát třemi porážkami. Je to moc, či málo?

Lze očekávat, že třeba zápasy v Teplicích nebo na půdě ambiciózní Mladé Boleslavi ještě přinesou hodně náročné prověrky sil... A Spartě nemusí nikdo připomínat loňský přelom dubna a května, kdy se mašina, která vypadala, že je ještě rozjetější než teď, totálně zadřela.

Nikde zároveň samozřejmě není psáno, že Plzeň bude zároveň až do konce ligy bodovat naplno. Dokonce nutno říct, že kdyby měla podávat tak nanicovaté výkony jako na Letné, bylo by to spíš s podivem.

Abychom byli spravedliví: na té nanicovatosti měla výrazný podíl Sparta. Plzni totiž vůbec nedovolila rozvinout její typickou hru, na což Viktoria a její nový stratég neuměli vůbec reagovat. Pravda, v 10 či 9 lidech už to šlo těžko. A tak Západočeši měli šanci prosadit se leda ze standardních situací.

O její "terminátoří" podstatě nicméně svědčí fakt, že Wágnerovu hlavičku po rohu zachytával ve vzduchu na brankové čáře muž zápasu Costa. A závěrečný nápor, kdy do sparťanské šestnáctky posílal na své zbylé spoluhráče + brankáře Bolka smrtonosné rozehrávky Pavel Horváth, už jsme také zmínili.

Akce, která ukončila celou éru?

Sparta-Plzeň 1:0. Letenští se na utkání připravili mnohem lépe než soupeř. Ve středu hřiště vystavěli ze svých těl pohyblivý hustě propletený plůtek, přes který plzeňská rozehrávka neměla šanci proniknout. Do podobné pasti chytila Sparta na konci podzimu i ambiciózní Teplice.

Domácí naprosto přesně věděli, kudy Plzeň své pokusy o útoky povede, a tak sparťané viktoriány neustále předskakovali, dostávali je pod tlak, případně jejich akce zastavovali za cenu drobného faulu.

Plzni se vůbec nedařilo rozjet, i proto, že tristní výkon podaly oba útočné kraje, tedy Ďuriš s Teclem. Přesně cesta vpřed nevedla. Druhý jmenovaný navíc na tomto tradičním Petrželově místě, uvolněném kvůli karetnímu trestu, postrádal příslušné návyky - a tak se svou ledabylostí spolupodepsal pod rozhodující moment utkání. A možné i celé sezony.

To když už v 8. minutě Matějovský, který hrál zejména zkraje utkání vynikající part, vyslal kolmicí po lajně Costu, jehož se Tecl nechytil. Takže Afričan měl moře času přesně strčit balon "pod sebe", taktéž trestuhodně neobsazenému Přikrylovi. A protože Lafata navíc zkušeně překážel ve výhledu brankáři Bolkovi, bylo neštěstí pro Plzeň hotové. 1:0.

Plzeň má tendenci inkasovat velmi laciné góly, jako třeba před týdnem proti Znojmu, a teď si  v utkání jara sérií chyb při jediné akci vykoledovala branku, která - jak už jsme naznačili - možná rozhodla celý ligový ročník.

Nestíháš? Fauluješ. A dostáváš karty

Je asi dost předčasné mudrovat nad tím, zda tenhle gól a výsledek přinesou i konec velké plzeňské éry, ve které se Vrbova Viktoria držela na výsluní, a Sparta se naopak tři sezony rmoutila z toho, že nezískala ani jedinou trofej.

Jedna vlaštovka jaro nedělá, ale že by v květnu mohl nastat návrat rudého krále, signalizoval i nedělní výkon rozhodčího Jiřího Jecha. Výkon regulérní, na kterém nebylo nic skandálního, přestože se to možná někdo z plzeňského tábora snažil naznačovat.

V Česku, stejně jako mnohde jinde, totiž platí, že vyhrává ten, kdo je silný na hřišti i v zákulisí. A příběhů, kdy se v uplynulých letech něco s větší či menší brutalitou připísklo právě Plzni, je spousta.

Permanentní akustická palba letenských ochozů na Davida Limberského svědčila o tom, že na nejkřiklavější případ, ze zápasu gigantů z podzimu 2012, se jen tak nezapomene. Plzeň tam vyhrála díky penaltovému pádu, který Limberský zinscenoval, navíc sudí Matějek na druhé straně přehlédl jasné penaltové stažení Krejčího...

Jenže následovala Křetínského taška, pak také volební valná hromada FAČR a s ní spojené přeskupení sil ve výkonném výboru... A výsledkem byla skutečnost, že sudího Matějka už na ligové listině nenajdete, a byť se i na podzim dočkala Viktoria od sudích řady milých dárků, v nedělním zápase na Spartě sudí Jech rovinu ani v její, ani ve sparťanský prospěch nijak zásadně nenakláněl. Což je pro český fotbal jen a jen dobře.

I když kouč hostí Dušan Uhrin prskal, že dvě vyloučení ve svém týmu v jediném utkání ještě nikdy nezažil, všechno vyplynulo z toho, co se na hřišti reálně odehrávalo.

Tím, jak jeho svěřenci zejména v první půli na hřišti nic nestíhali, museli faulovat. Je fakt, že Jech vytahoval žluté karty i tam, kde by třeba jiný sudí pokýval prstem, ale nasadil prostě nějakou "lajnu" a tu víceméně držel oboustranně.

A pokud šli Hořava s Ďurišem do druhé půle s vědomím, že už jednu žlutou kartu obdrželi, měli být prostě obezřetnější. Speciálně Hořava, který druhé napomenutí dostal za víceméně zbytečný faul u půlící čáry.

U Ďuriše pak bylo lehce pikantní, že viděl v utkání vlastně tři žluté karty, protože když žlutě fauloval podruhé, odkopl běsně míč na tribunu, za což ho Jech v lehkém zmatení znovu žlutě napomenul a až potom z kapsičky vytáhl kartu červenou.

Sotva začali, už vypadají zataveně

Mimochodem: oba jmenovaní budou Plzni scházet patrně ve dvou zápasech, v prvním za čtvrtou žlutou kartu v sezoně a ve druhém za vyloučení po předchozím napomenutí. Neměli by tedy hrát se Slováckem a v Olomouci.

Kouč Dušan Uhrin tak chtě nechtě bude muset sestavu kapku protočit, což mu zjevně není příliš po chuti. Navzdory okolnostem totiž sází víceméně stále na téže koně. Je otázkou, zdali je to dobře.

Po bitvě je každý generál, ale na Plzni bylo jasně vidět, že není tak čerstvá jako Sparta, že se na ní projevuje program, v němž kombinuje domácí soutěž se zápasy Evropské ligy. A nemusí jít jen o únavu fyzickou, ale též o rozmělnění koncentrace. Doněck, Sparta, Lyon... Pořád nějaký vrchol.

"Nejhorší je na tom to cestování, naši kluci, co hrají za slovenskou reprezentaci, teď třeba jeli do Izraele. Pak se po cestě i málo vyspí, je to znát," zmiňoval po utkání Uhrin.

V souvislosti s tím se nabízí úvaha, zda tedy nebylo rozumnější postavit nedávno po návratu z Doněcka v ligovém utkání proti papírovému outsiderovi ze Znojma i nějaké ty hráče ze silné lavičky...

Byť jarní sezona sotva začala, ve srovnání s čipernými a silnými sparťany už Horváth a spol. působili lehce zataveně. A to je už ve čtvrtek čeká zápas v Lyonu.

Ještě k těm četným kartám... Vyplynuly i z toho, že se poměr faulů obou soupeřů v neděli zastavil na hodnotách 21:26, což je tedy hodně. Jak už jsme řekli, zápas byl spíš řežba než "Copacabána"... A třem žlutým kartám na kontě Sparty odpověděla Plzeň celkem sedmi zákroky, za které dostala pět žlutých a následně další dvě, které se proměnily v červenou. A to už je tedy síla.

Netvrdím, že je Jech musel rozdat všechny, ale patrně si všechny bez problémů obhájí. A žádné hrubé ovlivnění zápasu jsem v jeho počínání nezaznamenal. V tomto směru byla měřítka Gambrinus ligy v uplynulých měsících a letech nastavena někam úplně jinam...

Jarolímovi byl bod z Hané málo

Olomouc - Mladá Boleslav 1:1. "Po jednom bodu to tam moc nenaskakuje," pohoršoval se ambiciózní kouč hostí Karel Jarolím nad tím, že z Hané nevezl vítězství. Způsob, jakým se ale nechal v 87. minutě u brankové čáry vyškolit domácím Šindelářem boleslavský Kysela, si ale trest v podobě vyrovnání prostě zasloužil.

Liberec-Brno 1:0. Fotbal nemá logiku, říkával Tomáš Pospíchal, trenér blahé paměti. V případě Liberce to platí i neplatí. Po sérii zimních odchodů a jarních zranění se v pátek poměrně logicky propadl do herní krize, přesto vyhrál a dočasně se posunul na kýžené třetí místo v tabulce. A to vše pouze a jedině díky tomu, že soupeřův gólman Hladký, který před týdnem chytal proti Příbrami jak ďábel, tentokrát před šestnáctkou na mokrém terénu při pokusu o odkop kiksnul. A bylo to.

Znojmo-Jablonec 4:0. Když mu bylo 18, oslovil útočník Václav Vašíček čtenářky bulvárů jako milenec silikonové modelky Mesárošové. V sobotu oslovil fotbalové příznivce hattrickem do jablonecké sítě. Pohříchu jich na brněnském, pro Znojmo azylovém stadionu, bylo jen 625. Jablonecké asi před sezonou nenapadlo, že ve dvou duelech s nováčkem inkasují celkem 9 branek.

Dukla-Jihlava 0:3. Takhle to vypadá, když někdo o třetím místě jen mluví, ale moc vážně to nemyslí. A když toho druhého opravdu tlačí sestupová starost. Namotivovanějším týmem byla jednoznačně Jihlava, jež nutně potřebovala body, ztracené posledně doma s Libercem. Petr Rada, bývalý "duklák" a otec gólmana z Julisky, se tentokrát ve své schizofrenní situaci musel především starat o vlastní, jihlavské bydlo, takže se žádná dilemata nekonala, jen čirá radost.

Ostrava-Příbram 1:1. Jako tradičně má Příbram štěstí na to, že v klíčovém zápase proti ní chybívá soupeři klíčový hráč, v tomto případě stoper Frydrych. I proto se možná Řezníčkovi podařilo skórovat. Pokud se na kdysi notně rudém Ostravsku najde vedle ateistů i pár věřících, měli by se modlit, aby 1) střelec Václav Svěrkoš postupně nabral víc fyzičky, aby na placu zvládl víc než půlhodinku, 2) aby to Znojmu nevyšlo se stadionem a platila teze (více zde), že v takovém případě sestoupí a s ním už jen jeden klub.

Slovácko - Bohemians 1905 1:0. Ze šestnáctého místa a podzimního zisku 14 bodů se ne a ne odlepit vršovičtí "klokani". Třeba i proto, že se jim pořád nějak nenastartovala vzývaná zimní posila jménem Erich Brabec. Ten v Příbrami nechal Řezníčka skórovat, proti Spartě musel brzy střídat kvůli zranění, tentokrát šel ze hřiště jako vyloučený hráč. I když jeho zákrok, který ukázalo televizní Dohráno, tedy na to, že by se za něj měla udělovat (druhá) žlutá karta, rozhodně nevypadal.

Smyčka se utahuje. "Klokani" teď hostí Liberec, pak je venku čeká Znojmo a doma Baník. Bohemians v těchto duelech už povede nový trenér, neboť Jozefa Webera v pondělí dopoledne vedení odvolalo (více zde). Dokáže tým v klíčových duelech sezony probudit?

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Aktualizováno před 23 minutami

Čeljabinsk v KHL prohrál v Novosibirsku, české góly mu nestačily

Góly českých útočníků Tomáše Hyky a Lukáše Sedláka neodvrátily v KHL porážku hokejistů Čeljabinsku. Traktor prohrál na ledě Novosibirsku 2:5, Hyka si vedle gólu připsal také asistenci u Sedlákovy branky.

Účastník nedělního Utkání hvězd Sedlák dal už 18 gólů a patří k nejlepším ligovým střelcům. Hyka se v ročníku trefil počtrnácté. Hosté díky českým hráčům smazali v druhé třetině dvoubrankové manko, ale Sibir si šesté vítězství v řadě vzít nenechal.

Brankář Kunlunu Šimon Hrubec zastavil 43 střel a pomohl čínskému celku k domácí výhře 4:2 nad Chabarovskem. Jako první ho překonal Hynek Zohorna, podruhé český gólman kapituloval až v závěrečné minutě při hře tří proti šesti. Na vítěznou branku Kunlunu přihrál obránce Andrej Šustr.

Ani moskevskému Spartaku branka českého hokejisty k úspěchu nepomohla, v Minsku hosté podlehli 3:4. Robin Hanzl poslal Spartak 18 sekund po zahájení druhé třetiny do vedení 2:1, další tři góly ale dali domácí hráči, kteří dokázali skórovat i v oslabení.

KHL:

Kunlun Red Star - Chabarovsk 4:2 (Šustr 0+1 - H. Zohorna 1+0), Novosibirsk - Čeljabinsk 5:2 (za hosty Hyka 1+1, Sedlák 1+0),

Ufa - Vladivostok 2:0, Nižněkamsk - Jekatěrinburg 1:2 po sam. nájezdech, Nižnij Novgorod - Jaroslavl 3:1, CSKA Moskva - Petrohrad 3:2, Dynamo Moskva - Kazaň 0:2, Jokerit Helsinky - Barys Nur-Sultan 1:5, Viťaz Podolsk - Omsk 1:2 po sam. nájezdech, Dinamo Riga - HK Soči 1:2 v prodl.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Házenkáři Norska mají na ME na dosah postup do semifinále

Házenkáři Norska vyhráli na mistrovství Evropy i šestý zápas. Vicemistři světa, kteří dosud na turnaji ani jednou nezaváhali, porazili ve čtvrtfinálové skupině v Malmö Island 31:28 a o účast v semifinále mohou přijít už jen teoreticky. Druhou postupovou pozici drží Slovinsko, které přehrálo Portugalsko 29:24.

Norsko může získat jistotu místa v semifinále už dnes, pokud Maďarsko ve zbývajícím večerním duelu neporazí Švédsko. Domácí tým je zatím ve čtvrtfinálové skupině bez bodu.

Norští svěřenci trenéra Christiana Bergeho, které čeká na závěr čtvrtfinálové skupiny ve středu duel se Slovinskem, vyhráli nad Islandem první poločas o sedm branek. Soupeř dokázal po přestávce rozdíl ve skóre jen snížit. Nejlepším střelcem zápasu byl opět Sander Sagosen, který dal devět gólů.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

V USA diagnostikovali první případ nového koronaviru, který se šíří z čínského města Wu-chan

U cestujícího z Číny byl v Seattlu na západě Spojených států diagnostikován nový typ koronaviru, šířící se z čínského města Wu-chan. Uvedla to v úterý s odvoláním na federální Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí agentura Reuters. O prvním potvrzeném případu nákazy ve Spojených státech jako první informovala televize CNN.

Z Wu-chanu ve střední Číně se záhadný koronavirus, způsobující plicní onemocnění, rozšířil do dalších míst, včetně Pekingu a Šanghaje. Podle čínských úřadů se nakazilo více než 300 lidí a nejméně šest nákaze podlehlo. Kromě Číny se nákaza potvrdila také ve dvou případech v Thajsku a po jednom v Japonsku, Jižní Koreji a na Tchaj-wanu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy