Případ Znojmo. Nemáš stadion = jsi jeden ze dvou, co spadnou

Luděk Mádl Luděk Mádl
4. 3. 2014 5:00
Pokud do 30. června nebude Znojmo disponovat stadionem prvoligových parametrů, automaticky sestoupí
Radost z gólů může vystřídat smutek z administrativního sestupu
Radost z gólů může vystřídat smutek z administrativního sestupu | Foto: ČTK

Znojmo - Upletli si na sebe hodně krutý bič. "Pokud Znojmo do 30. června nebude disponovat vlastním stadionem, který by splňoval prvoligové parametry, stane se automaticky jedním ze dvou sestupujících, ať už skončí na jakékoli pozici v tabulce," říká Ivo Lubas, soutěžní ředitel Fotbalové asociace ČR.

A to není všechno. "Navíc by v takovém případě Znojmo zaplatilo pokutu 3 miliony korun a ztratilo by nárok na veškeré příspěvky ze STES," dodává Lubas.

"Já jen doufám, že se to podaří nějak vyřešit," rozhodil jen smutně rukama Leoš Kalvoda, trenér znojemských fotbalistů, po sympatickém výkonu v Plzni, kde prohrál jen o gól 2:3.

V tabulce se Znojmo drží jedenácté, s tříbodovým náskokem na patnáctou příčku, která za normálních okolností značí sestup. Jenže Znojmo může do hry vnést okolnosti neobvyklé.

Zachrání Znojmo Baník, nebo Slavii?

Na řadě dalších, sestupem ohrožených adres, proto na rozdíl od Kalvody intenzivně doufají, že jim případný administrativní pád Znojma vytrhne trn z paty.

Kdo ví, třeba znojemský problém se stadionem udrží v lize Baník nebo Slavii...

"Pokud by Znojmo sestupovalo kvůli problémům se stadionem, pak bude jedním ze dvou sestupujících. Čili kdyby skončilo třeba deváté, sestoupí spolu s ním jen šestnáctý tým v tabulce. A patnáctý se zachrání," zdůrazňuje Lubas.

Když si loni Znojmo vydobylo účast v nejvyšší soutěži, nelíbila se mu klauzule, že klub, který nemá stadion prvoligových parametrů, může odehrát sezonu jinde. Ale celou.

Po sáhodlouhých diskusích a horečných jednáních, v nichž se tehdy intenzivně angažoval jihomoravský hejtman Michal Hašek, na Strahově povolili a pravidlo na výslovné přání Znojma upravili.

A to tak, že klub bez stadionu může soutěž rozehrát v azylu a v jejím průběhu naskočit na vlastním stadionu, pokud se mu ho podaří obléci do prvoligového kabátce.

Ovšem s tím rizikem, že když se to nepodaří, hrozí klubu sankce, jež v úvodu článku citoval Ivo Lubas.

A právě tohle Znojmu hrozí, protože dotace z ministerstva financí, s níž klub počítal, nedorazila. Nahlas se hovoří o tom, že naprázdno vyšly sliby hejtmana Michala Haška.

Co je každopádně důležité: V českém fotbale v souvislosti s licenčním řízením, pod něž otázka stadionů spadá, dlouhodobě platí, že všechny regule platí vždy jen do jejich další změny. Že by se tedy liga shodla na tom, že Znojmu normy opět změkčí, tedy nelze vyloučit. Ale vzhledem k tomu, že pro jednoho z dalších účastníků soutěže by to pak mohlo znamenat sestup, se takový postup nejeví jako pravděpodobný.

Vyhřívaný trávník mají. Ale to nestačí

Vyhřívaný trávník už ve Znojmě leží, ale třeba umělé osvětlení, které má ve Znojmě viset na skládacích stožárech, se dosud vybudovat nepodařilo.

"Papírově začíná sezona 1. 7. a končí 30. 6. To znamená, že do 30. června má Znojmo čas upravit stadion tak, aby případná komise mohla říct: Ano, tento stadion disponuje parametry pro nejvyšší soutěž," zdůrazňuje Lubas.

Pokud by se to Znojmu nepodařilo, sestoupilo by do I. FNL, tedy do druhé ligy. Nikoli do třetí, jak se v některých médiích mylně objevovalo. "Druhá liga se na jejich stadionu hrát dá, na to papíry mají," dodává Lubas.

Znojemští se nyní snaží získat dotaci od ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

"Předložené jsou čtyři investiční záměry, a to rekonstrukce tribuny, hřiště, osvětlení a kotelny. Město je žadatelem pouze první části, další tři žádá fotbalový klub," řekla ČTK Zuzana Pastrňáková, mluvčí města.

"Situace je velmi nepříjemná. Očekávání, která jsme vkládali do slibů politiků, se dosud nenaplnila," kruší Otu Kohoutka, šéfa klubu. Celkově by rekonstrukce znojemského stadionu měla přijít na 80 milionů korun.

Klub ovšem místo toho musí další a další finance posílat do Brna, kde si od začátku ročníku pronajímá stadion. Původně počítal s tím, že jaro už odehraje doma, ale tento odhad nevyšel. A Brno oproti podzimu za pronájem svého areálu vyšponovalo ceny.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy