I falešný papež Blatter padl. Proč nesrazit Peltu s Berbrem?

Luděk Mádl Luděk Mádl
3. 6. 2015 14:00
Blatterův pád by mohl sloužit jako návod i pro český fotbal. Ukázalo se, že tlak společnosti dokáže fotbalovou špínu vyčistit.
Vidíte, i neodstřelitelný Sepp Blatter dohrál. Proč by to nešlo v Česku?
Vidíte, i neodstřelitelný Sepp Blatter dohrál. Proč by to nešlo v Česku? | Foto: Reuters

Glosář - Zdálo se, že je jako faraon. Že Sepp Blatter zlatý trůn panovníka světového fotbalu neopustí nikdy, že jeho moc je naprosto nezlomná, definitivní a pevná jak žulový masiv.

Jenže zdání někdy klame. Skálu rozlomí dynamit, prohnilou říši sežere nálet kobylek. Nebo kamerami opatřené drony FBI...

Špína, korupce, hnus, odstup, volal na Blattera západní, řekněme euro-atlantický svět před páteční volbou prezidenta FIFA. A když v ní hlasy, jež se rekrutovaly zejména z Afriky či Asie, Blattera drtivým poměrem potvrdily, vypadalo to, že se všechno na další roky zase zakonzervuje.

Jenže to netrvalo čtyři roky, ale čtyři dny. A Blatter sdělil světu, že z funkce odstoupí. Proč ten obrat? ptají se všichni.

Zjevil se mu anděl? Či volal Obama?

Přesnou odpověď zatím nikdo nezná, může jich být tisíc, anebo také všechny dohromady.

Dozvěděl se v těch čtyřech dnech Blatter, že FBI má "něco" i na něj osobně? "Zazpívali" snad jeho dosavadní, nyní z trestné činnosti obvinění kumpáni při výsleších i Švýcarovo jméno?

Nebo jej dostatečně vystrašila už jen zpráva, že v průšvihu může "lítat" i jeho generální sekretář, a tím pádem nejbližší spolupracovník Jérome Valcke (více zde)?

Či snad Blattera navštívil ve snu anděl a zjevil mu, že skončí v pekle? Nebo mu s podobným účinkem osobně zatelefonoval prezident Obama?

Kdo ví, třeba to evropské země s bojkotem MS 2018 v Rusku myslely opravdu vážně...

Také je možné, že světové "antiblatterovské" velmoci dokázaly zprudka zatlačit i na vedení globálních firem typu Coca-Cola či Adidas a vysvětlit jim, že pro ně bude z nějakého důvodu výhodnější v tlaku na Blattera vytrvat a pokračovat  v hrozbě zrušení klíčových sponzorských kontraktů FIFA.

Blatter je velký herec a manipulátor. Nelze vyloučit, že si kompromisní variantu "nechám se zvolit, ale za pár dní vyhlásím, že odstupuji" připravil už v mezidobí mezi středečním zatýkáním prominentů FIFA v Curychu a páteční volbou. To proto, aby získal ještě alespoň půlrok ve funkci. Za tu dobu lze totiž mnohé zklidnit a především zahladit.

Ať už tak či tak, Blatter prostě zjistil, že rozehrál příliš vysokou hru. A že ani on nestojí mimo dosah "světské" spravedlnosti.

Mocní králové dneška vs. falešný papež

Fotbalu se někdy přezdívá "náboženství nového věku". A "papež" Blatter i mnozí jeho "kardinálové" nabyli nejspíš pocitu, že se mohou Velké Británii, Německu nebo Spojeným státům americkým vysmívat donekonečna. A ono ne...

Sport by se neměl míchat s politikou. Jenže u tak mamutích akcí, jakými jsou turnaje o World Cup, už se protáčí tolik miliard dolarů, že se tahle problematika logicky začíná dostávat i do zorného úhlu politických představitelů jednotlivých zemí a následně jejich státní mašinérie, včetně diplomacie, tajných služeb a orgánů činných v trestním řízení.

A pokud u výběru kandidatur Ruska a Kataru pro pořádání MS 2018 a 2022 vznikla dokonce reálná podezření, že všechno proběhlo "nakřivo" a za úplatu, spustily se mechanismy, které patrně budou schopné tuhle levotu, pokud k ní opravdu došlo, také prokázat. Pozlacenou vázičku, kterou vám někdo podstrčí jako pozornost, totiž možná schováte, ale desítky milionů dolarů už asi zakamuflujete těžko.

Všechno samozřejmě podtrhlo a zvýraznilo vyhrocení vztahů mezi Ruskem a Evropskou unií poté, co se na východní Ukrajině začaly objevovat celé pluky rusky hovořících osob, které tam zavítaly za dovolenou, aby si zastřílely na ukrajinské vojáky. A navíc také anektovaly Krym.

Rusko, pořadatel MS 2018, tedy není v mnoha zemích populární politicky, Katar, který by měl hostit MS 2022, má navíc i další vlnu nepřátel. A to jsou představitelé bohatých západoevropských lig, potažmo Ligy mistrů, kterým prosincový termín MS v této pouštní zemi rozbourá tradiční termínové listiny a ohrozí jindy stabilizovaný zisk.

A když se tohle všechno proti Blatterovi postavilo, zjistil, že mu ani 133 hlasů od afrických zemí či karibských nebo polynéských ostrůvků nestačí.

Co nám do toho kecáte?

Nabízí se samozřejmě silná paralela s českým fotbalem, kde se i vláda Miroslava Pelty a Romana Berbra jeví jako neprolomitelná a nerozlomná. Jejich osobní pověst a kredibilita jsou snad ještě nižší než u Blattera.

A na valných hromadách je nevolí šéfové národních asociací z nejzkorumpovanějších zemí světa (viz nejčervenější místa na této mapě), ale povětšinou bývalí rozhodčí, které předtím někdo moc pečlivě vybral a jejich delegaci k volbám zabezpečil (více zde).

I český fotbal si jede po své šílené koleji střemhlav a po svém, ať se okolní svět staví třeba na hlavu. Když třeba tehdejší místopředsedkyně vlády Karolína Peake, v jejíž agendě nescházel právě boj proti korupci, zkritizovala nový disciplinární řád FAČR, který právě tresty za korupci zmírnil (více zde), reagoval na to tehdejší šéf svazové legislativy Petr Doležal v neformálním rozhovoru opravdu kouzelně: "A co nám do toho má nějaká ženská jako kecat?"

Jistě není náhodou, že tento kouzelník s paragrafy nyní dělá ředitele klubu FK Baumit Jablonec, který patří předsedovi asociace Miroslavu Peltovi. Když se pak díváte, jak na Strahově roste nová budova FAČR, kterou za dotace od UEFA a FIFA postavila firma Syner, jež patří do sponzorského poolu zmíněného klubu, a před staveništěm stojí obrovský zásobník na jakousi stavební hmotu s nápisem Baumit, nevíte, jestli se máte smát, nebo brečet.

A pak vás napadne, kolik takových domečků asi vyrostlo v posledních desetiletích třeba v Nigérii, na Kajmanských ostrovech, v Laosu nebo na Trinidadu. Princip je zjevně univerzální.

"Světská" moc s tou fotbalovou v Česku v posledních měsících čile kolaborovala, kdo myslíte, že zaplatil třeba stadion ve Znojmě? Pochopitelně pro děti, aby si měly kde zaskotačit, vždyť stavět stadiony profesionálním klubům za veřejné peníze zákon zakazuje...

Ministr Marcel Chládek, bývalý fotbalový rozhodčí, ale ve funkci končí, těžko odhadovat, kdo ho nahradí a zda si ho Miroslav Pelta svým nezaměnitelným šarmem podmaní zrovna tak.

Ale když už to zdejším elitním policejním útvarům a státním zastupitelstvím příliš nevychází s kmotry, co si svého času privatizovali Prahu, mohly by se třeba juknout na ty fotbalové. Jak jim ukázali kolegové z Ameriky, třeba by se tam i něco našlo.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy