Blatter čtyři dny po zvolení odstoupil z čela FIFA

ČTK ČTK
2. 6. 2015 19:03
"Bojoval jsem za změnu, ale sám to nedokážu. A jak se zdá, ne všichni stojí za mnou," prohlásil Blatter a odstoupil z čela světového fotbalu, nejspíš je v hledáčku FBI.
Volba prezidenta FIFA 2015
Volba prezidenta FIFA 2015 | Foto: Reuters

Curych - Předseda FIFA Sepp Blatter odstoupil. Devětasedmdesátiletý funkcionář své rozhodnutí oznámil na dnešní tiskové konferenci v Curychu.

Učinil tak čtyři dny poté, co byl popáté znovuzvolen do čela světové fotbalové federace a necelý týden po vypuknutí rozsáhlé korupční aféry a zatčení několika činovníků organizace. 

Blatterovu rezignaci by měl brzy potvrdit mimořádně svolaný kongres. Blatter bude v čele organizace do doby, než se zvolí jeho nástupce. Tak se stane nejdříve v prosinci.

"Bojoval jsem za změnu, ale sám to nedokážu. A jak se zdá, ne všichni stojí za mnou," prohlásil Blatter.

FIFA potřebuje čas. Volby nejdříve v prosinci

"Potřebujeme rozsáhlé reformy, proto jsem dal svou funkci k dispozici. Teď musíme urychleně svolat mimořádný kongers a zvolit nejlepšího nástupce," dodal.

Blatter se rozhodl k rezignaci také proto, aby bylo dost času na hledání nového předsedy. "Nejbližší kongres FIFA je příští rok v květnu v Mexiku, a kdybychom čekali až do něj, bylo by to zbytečné zdržování. Celý proces musí proběhnout podle regulí FIFA. Já už kandidovat nebudu," prohlásil s tím, že volby nového předsedy se uskuteční nejdříve letos v prosinci.

"Podle stanov musí každým prezidentským volbám předcházet čtyřměsíční oznamovací lhůta," vysvětlil šéf volební a auditorské komise Domenico Scala. "FIFA také potřebuje čas, aby prověřila všechny kandidáty, kteří zase potřebují čas, aby mohli připravit svou vizi," přidal.

V páteční volbě měl Blatter jediného soupeře jordánského prince Alího bin Husajna, který po prohře v prvním kole odstoupil. Teď se chystá kandidovat znovu. "Pokud budou nové volby, princ Alí je připraven," uvedl mluvčí jordánského fotbalového svazu, který Bin Husajn vede.

Platini: Bylo to správné rozhodnutí

Odstoupení ocenil i předseda UEFA Michel Platini, který k němu Blattera vyzval po vypuknutí korupční aféry před páteční volbou. "Bylo to těžké, odvážné, ale správné rozhodnutí," citovala agentura AFP šéfa evropského fotbalu.

Blatter vedl FIFA od roku 1998, kdy nahradil Joaa Havelange. V posledních letech ale čelil čím dál větší kritice, že za jeho vedení se ve federaci rozbujela korupce. Podezření provázelo mimo jiné volbu pořadatelů mistrovství světa v letech 2018 (uspělo Rusko) a 2022 (Katar).

Poslední aféra vypukla minulý týden těsně před volbou v Curychu. Zatčeno bylo 14 funkcionářů, kteří čelí obvinění z korupce při volbě pořadatelů nebo prodeji marketingových práv. Podle amerických vyšetřovatelů sahají některé případy až do 90. let a úplatky dosáhly celkové výše 150 milionů dolarů.

Blattera prý vyšetřuje FBI. Odstoupil kvůli tomu?

Mezi podezřelé se naposledy zařadil i generální sekretář FIFA Jérome Valcke, který měl údajně poslat deset milionů dolarů jednomu z obviněných a někdejšímu šéfovi CONCACAF Jacku Warnerovi za to, aby podpořil kandidaturu JAR na pořádání mistrovství světa v roce 2010.

Blatterovo jméno však mezi vyšetřovanými není. "Zaznamenali jsme, že Blatter odstoupil, ale my ho nevyšetřujeme. Nicméně jeho rezignace na probíhající řízení mít vliv nebude," uvedla v prohlášení švýcarská prokuratura.

Podle americké stanice ABC News však Blattera vyšetřuje FBI, což ale úřad nepotvrdil. Podle nejmenovaného zdroje ABC by mohly odcházejícímu prezidentovi FIFA uškodit výpovědi vyšetřovaných

 

Právě se děje

před 5 minutami

Největší tuzemský poskytovatel venkovní reklamy BigBoard spustil nový portál BigZoom. Nabízí ubytování a zážitky v Česku

Nový web vznikl transformací portálu Hyperslevy, který BigBoard ovládl loni. ČTK to řekli zástupci společnosti.

"BigZoom je výsledkem plánované transformace konceptu portálu Hyperslevy, který nahradil k 1. červnu. Veškeré vouchery na Hyperslevách ale samozřejmě zůstávají v platnosti a zákazníci je budou moci řádně vyčerpat," řekla ČTK mluvčí BigBoardu Pavlína Stránská.

Zdroj: ČTK
Další zprávy