Praha - Děd Mrazík mávnul letos v únoru svou berlou mrazilkou tak mocně, že ledový vzduch ze Sibiře zaklel pod ledovou krustu i velkou část evropského kontinentu. A to včetně české kotliny.
Rtuti teploměrů klesají proklatě nízko. A do toho všeho má už v pátek začít "jarní" část fotbalové ligy.
"Předpověď je ale příznivá, já myslím, že určitě hrát začneme," říká Ivo Lubas, soutěžní ředitel fotbalového svazu.
O fotbale čtěte více:
- Přibyl zavražděn nebyl. Příčina smrti se dále vyšetřuje
- VIDEO Jiráček prvními góly v Bundeslize zařídil výhru
- Generálka Schalke na Plzeň? Debakl za půl hodiny
- Pelta: Vrba odchází? Ano, ale my máme Bílka, fanděme mu
- Manipulování s výsledky zápasů? Realita českého fotbalu
Teplotní mapa Meteopressu ukazovala včera po 14. hodině v Praze -9, v Českých Budějovicích -12, v Plzni -8, v Hradci Králové -7, v Ostravě -5 stupňů Celsia...
Přičemž teploty nad ránem padly až někam k -15, na některých místech až -23 stupňům. V horských údolích padly pod -30 stupňů.
A to není právě fotbalové počasí. Jak by tedy mělo venku být, až začne liga? "V závěru nadcházejícího týdne se denní teploty budou pohybovat mezi -3 až 1 °C, postupně -1 až 3 °C," předpovídá Dagmar Honsová z Meteopressu.
Němci si dali limit minus 15°C
Program 17. kola
Pátek 17. února - 18.00: Dukla-Žižkov, 20.15: Bohemians 1905-Jablonec (v Edenu)
Sobota 18. února - 16.00: Liberec-Hradec Králové, Příbram-Slavia, 18.20: Sparta-Slovácko
Neděle 19. února - 15.00: Mladá Boleslav-Ostrava, 17.00: Teplice-Plzeň
Pondělí 20. února - 18.00: Olomouc-České Budějovice
A to už je teplota, ve které by se určitě hrát dalo. "Vydali jsme takové doporučení, nikoli striktní nařízení, ale doporučení, aby se zápasy zápasy nehrály, pokud by teplota klesla na -12 °C nebo níž," říká Lubas.
"V Německu si tamní liga stanovila tuhle spodní hranici na -15 °C, lyžaři třeba nezávodí, když je -18°C a míň. Ale tam jsou ty holky a kluci přeci jen lépe oblečení než fotbalisti," přemítá Lubas.
"Těch -12°C jsme stanovili spolu s Petrem Krejčím, předsedou lékařské komise svazu," dodává.
"V třeskutém mrazu trpí všechno: klouby, svaly, dýchací aparát. Hrát fotbal v arktické zimě, to je hazard," říká Josef Maurer, někdejší týmový lékař fotbalistů Slavie.
V mrazu trpí hráč i fanoušek
Do arktických mrazů by se určitě příliš nechtělo ani divákům. Kvůli kruté zimě o víkendu prořídly i tribuny nejnavštěvovanější soutěže fotbalového světa, německé bundesligy.
Například dva páteční góly Petra Jiráčka do sítě Freiburgu tak vidělo ve Wolfsburgu "jen" 23 000 diváků, přestože na předchozí "zimní" zápasy proti Kolínu nad Rýnem a Mönchengladbachu přišlo na stejný stadion 27 000, resp. 30 000 diváků.
Pokud meteorologům předpověď vyjde, ukrutný mráz by snad lize na sklonku týdne stopku vystavit neměl.
Horší to bude s další částí předpovědi: Zvětšená oblačnost by totiž měla přinést sněhové srážky. S tím, že tu největší peřinu patrně Perinbaba vysněží na Česko ve středu a ve čtvrtek.
Na všech stadionech sice funguje vyhřívaný trávník (nově i na pražské Julisce, kde hrává Dukla), nějaká obrovská sněhová kalamita by ale samozřejmě problémy přinést mohla.
Straku zaskočilo, že mu zrušili generálku
O tomto víkendu absolvovaly ligové týmy "generální zkoušky" na nejvyšší soutěž, dnes odpoledne si ji "odbude" i Sparta v duelu s Banskou Bystricí.
Jediný tým, který nehrál byla Slavia. Ta nedělní zápas s Ružomberkem zrušila kvůl "nezpůsobilému stavu hřiště a kvůli klimatickým podmínkám, které v Praze panují."
"Vytápění bylo v Edenu puštěné už od úterý, stav hrací plochy ale přesto nebyl způsobilý k tomu, aby se na něm hrál fotbal," řekla mluvčí klubu Soňa Nouzáková pro Aktuálně.cz.
"Nedá se nic dělat, musíme si s touto situací poradit a maximálně se připravit na ligový zápas v Příbrami. Co se týká tréninků, vycházeli jsme z toho, že budeme v neděli hrát, takže určitě pozměníme tréninkový program, žádná jiná herní alternativa v plánu není," uvedl trenér František Straka, kterého narušení harmonogramu přípravy zjevně nepotěšilo.