Pelta: Vrba odchází? Ano, ale my máme Bílka, fanděme mu

Luděk Mádl Luděk Mádl
9. 2. 2012 5:00
Na Euro povede tým Bílek, nepřivolávejme neštěstí, říká předseda
Michal Bílek, trenér reprezentace
Michal Bílek, trenér reprezentace | Foto: Jakub Šafránek

Praha - Úspěšného kouče plzeňských fotbalistů si ke svému národnímu týmu vyhlédli Slováci. Miroslava Peltu, předsedu české asociace, ale neznervózňují hlasy, že si nejlepšího odborníka v zemi nechá utéct.

Věří totiž současnému kouči národního týmu Michalu Bílkovi.

O fotbale čtěte více:

Moderní atraktivní styl Viktorie Plzeň a její úspěchy v podobě zisku mistrovského titulu a hlavně postupu do Ligy mistrů - to je Vrbova vizitka. "Nejmodernější pojetí současného fotbalu představuje Barcelona. A z českých klubů jí dosud byla Plzeň nejblíž," vyseknul nedávno kolegovi poklonu i nový šéf sparťanského sportovního úseku Jaroslav Hřebík.

Když Bílek na Euro uspěje, u týmu zůstane

Mnozí by si proto Vrbu uměli dobře představit u české reprezentační lavičky. Jenže to vypadá, že se postaví k té slovenské. Už se chystají rozhovory mezi ním a šéfem slovenského svazu Jánem Kováčikem. A také majitelem plzeňského klubu Tomášem Paclíkem. "Chci ho při tom mít," říká Vrba, který má s Plzní platný kontrakt až do léta 2013.

Všeobecně se předpokládá, že by slovenskou reprezentaci mohl převzít v květnu, po skončení Gambrinus ligy. Pokud bude Plzeň souhlasit a trenéra uvolní. Odejde-li ale Vrba ke Slovákům, už ho samozřejmě na příští kvalifikaci těžko angažuje česká asociace.

"Ale vždyť my máme trenéra: Michala Bílka. Nepřivolávejme žádné neštěstí a fanděme mu, aby na Euro uspěl. Pokud se to podaří, bude samozřejmě pokračovat i v dalším kvalifikačním cyklu," namítá Miroslav Pelta, předseda Fotbalové asociace ČR.

Pelta věří, že Vrbu český fotbal neztratí navždy

"O trenérských kvalitách pana Vrby samozřejmě dobře víme. Z Plzně a českého fotbalu ještě neodešel, pokud by tak učinil, určitě se jednoho dne vrátí a český fotbal jeho schopností na nějaké úrovni určitě ještě využije," dodává Pelta.

Ten se nedávno mediálně poněkud zamotal, když prohlásil, že postupem na Euro se Bílkovi automaticky prodlužuje smlouva na další kvalifikační cyklus. Vzápětí bylo potřeba tento výrok upřesnit: postupem na šampionát naskočilo opční právo jen asociaci.

Takže ta by měla Bílka pro boje o MS v Brazílii jistého, pokud by o něj měla zájem. Bílek nemá jisté nic.

Na Maďarsko přijde víc lidí než na baráž, slibuje Pelta

Postupem na šampionát sice nakonec splnil úkol, fanouškům ale herní styl jeho týmu k srdci příliš nepřirostl. A hrubiánská oslava postupu po baráži v Černé Hoře to rozhodně nevylepšila.

"A tohle chci změnit. Až pojedeme na Euro, musí tím žít celá republika. Poslední přípravu proti Maďarsku budeme hrát 1. června v Praze - a to bude fotbalový svátek. Pozveme tam bývalé slavné reprezentanty, bude autogramiáda a další program. Dal jsem si za cíl, aby tam přišlo reprezentanty vyprovodit na Euro víc lidí, než přišlo fandit v baráži," vytyčil si Pelta jasný cíl.

Předseda slibuje nové sponzory reprezentace

Sponzory prý už o kvalitách a skvělých perspektivách české fotbalové reprezentace přesvědčil. "S dosavadními partnery už se bavíme o prodlužování spolupráce. Představíme i partnery nové. Už brzy," slibuje Pelta.

Připomeňme, že na Euro 2012 se český tým v základní skupině třikrát představí v polské Vratislavi. A to 8. června s Ruskem, 12. června s Řeckem a 16. června s Polskem.

Hrozí českým ligovým klubům bankrot? Je možné, že některé z nich přijdou o licenci? Kolik milionů je potřeba na účast v lize? A jak je ekonomicky zabezpečen fotbalový svaz? O tom všem v rozhovoru, který na toto téma poskytl deníku Aktuálně.cz Miroslav Pelta, předseda Fotbalové asociace ČR. Přečíst si ho můžete zde.

 

 

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 24 minutami

Podíl energie z obnovitelných zdrojů v EU roste, Česko zaostává

Podíl energie z obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě elektřiny v Evropské unii se v roce 2020 zvýšil na 37 procent z 34 procent v roce 2019. V dnešní zprávě o tom informoval statistický úřad Eurostat. Největší podíl energie z obnovitelných zdrojů na spotřebě elektřiny v rámci EU vykázalo Rakousko, zatímco Česká republika patřila mezi pět zemí s nejnižším podílem.

V Rakousku obnovitelné zdroje v roce 2020 pokrývaly spotřebu elektřiny ze 78 procent. Nad hranicí 70 procent bylo vedle Rakouska v EU pouze Švédsko. V České republice činil podíl obnovitelných zdrojů 15 procent. Nižší podíl v rámci EU vykázaly pouze Lucembursko, Maďarsko, Kypr a Malta.

Více než z poloviny pokrývaly spotřebu elektřiny z obnovitelných zdrojů kromě Rakouska a Švédska také Dánsko, Portugalsko, Chorvatsko a Lotyšsko. V Německu činil podíl obnovitelných zdrojů 45 procent, na Slovensku 23 procent a v Polsku 16 procent.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Firma podnikatele Voráčka koupila slovenskou zpravodajskou televizi TA3

Společnost Blueberg Media českého podnikatele Michala Voráčka koupila slovenskou zpravodajskou televizi TA3. Televize o tom dnes informovala na svém webu. Slovenská Rada pro vysílání a retransmisi už v prosinci dala souhlas ke změně majitele firmy C.E.N., která vlastní licenci na vysílání TA3. Televizi dosud ovládala skupina Grafobal slovenského podnikatele Ivana Kmotríka.

TA3 začala na Slovensku vysílat v roce 2001, v zemi nepatří k nejsledovanějším televizním stanicím.

Zdroj: ČTK
Další zprávy