Miliardář Šimáně: Do Slavie nevstoupím. Varianta Horník žije

Luděk Mádl Luděk Mádl
9. 6. 2015 8:00
Jiří Šimáně odmítá spekulace, že by měl majetkově vstoupit do fotbalové Slavie. Stále existuje varianta, že klub angažuje Ivana Horníka.
Objeví se Ivan Horník přeci jen v Edenu?
Objeví se Ivan Horník přeci jen v Edenu? | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Uvnitř fotbalové Slavie to vře. Řeší se vlastnické vztahy úzce propojené s financováním klubu. A s tím vším souvisí i jména, která budou v nové sezoně pracovat ve sportovním úseku.

Ačkoli to po oficiální linii i v médiích bylo již několikrát dementováno, skutečnost je taková, že pod stůl zdaleka stále nepadla varianta s příchodem sportovního ředitele Ivana Horníka.

Zdroje se shodnou, že stejně jako v uplynulých měsících má i nyní Aleš Řebíček, bývalý ministr dopravy, který je takřka stoprocentním vlastníkem Slavie, jednat s Jiřím Šimáněm.

Toho časopis Forbes považuje za 11. nejbohatšího Čecha, jeho majetek vyčíslil na 11,3 miliardy korun. Šimáně ovládá skupinu Unimex Group a angažuje se v letecké přepravě (Travel Service). Je velkým příznivcem Slavie, se kterou už byl sponzorsky spojen, ale ve sportu se dosud angažoval spíše v golfu.

Šimáně: Já a Slavia? Pomůžu leda radou

Na přímé dotazy ovšem Šimáně standardně odpovídá, že se Slavií nejedná a o vstupu do ní neuvažuje. "Jsem připraven pomoci Slavii kdykoli radou," říká. Na přímý dotaz Aktuálně.cz, položený v pondělí večer, zda uvažuje o vstupu do akcionářské struktury Slavie nebo o nějaké formě vskutku výrazného sponzoringu, odpověděl jednoznačné: "Ne."

Ve stejném duchu reagoval na přímo položené otázky týkající se jeho vztahu ke Slavii i v předchozích týdnech.

Přesto se zdroje shodnou, že jeho smlouva s Řebíčkem ležela už několikrát na stole a k neshodě mělo vždy dojít zejména v tom punktu, že si Řebíček chtěl ponechat funkci prezidenta klubu.

Není tajemstvím, že před několika měsíci Šimáně pomohl Slavii půjčkou 50 milionů korun na uhrazení provozních nákladů.

Podle časopisu Forbes jednal Řebíček i s Eduardem Kučerou, zakladatelem společnosti Avast. Ten časopisu sdělil, že nabídku vstoupit do Slavie, odmítl. S odůvodněním: "Protože mám trošku rozum."

Fanoušci Horníka odmítají

Ale zpět k Jiřímu Šimáněmu. Také on veškeré spekulace o svém možném vstupu do Slavie odmítá, nicméně některé zdroje spojují právě jeho osobu s tlakem na příchod Ivana Horníka.

Ten už se Slavií jednal minulý týden, navštívil Řebíčka společně s trenérem Jindřichem Trpišovským, kterého by si přivedl ze Žižkova, kde v uplynulé sezoně společně působili. O Trpišovského služby stojí i v Liberci.

Řebíček chce trenéra vyměnit, byl nespokojen s výsledky pod vedením Miroslava Beránka. Ale oficiálně ho ještě nepropustil. Včera v Edenu s Beránkem jednal. Beránkovo působení ve Slavii by ovšem nejspíš definitivně ukončil příchod Ivana Horníka.

Ten před lety "jezdíval" v barvách Viktorie Žižkov, jak se sám vyjádřil, "na červenou". A stal se hlavní antihvězdou velké korupční aféry, kterou do pop-kulturní sféry povýšila dvojice Čtvrtníček-Lábus hrou "Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit?"

To je důvod, proč se proti Horníkově možnému vstupu do Slavie bouří její fanoušci.

Horník si z desetiletého trestu zákazu působení ve fotbale "odkroutil" pět let, pak požádal o prominutí zbytku trestu a soud mu vyhověl. Pracoval pak nepříliš úspěšně v třetiligovém Chomutově, velmi krátce ve střížkovské Bohemce a v poslední době opět na Žižkově.

Žižkov na odpis, Slavia řeší insolvenci

Klub se ocitl ve vážných ekonomických problémech, patrně vinou liknavosti svého majitele Luďka Vinše.

Viktoria Žižkov neplatí průběžně hráčům, trenérovi a především městské části Praha 3 za pronájem stadionu. V uplynulém ročníku Fotbalové národní ligy skončil Žižkov čtvrtý, ale pokud majitel klubu Luděk Vinš situaci rychle nějak nevyřeší, je dost pravděpodobné, že Žižkov nedostane na příští sezonu licenci ani pro druholigovou soutěž.

Slavii zase ztrpčuje život insolvenční řízení, ve kterém se ocitla kvůli sporům se svým bývalým ředitelem Zbyňkem Kusým.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 49 minutami

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Střelci z FedEx v Indianapolis vloni zabavili brokovnici, pak si koupil dvě pušky

Mladík, který v noci na pátek zabíjel v areálu kurýrní firmy FedEx v americkém Indianapolisu, si dvě poloautomatické pušky použité při útoku pořídil legálně. Brandon Hole tak učinil několik měsíců poté, co mu byla zabavena brokovnice kvůli obavě jeho matky o jeho duševní zdraví, oznámila podle amerických médií policie. Agentura AP v neděli napsala, že ve státě Indiana platí zákon zavedený ve snaze nákupům zbraní za takovýchto okolností zabránit.

Policie popsala zbraně použité při krveprolití ze čtvrteční noci jako "útočné pušky". Hole, kterému bylo 19 let, s nimi v logistickém centru u letiště v Indianapolisu zabil osm lidí. Následně bývalý zaměstnanec firmy FedEx spáchal sebevraždu.

Zbraň mu byla zabavena na základě státního zákona z roku 2005, který umožňuje úřadům odebírat lidem zbraně v případě signálů ohledně jejich možných sklonů k násilí. Město prověřuje, jestli v tomto případě nedošlo k zanedbání ve vymáhání zbraňového zákona. 

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

V texaském Austinu někdo zastřelil tři lidi, policie pátrá po podezřelém

Policie v texaském Austinu v neděli pátrala po 41letém muži v návaznosti na střelecký incident, při kterém přišly o život tři oběti. Podezřelý byl považován za nebezpečného, panovala obava, že by mohl vzít rukojmího. O událostech informovaly agentury Reuters a AP.

"Zdá se, že jde o izolovanou událost v domácnosti, obyvatelstvu nebezpečí nehrozí," uvedla austinská policie. Její šéf Joseph Chacon ale také vyjádřil obavu, že by hlavní podezřelý "mohl případně vzít rukojmího a sám se někde ukrývat a čekat, než odejdeme". Policie obyvatele vyzývala, aby se vyhýbali oblasti na severozápadě města, kde se střelba odehrála. Lidé z dané oblasti pak neměli vycházet na ulici.

Na místě podle svědků zasahovalo více policejních jednotek a sanitky, uvedla agentura AP. Při střelbě přišli o život dvě ženy latinskoamerického původu a jeden muž tmavé pleti. "Zatím nemáme informace o dalších obětech," uvedly zdravotnické úřady.

Údajný pachatel Stephen Broderick se podle Chacona s oběťmi znal, pozadí incidentu ale policejní velitel dále neosvětlil. Hledaného muže popsal jako černocha nižší postavy. Vyšetřovatelé nevěděli, zda uprchl v automobilu, pracovali ovšem s předpokladem, že je ozbrojený.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při nehodě vozu Tesla zahynuly dvě osoby, za volantem nikdo neseděl

Dva muži zemřeli při srážce vozu Tesla S se stromem nedaleko amerického města Houstunu. Podle místní policie v autě ale nikdo neseděl za volantem, informovala dnes agentura Reuters. Tesla ani úřady pro silniční bezpečnost nehodu nekomentovaly.

Podle místních médií se nehoda stala v sobotu. Vůz jel vysokou rychlostí, když nezvládl zatáčku a narazil do stromu. Po uhašení požáru policie našla ostatky dvou mužů - jeden seděl v přední části na sedadle spolujezdce a druhý v zadní části vozu.

Nehoda se stala v období, kdy se kvůli několika nehodám zvýšila pozornost vůči systému poloautomatického řízení americké automobilky. Americké silniční úřady prošetřují několik desítek nehod vozů Tesla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy