Miliardář Šimáně: Do Slavie nevstoupím. Varianta Horník žije

Luděk Mádl Luděk Mádl
9. 6. 2015 8:00
Jiří Šimáně odmítá spekulace, že by měl majetkově vstoupit do fotbalové Slavie. Stále existuje varianta, že klub angažuje Ivana Horníka.
Objeví se Ivan Horník přeci jen v Edenu?
Objeví se Ivan Horník přeci jen v Edenu? | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Uvnitř fotbalové Slavie to vře. Řeší se vlastnické vztahy úzce propojené s financováním klubu. A s tím vším souvisí i jména, která budou v nové sezoně pracovat ve sportovním úseku.

Ačkoli to po oficiální linii i v médiích bylo již několikrát dementováno, skutečnost je taková, že pod stůl zdaleka stále nepadla varianta s příchodem sportovního ředitele Ivana Horníka.

Zdroje se shodnou, že stejně jako v uplynulých měsících má i nyní Aleš Řebíček, bývalý ministr dopravy, který je takřka stoprocentním vlastníkem Slavie, jednat s Jiřím Šimáněm.

Toho časopis Forbes považuje za 11. nejbohatšího Čecha, jeho majetek vyčíslil na 11,3 miliardy korun. Šimáně ovládá skupinu Unimex Group a angažuje se v letecké přepravě (Travel Service). Je velkým příznivcem Slavie, se kterou už byl sponzorsky spojen, ale ve sportu se dosud angažoval spíše v golfu.

Šimáně: Já a Slavia? Pomůžu leda radou

Na přímé dotazy ovšem Šimáně standardně odpovídá, že se Slavií nejedná a o vstupu do ní neuvažuje. "Jsem připraven pomoci Slavii kdykoli radou," říká. Na přímý dotaz Aktuálně.cz, položený v pondělí večer, zda uvažuje o vstupu do akcionářské struktury Slavie nebo o nějaké formě vskutku výrazného sponzoringu, odpověděl jednoznačné: "Ne."

Ve stejném duchu reagoval na přímo položené otázky týkající se jeho vztahu ke Slavii i v předchozích týdnech.

Přesto se zdroje shodnou, že jeho smlouva s Řebíčkem ležela už několikrát na stole a k neshodě mělo vždy dojít zejména v tom punktu, že si Řebíček chtěl ponechat funkci prezidenta klubu.

Není tajemstvím, že před několika měsíci Šimáně pomohl Slavii půjčkou 50 milionů korun na uhrazení provozních nákladů.

Podle časopisu Forbes jednal Řebíček i s Eduardem Kučerou, zakladatelem společnosti Avast. Ten časopisu sdělil, že nabídku vstoupit do Slavie, odmítl. S odůvodněním: "Protože mám trošku rozum."

Fanoušci Horníka odmítají

Ale zpět k Jiřímu Šimáněmu. Také on veškeré spekulace o svém možném vstupu do Slavie odmítá, nicméně některé zdroje spojují právě jeho osobu s tlakem na příchod Ivana Horníka.

Ten už se Slavií jednal minulý týden, navštívil Řebíčka společně s trenérem Jindřichem Trpišovským, kterého by si přivedl ze Žižkova, kde v uplynulé sezoně společně působili. O Trpišovského služby stojí i v Liberci.

Řebíček chce trenéra vyměnit, byl nespokojen s výsledky pod vedením Miroslava Beránka. Ale oficiálně ho ještě nepropustil. Včera v Edenu s Beránkem jednal. Beránkovo působení ve Slavii by ovšem nejspíš definitivně ukončil příchod Ivana Horníka.

Ten před lety "jezdíval" v barvách Viktorie Žižkov, jak se sám vyjádřil, "na červenou". A stal se hlavní antihvězdou velké korupční aféry, kterou do pop-kulturní sféry povýšila dvojice Čtvrtníček-Lábus hrou "Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit?"

To je důvod, proč se proti Horníkově možnému vstupu do Slavie bouří její fanoušci.

Horník si z desetiletého trestu zákazu působení ve fotbale "odkroutil" pět let, pak požádal o prominutí zbytku trestu a soud mu vyhověl. Pracoval pak nepříliš úspěšně v třetiligovém Chomutově, velmi krátce ve střížkovské Bohemce a v poslední době opět na Žižkově.

Žižkov na odpis, Slavia řeší insolvenci

Klub se ocitl ve vážných ekonomických problémech, patrně vinou liknavosti svého majitele Luďka Vinše.

Viktoria Žižkov neplatí průběžně hráčům, trenérovi a především městské části Praha 3 za pronájem stadionu. V uplynulém ročníku Fotbalové národní ligy skončil Žižkov čtvrtý, ale pokud majitel klubu Luděk Vinš situaci rychle nějak nevyřeší, je dost pravděpodobné, že Žižkov nedostane na příští sezonu licenci ani pro druholigovou soutěž.

Slavii zase ztrpčuje život insolvenční řízení, ve kterém se ocitla kvůli sporům se svým bývalým ředitelem Zbyňkem Kusým.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy